Plata radnika u prerađivačkoj industriji od oktobra 2009. do oktobra 2010. porasla je za 22 KM, radnik u poljoprivredi dobio je platu veću za 15, a radnik u sektoru proizvodnje struje za simboličnih 10 KM. U istom periodu potrošačka korpa otežala je za 76 KM.
Iako podaci institucija RS sindikatima daju za pravo da traže svoj deo u privrednom prosperitetu, podaci na terenu i poslodavci neprestano ih demantuju. Ekonomisti iz Privredne komore RS poručuju – 2011. biće najgora krizna godina do sada.
Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić potvrđuje da statistički podaci o rastu BDP-a i proizvodnje nisu usaglašeni sa podacima o broju zaposlenih i njihovim platama, jer „boljitak“ radnici nisu osetili. „Dobro stoji naftna i industrija električne energije i to niko ne osporava. Međutim, u metalskoj i drvnoj industriji, kao i građevinarstvu, plate su male i neredovne, a konstantan je i trend smanjenja broja zaposlenih“, upozorava ona. Podseća da su najniže plate u privatizovanim preduzećima, naročito u prerađivačkoj industriji, a slično je i u ugostiteljstvu, trgovini, građevinarstvu, metalskoj i prehrambenoj industriji.
Sindikati, kaže, uvažavaju zvanične podatke, ali ih uvek uzimaju sa velikom rezervom. „Kada ih analiziramo, onda stvari izgledaju mnogo drugačije. Zbog toga radimo svoja istraživanja, jer ako nam neko kaže da je porasla proizvodnja, mi u sindikatu to automatski uzimamo kao parametar koji nam daje za pravo da, kao radnici, tražimo povećanje plata. Onda nas poslodavci uveravaju da nema nikakvog porasta i da su u gubitku“, objašnjava Mišićeva.
Poruke o privrednom prosperitetu i ekonomskoj stabilnosti iz Vlade RS pobijaju podaci o otpuštenim radnicima. Teret krize na svojoj koži najbolje je osetilo 21.575 radnika, koji su do kraja septembra ostali bez posla. Ovom broju pridružiće se i hiljade radnika, čija su preduzeća nedavno otišla u stečaj, poput trebinjskog „Novoteksa“, koji je zapošljavao oko 1.000 radnika. U devet meseci 8.577 radnika proglašeno je tehnološkim viškom, 2.441 završio je na ulici zbog zatvaranja preduzeća, 1.547 zbog stečaja… „To su radnici koji su radili i ostali bez posla, bilo je i primanja novih radnika, ali je stopa nezaposlenosti i dalje izuzetno velika. Na birou je oko 144.000 nezaposlenih“, upozorava Mišićeva.
Ranko Topić iz Privredne komore RS ocenjuje da će sa ekonomskog aspekta 2011. biti znatno teža od 2009. i 2010. „Privreda je generalno nelikvidna, potraživanja se sporo naplaćuju, država duguje poslodavcima naknade za bolovanja. Na sve to, primena većih poreza i doprinosa samo će dodatno pogoršati stvari. Da bi opstala, privreda će morati dodatno da se zadužuje, a mali broj firmi će to moći“, upozorava Topić, dodajući da je najveći problem javna potrošnja koja u bruto proizvodu učestvuje sa oko 45 odsto.
Blic Online