“Prava istina je da su policija, tužilaštvo i Ministarstvo saobraćaja i veza RS-a od 2003. imali saznanja o nezakonitostima i zloupotrebama u oblasti obračuna i naplate prijevoza tereta na Željeznicama RS-a, koja su imala obilježja organiziranog i međunarodnog kriminala”, navodi se u saopštenju.
Iz Centra za humanu politiku podsjećaju da je inspekcija Ministarstva saobraćaja i veza RS-a 17. jula 2003. dostavila krivičnu prijavu glavnom republičkom tužiocu i Ministarstvu unutrašnjih poslova RS-a, a mali akcionari Željeznica RS-a dostavili su krivičnu prijavu Okružnom tužilaštvu u Doboju.
Nadalje, u proteklih osam godina Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a, Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i nadležna tužilaštva bili su više puta obaviješteni o spomenutim nezakonitostima i zloupotrebama, a Specijalno tužilaštvo RS-a je propustilo da u vođenom postupku, za ova krivična djela optuži odgovorne iz bivšeg rukovodstva Željeznica RS-a.
Kako se u ovom saopštenju navodi, ovaj slučaj na dobar način pokazuje svu neodgovornost, nerad i licemjerje institucija odgovornih za borbu protiv kriminala u BiH.
“Za nerad i obmanjivanje Gojko Vasić je unaprijeđen u direktora policije RS-a, ministar saobraćaja RS-a i tužioci su ostali na svojim funkcijama, a direktno uključeni u ovaj kriminal imenovani su na funkcije u Regulatorni odbor za željeznice BiH”, stoji u saopštenju koje potpisuje Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku.
Podjećamo da su su i policijske strukture u Bosni i Hercegovini otvorile istragu o navodima Andrije Sarića, trećeoptuženog u aferi “Hrvatske željeznice”, da su i zaposleni u željezničkim firmama u BiH uzimali nelegalnu proviziju za prevoz tereta željeznicom, a što su objavile u utorak banjalučke ‘Nezavisne novine’
Direktor Uprave policije Republike Srpske Gojko Vasić potvrdio je ovom listu kako je istraga pokrenuta na temelju obavijesti entitetskog ministarstva saobraćaja i veza o iskazu kojega je Sarić dao hrvatskom USKOK-u opisujući kako su dužnosnici željezničkih kompanija iz regije u periodu od 2003. do 2008. godine za sebe uzimali dio novca uplaćivanog na ime troškova prevoza tereta, prisvojivši na taj način iznos od 3,7 milijuna eura.
Sarić je jedan od optuženih u predmetu u kojemu hrvatsko pravosuđe tereti bivšeg predsjednika Uprave HŽ-a Davorina Kobaka te Biserku Robić, direktoricu HŽ-ove kompanije “Agit”.
Optužen je i Vladimir Vasiljević, bivši rukovodilac u “Željeznicama Srbije”.
Andrija Sarić je u iskazu predstavljenom na suđenju u Zagrebu prošle sedmice ustvrdio kako su dio korupcijskog lanca bili i nekadašnji šefovi u željeznicama RS odnosno Federacije BiH Srećko Šaran i Ekrem Hastor.
I Šaran i Hastor odbacili su, navodi list, bilo kakvu utemeljenost Sarićeva iskaza opovrgnuvši kako su uzimali bilo kakvu proviziju.
“Niti je to moguće niti postoje bilo kakvi drugi modusi. U tom se postupku ne mogu praviti malverzacije”, izjavio je Šaran, trenutno zaposlenik Regulatornog odbora željeznica BiH. Šaran je zapravo Sarića optužio za laganje dodajući kako ga se sjeća kao “dobrog operativca koji je bio beznačajan u kompaniji”. Potvrdio je ipak kako ostaje spreman dati iskaz istražiocima.
Ekrem Hastor, koji je sada penzioner, Sarićev iskaza opisao je kao “notorne laži”. Istaknuo je kako je “Agit” biran za partnera jednostavno stoga jer je uvijek bio jeftiniji od svih drugih prevoznika u Hrvatskoj.