“Utvrdili smo prijedlog ugovora o radu između poslodavaca i direktora i izvršnih direktora javnih preduzeća, kojim je, između ostalog, regulisano da plata direktora, zajedno sa regresom, toplim obrokom, zimnicom i ostalim primanjima, ne može biti veća od 3.000 KM, a za izvršne direktore od 2.500 KM”, rekao je novinarima potpredsjednik Vlade Anton Kasipović.
On je dodao da se ta plata, u skladu sa zakonima, uvećava za minuli rad, što je “pravo koje se ne dira”.
Kasipović kaže da je namjera Vlade RS bila da ograniči ove iznose i istakao da je pripremljen i prijedlog ugovora o pravima i obavezama direktora, kao i ugovor o radu, kojim bi sva ova pitanja u potpunosti bila razriješena.
“Vlada je, svojim zaključkom, obavezala i predstavnike državnog kapitala i nadzornih odbora u javnim preduzećima, da u roku od 30 dana, ponudi na potpis direktorima ugovore. Mi određujemo okolnosti i elemente ugovora i nudimo ih na potpis”, naveo je Kasipović.
Kasipović je istakao da je Vlada obavezala upravne odbore javnih ustanova i vanbudžetskih fondova da, u roku od 30 dana, uz prethodnu saglasnost Vlade, redefinišu ugovore o radu sa direktorima, na način da utvrde iznos plate koji ne može biti veći od plata direktora republičkih uprava i upravnih organizacija.
On je dodao da je Vlada RS zadužila ministre, direktore agencija i direkcija koje su osnovane za provođenje aktivnosti iz resorne nadležnosti ministarstava, da u roku od 30 dana, uz saglasnost Vlade, donesu akte o paltama direktora koje, takođe, ne mogu biti veće od plata direktora republičkih uprava i upravnih organizacija.
Prema njegovim riječima, zaduženo je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS da u saradnji sa direktorima ustanova u zdravstvu, u roku od 30 dana izvrše analizu plata članova menadžmenata ustanova i njihove usaglašenosti sa Zakonom o platama u oblasti zdravstva i eventualne nepravilnosti eliminišu i o tome obavijeste Vladu RS.
“Zadužili smo naldežne organe u javnim preduzećima, ustanovama, agnecijama i vanbudžetskim fondovima da utvrde visinu iznosa naknade za rad članova nadzornih i upravnih odbora, koja ne može biti veća od 500 KM”, naveo je Kasipović i dodao da je bilo različite prakse isplata od 400 do 800 KM.
Kasipović je naglasio da predstavnici državnog kapitala akcijskog fonda RS i Fonda za restituciju RS u skupštinama akcionara nemaju prava na naknadu za svoj rad.
On je napomenuo je da su sva minsitarstva zadužena da analiziraju učešće direktora i izvršnih direktora javnih preduzeća, direktora javnih ustanova i njihovih zamjenika i pomoćnika, direktore agencija i njihovih zamjenika i pomoćnika, direktora vanbudžetskih fondova i njihovih zamjenika i pomoćnika o učešću u upravnim i nadzornim odborima i o tome informišu Vladu RS.
“Na osnovu toga želimo da procijenimo da li je moguće u dva, tri ili pet upravnih ili nadzornih odbora i istovremeno kvalitetno obavljati posao, koji je elementoran i primaran”, napomenuo je Kasipović.
On je naveo da je za svako danje imenovanje direktora i zamjenika direktora i pomoćnika javnih ustanova, vanbudžetskh fondova, agencija i direkcija u upravnim i nadzornim odborima, neophodno pribaviti prethodnu saglasnost Vlade RS.
“Ovo su delikatna pitanja za koja Vlada RS cijeni da ih mora riješiti. Smatramo da smo zaključkom, od osam tačaka, koji smo usvojili, stvorili potpuni okvir da prepoznamo pojedinačna pitanja i na najbolji način ih regulišemo”, rekao je Kasipović.