To znači da će za stan od 65 metara kvadratnih, umjesto dosadašnjih 87,50 maraka, od početka 2011. godine plaćati 20 maraka više – 107,25 maraka.
– Zahtjev “Toplane” je stigao u kabinet gradonačelnika Dragoljuba Davidovića i on će biti razmatran. Drugih informacija u ovom trenutku nema – izjavio je portparol Administrativne službe grada Milenko Šajić.
U zahtjevu za poskupljenje cijene grijanja u Toplani” su nedavno naveli da su se odlučili na ovaj korak, jer cijena grijanja nije mijenjana u posljednjih pet godina, dok je mazut u međuvremenu poskupio za oko 44 odsto.
Nacrtom budžeta grada Banjaluka za 2011. predviđeno je 800.000 maraka za subvencionisanje potrošnje.
Kada je riječ o subvencionisanju, gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović nedavno je izjavio da je pitanje kome treba pomoći oko plaćanja grijanja.
– Razmišljamo o tome da treba subvencionisati samo one ugrožene kategorije o kojima će nas obavijestiti Centar za socijalni rad. Činjenica je da je takvih mnogo na području grada – dodao je Davidović.
Stav brojnih korisnika gradskog grijanja je odavno jasan, a to je da je poskupljenje novi udar na kućni budžet.
– Svaki dan cijene skaču i većina stanovnika danas jedva krpi kraj sa krajem. Stvarno ako grijanje poskupi, ne znam šta ću da uradim. Jedno od rješenja je da se odjavim. Ova razmišljanja mogu se potkrijepiti i time da sam stanovnik Kočićevog vijenca koji se nalazi na starom vrelovodu “Vrbas”. Taj toplovod se zbog dotrajalosti cijevi često kvari – kazao je Milenko Sabljić iz Kočićevog vijenca.
Mnogi su skloni da cijenu grijanja u Banjaluci upoređuju sa ostalim gradovima u Republici Srpskoj.
– Koliko sam saznala iz medija, u Bijeljini je cijena grijanja 2,70 KM po metru kvadratnom i korisnici ga plaćaju šest mjeseci. Po tom sistemu, ukoliko dođe do poskupljenja, mi u Banjaluci plaćaćemo više od tri marke, što je izuzetno skupo – rekla je Radojka Radić iz Nove varoši.
Kalorimetar
Brojni su stanovnici Banjaluke koji se već dugo raspituju o odjavljivanju grijanja.
– Možda je rješenje u ugradnji kalorimetra, jer bih tako praktično plaćao ono što i potrošim. Druga opcija je ona najnepopularnija, a to je da jednostavno odjavim grijanje gradskoj “Toplani” i tražim drugi alternativni način zagrijavanja stana – kazao je Sabljić.
U jednocijevnim sistemima, odnosno u objektima nove gradnje, plombiranje cijevi košta 30 maraka i može se izvršiti u toku sezone grijanja. U višecijevnim sistemima ovi radovi se izvode isključivo van sezone grijanja i koštaju 60 maraka po radijatoru.
Banjalukalive