Mogućnost da se na proleće na političkoj sceni nađe nova stranka, zapravo prerušena esktremna desničarska organizacija poznata kao Srpski narodni pokret „Naši 1389”, jasan je dokaz da država nije uspela da se obračuna sa ovakvim pojavama u društvu.
Opasnost je time veća što bi ova organizacija, čiju je zabranu Republičko tužilaštvo zatražilo još 25. septembra 2009. godine, svoje delovanje sa ulica mogla da prebaci u parlament.
Osim 10.000 potpisa ove ultradesničare od želje da postanu stranka deli i program, koji ne sme da sadrži poziv na kršenje ljudskih prva i izazivanje mržnje. Poslednji incident na proslavi Dana državnosti u Orašcu, kada su pripadnici ovog pokreta skandirali Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću, gazili zastavu EU, govori da oni nemaju nameru da budu u senci. Očito je da pokušavaju da preteknu Ustavni sud koji odlučuje o njihovoj zabrani. A kako stvari stoje, to im neće biti težak zadatak. Iako, nezvanično, u Ustavnom sudu najavljuju da će jedan od prioriteta novog predsednika biti upravo odluka o zabrani Pokreta „1389”, još ne mogu da kažu tačan datum kada će predmet biti uvršten u dnevni red.
To je u planu rada za prvi kvartal ove godine – kažu u Ustavnom sudu.
„Strah” vlasti
Prema najnovijim saznanjima sednica neće biti održana ovog meseca i u najboljem slučaju može se očekivati u drugoj polovini marta. Osim ovog odugovlačenja, loš signal javnosti poslat je i krajem 2010. kada se Ustavni sud posle više od godinu dana najava da je borba protiv huligana jedan od prioriteta države, proglasio nenadležnim za zabranu 15 navijačkih grupa. Analitičari kažu da je to bilo crveno svetlo da država nešto preduzme i zapita se šta je taj sud radio godinu dana.
Razlog za „mlako” ponašanje vlasti je želja da se blago koketira sa nacionalizmom i strah da bi prelaskom sa oštre retorike na konkretno delovanje moglo da okrnji glasačko telo.
Jedan od argumenata za sporost je optužba ili opravdanje da tužilaštvo uz svoj zahtev nije dostavilo preciznu dokumentaciju. U Republičkom tužilaštvu navode da se, na osnovu njihove evidencije, članovi ovih grupa hapse i osuđuju.
Međutim, jasno da je reč o kolektivitetu i zato je naš stav da ih treba zabraniti i da Ustavni sud treba da ih stavi van zakona. U tom slučaju policija bi imala ovlašćenje da zabrani njihovo organizovano okupljanje i odlazak do određenih mesta – poruka je Republičkog tužilaštva.
Miša Vacić, jedan od lidera Pokreta „1389”, potvrdio je za da su započeli da skupljaju potpise za registraciju stranke i da očekuje da će zahtev predati do kraja marta.
Zašto niste odmah osnovali stranku već sada kada se čeka odluka suda?
To nema veze sa sudom, sada je vreme da to uradimo.
Šta se to u međuvremenu promenilo?
Promenilo se to da je Srbija sada u politički goroj situaciji.
A ne odluka o zabrani koju čekate?
Mi smo prinuđeni da delujemo kroz institucije.
Vašim ponašanjem na proslavi u Orašcu, u najmanju ruku, pokvarili ste svečanost.
Mi nemamo problem sa državom, već sa ljudima iz vlasti koji su tamo bili. Oni srame to mesto.
Zar ne mislite da ste upravo vi to uradili?
Naš cilj je bio da vlastima predstavimo šta o njoj misli omladina Srbije.