Nema podataka o oboljelima od raka

Dok sve susedne zemlje izbacuju nove podatke na osnovu kojih kreiraju nacionalne programe za borbu protiv malignih bolesti, RS preventivne programe, kao i nabavku lekova protiv ovih bolesti zasniva na procenama, a godišnje za nabavku citostatika izdvaja čak – 20 miliona KM!

Takođe, RS nema ni strategiju borbe protiv malignih oboljenja, iako rak u protekloj deceniji uzima maha! Tek sada je ovaj dokument na nivou RS u pripremi.

U Institutu za zaštitu zdravlja RS u kratkom i šturom odgovoru navode već prilično star podatak da je broj obolelih u 2009. bio veći od 4.500, a od raka je umrlo nešto više od 2.700 ljudi. Ostali smo uskraćeni za odgovore na pitanje koji se preventivni programi u Srpskoj rade na osnovu njihovih predloga zasnovanih na statistikama iz registra malignih bolesti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nejasno je ostalo i to ko u Insititu za zaštitu zdravlja RS tačno vodi ovaj registar, kao i gde se ti podaci objavljuju. U Institutu tvrde da podatke iz Registra malignih bolesti analizira služba socijalne medicine (!?) i da se objavljuju u godišnjoj publikaciji zdravstvenog stanja stanovništva. Međutim, na zvaničnom sajtu ove ustanove postoji samo objava o zdravstvenom stanju stanovništva, takođe zastarela, i to za 2008. godinu!

Preventivni programi

Kako se u RS određuje koji su preventivni programe protiv raka prioritet kada nema podataka o broju obolelih, nacionalni koordinator objašnjava da se prevencija isključivo radi kod određenih vrsta malignih oboljenja. Postoje tri ili četiri karcinoma koji se mogu sprečiti, to su rak grlića materice, dojke i debelog creva. Zahvaljujući preventivnim programima, može se za deset godina smanjiti smrtnost za 20 odsto. Međutim, postoji mnogo drugih oblika karcinoma koji se ne mogu prevenirati.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nacionalni koordinator za borbu protiv malignih bolesti RS Saša Jungić kaže da se ne može samo kriviti Institut za zaštitu zdravlja RS što se podaci o malignim bolestima ne ažuriraju na vreme.

„Ne mogu kriviti Institut, koliko mogu kriviti sve nas koji smo na terenu i koji treba da prijavljuju te bolesti. Zaista je važno da se informacije o broju obolelih redovno i pravilno prijavljuju“, kaže Jungić i dodaje da, iako dobija podatke Instituta o broju obolelih, oslanja se i na informacije iz Međunarodne agencije za istraživanje kancera koji imaju podatke o ovoj bolesti za sve zemlje sveta.

Na pitanje kako se onda zna koliko treba nabavljati lekova za borbu protiv malignih bolesti kada preciznih podataka o broju obolelih nema, Jungić kaže da ih zdravstvene ustanove nabavljaju na osnovu prošlogodišnjeg iskustva. „U bolnicama planiraju nabavku lekova, uglavnom dva meseca unapred“, kaže Jungić.

S obzirom na to da podataka o broju obolelih nema, nadležni ne prate ni takozvane rizične grupe građana u čijim je porodicima do sada bilo slučajeva oboljenja.

Planirana nova ulaganja

Osim zastarelih podataka o broju obolelih od malignih bolesti, Srpska nema ni jaku prevenciju za borbu protiv ovih bolesti, za razliku od susednih zemalja. Za sada se u RS sprovode preventivni pregledi za rano otkrivanje raka grlića materice, dojke i debelog creva. Za ostale vrste malignih tumora za sada nema prevencije, iako je u 2009. od raka dušnika, bronhija i pluća umirao svaki treći od ukupno 1.634 muškarca koji su umrli od karcinoma te godine. U prevenciju borbe protiv malignih bolesti, Fond zdravlja RS planira da uloži pet miliona, od čega u ovoj godini milion maraka.

Blic Online

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije