Mada su mnoga predviđanja bila kako će broj odlazaka u zemlje Šengena biti povećan, dvije sedmice nakon ukidanja viza – to se nije dogodilo. Iako su novogodišnji praznici na pomolu, broj putovanja nije povećan. To ne treba da čudi, ako se u obzir uzme činjenica da prosječna plata u BiH iznosi oko 400 eura. To potvrđuje i anketa koju smo zabilježili u Mostaru i Tuzli:
„Ko nema para – pa njemu je i odlazak do Sarajeva ili do mora problem. Njemu stvarno ne pada na pamet da putuje, nego samo gleda kako će preživjeti od danas do sutra.“
„Mnoge ambasade i mnoge države su zaradile, bukvalno, na našim građanima tako što su ljudi plaćali vize od sto, sto i pedeset maraka, možda čak i više.“
„Pa nemam prilike da negdje putujem. Nemam kome. Ni turistički.“
„Ja stvarno nemam novca, niti kakvih primanja, niti prihoda.“
Da bi dobili bezvizni režim, vlasti u Bosni i Hercegovini morale su ispuniti 174 uslova koje je postavila Evropska unija. Zbog sporosti provođenja, najviše su ispaštali obični ljudi, koji prošle godine u ovo vrijeme, nisu mogli da slave ukidanje viza sa svojim susjedima – Crnogorcima, Makedoncima i Srbijancima. O tome, Igor Davidović, donedavni šef pregovaračkog tima BiH sa EU, a sada šef misije BiH pri OSCE-u u Beču, kaže:
„Zašto je tako teško i mukotrpno? Upravo svaki postupak, sve što budemo radili na evropskom putu biće veoma zahtjevno. I to već i sada znamo. Prema tome, nije riječ o jednostavnoj odluci. Riječ je o tome da se moraju mnogi uslovi tehnički, prije svega, ispuniti, da bi se došlo do bilo čega čemu se nadamo.“
Za Bosance i Hercegovce važe ista pravila za ulazak u države Evropske unije kao i za njihove susjede kada je u pitanju vizna liberalizacija. Pored biometrijskog pasoša, dozvoljeni boravak tokom jedne godine je 180 dana, odnosno po 90 dana u svakih šest mjeseci.
„Režim za građane BiH važi isključivo za kratkoročna putovanja. Građani BiH nemaju pravo trajnog boravka ili zaposlenja u bilo kojoj od zemalja Šengena. Boravak građana Bosne i Hercegovine u zemljama Šengena duži od 90 dana bez vize, odnosno važeće radne ili boravišne dozvole je ilegalan i može rezultirati čak i trajnom zabranom ulaska u zemlje Šengena“, kazao je ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović.
Radio Slobodna Evropa