Hrvatska ima interes da Srbija bude u Evropskoj Uniji

Istakavši da “Hrvatska mora biti uzor za poštovanje manjinskih prava”, Јosipović je kazao da “očuvanje nacionalnog identiteta znači i očuvanje identiteta Srba u Hrvatskoj i drugih manjinskih zajednica”.

Uz Јosipovića, prijemu su prisustvovali i premijerka Јadranka Kosor, izaslanik predsjednika Srbije Borisa Tadića Mlađan Đorđević, potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks, predsjednik Skupštine Republike Srpske Igor Radojičić, ministri, poslanici, šefovi stranaka, javne ličnosti, predstavnici srpske zajednice i diplomatski kor.

Hrvatski predsjednik je naglasio važnost zalaganja Srba u Hrvatskoj za unapređenja manjinskih prava, a time i za razvoj demokratizacije hrvatske države i društva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Borba za manjinska prava jeste i borba za pravedno društvo”, rekao je Јosipović i dodao da će položaj Srba u Hrvatskoj zavisiti i od rješavanja problema proizišlih iz rata, od nestalih do imovine i granica.

Izrazivši uverenje da će ova generacija političara Hrvatske, Srbije i BiH moći da zatvori otvorena pitanja, predsednik Hrvatske je rekao da je hrvatsko društvo pokazalo snagu da, i pored predrasuda, omogući da položaj Srba bude kvalitetniji i bolji.

Kosorova je podsjetila da su nacionalne manjine deo vladajuće koalicije i naglasila njihovu pozitivnu ulogu u brojnim procesima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona je ponovila i da Hrvatska, koja je pri kraju procesa pregovora sa EU, daje svu moguću podršku evroatlntskom putu zemalja regiona.

Predsjednik SNV Milorad Pupovac je istakao da su Srbi u Hrvatskoj bili učesnici više procesa, počevši od uklanjanja ratnog nasleđa do borbe protiv korupcije.

“Ove godine su se, zahvaljujući Јosipoviću, poboljšali hrvatsko-srpski odnosi”, rekao je on i dodao da je “Hrvatska ono što nas je razdvajalo 20 godina pretvorila u ono što nas spaja”.

Pupovac je naglasio pomake u procesuiranju ratnih zločina, ali i rješavanje povratka i problema izbeglica, u čemu bi značajnu ulogu trebalo da ima donatorska konferencija, koja treba da se održi za nekoliko mjeseci, a za koju su podršku dali i Јosipović, i Kosorova, i Tadić.

Potpredsjednik sabora Vladimir Šeks podsjetio je na važnu i kontruktivnu ulogu koju su poslanici manjina imali u Saboru prilikom izglasavanja važnih zakona i budžeta.

“Kvalitet hrvatsko-srpskih odnosa važan je za stabilnost i demokratiju u Hrvatskoj”, rekao je Šeks.

Na tradicionalnom Božićnom prijemu Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu kome su prisustvovali predsednik Ivo Јosipović, premijerka Јadranka Kosor i drugi najviši zvaničnici Hrvatske, kao i izaslanik predsjednika Srbije Borisa Tadića Mlađan Đorđević, uručena su priznanja zaslužnim pojednicima.

Priznanja SNV dobili su učesnici procesa mirne reintegracije istočnih delova Hrvatske Vesna Škare Ožbolt, Ivica Vrkić i Vojislav Stanimirović, dok je novouvedenu nagradu “Diana Budisavljević” dobila nevladina mirovna aktivistkinja Vesna Teršelič.

ŠKare Ožbolt, koja je tada bila predstavnik hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, rekla je da joj je ovo priznanje drago jer se “doista trudila radeći na normalizaciji života i uspostavljanju povjerenja, što je bilo posebno izazovno za ono osjetljivo vrijeme neposredno poslije rata”.

“To je bio osetljiv momenat jer je stepen nepoverenja bio maksimalan, pa uspeh u reintegraciji smatram kao lični uspeh zajedno s ljudima s kojima sam radila s i s kojima sam postigla toliko mnogo”, izjavila je ona.

Ona je izrazila žaljenje zbog zastoja krajem devedesetih godina, kada je, kako je rekla, “trebalo daleko više ulagati u privredu i napraviti sve moguće poteze da se obnovi privredni potencijal cijele istočne Hrvatske, jer bi se kroz to automatski poboljšavalo i sve ostalo”.

“Uspostavljanje povjerenja je priča bez kraja, na čemu se mora puno raditi”, rekla je Škare Ožbolt.

Vrkić je Tanjugu rekao da je počastvovan priznanjem, pogotovo što dolazi od manjinske zajednice.

“Drago mi je da sam učestvovao u mirnoj reintegraciji i upostavljanju mira, između ostalog da stvorimo uslove da uz povratak hrvatske vlasti Hrvati i Srbi mogu živeti jednako dobro kao što su živjeli nekada”, izjavio je Vrkić, koji kaže da taj proces nije bio “jednoznačno za Hrvate ili za Hrvatsku, a da to nije bilo i za Srbe”.

“SNV je prepoznao moj višegodišnji rad vezan za doprinos unutar srpske zajednica posebno što se ovogodišnje nagrade dodeljuju ljudima koji su bili praktični operativci pri sprovođenju Erdutskog sporazuma”, izjavio je Tanjugu Vojislav Stanimirović, predsednik Samostalne demokratske srpske stranke koji nakon mirne reintegracije vodi političku stranku, ali i zastupa Srbe kao poslanik u Saboru.

Teršelič je Tanjugu izjavila da je priznanje “Diana Budisavljević” priznanje “svima koji su pružili ruku drugima u nevolji preko ratnih podela i svima aktivnim u različitim mirovnim organizacijama i inicijativama za ljudska prava kojima su dostojanstvo i pravo svakog čoveka bili na prvom mestu i početkom 90-ih”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije