Džafi je rekao da će sve četiri firme prodati globalnim kompanijama, ali da to ne znači da se povlače iz Srbije.
– Novac od prodaje investiraćemo u restrukturiranje drugih kompanija u Srbiji. One ne moraju biti iz sektora prehrane, već mogu biti i iz oblasti telekomunikacija i energetike – rekao je Džafi i dodao da njihove mlekare nisu monopolisti na srpskom tržištu.
Nenad Gujaničić iz Brokerske kuće “Sinteza” ocenjuje da će zbog savremene tehnologije koju poseduje najpre biti prodata “Subotička mlekara”, što bi bio test za prodaju “Imleka”, koji je mnogo veći.
– Verovatno žele da dokažu da nisu monopolisti, pa verujem da neće prodavati obe mlekare istovremeno jer u tom slučaju jedan potencijalni kupac ne bi mogao da računa na dozvolu Komisije za zaštitu konkurencije. I dalje je na tržištu kriza u preuzimanju velikih kompanija, pa verujem da neće biti iznenađenje da sačekaju još godinu dana i dobiju značajno veću cenu – kaže Gujaničić i dodaje da će prodaja “Knjaz Miloša” biti najteža jer ta kompanija finansijski posluje vrlo loše i jedina je u vlasništvu “Salforda” u Srbiji, koja je imala gubitak u protekloj godini.
– “Knjaz” je i dalje lider na srpskom tržištu sa učešćem od 28 odsto u prvih devet meseci ove godine. To je i dalje krupan deo tržišta, ali kompanija zasada nije donela očekivani profit. „Salford“ je ovu kompaniju preskupo platio, a da bi na njoj zaradili, morali bi da je prodaju bar za 200 miliona evra, što je trenutno nerealno – kaže on.
Među dobrim kompanijama je i “Bambi Banat”, čija je cena akcije od početka godine porasla oko 100 odsto.
Za “Imlek” je navodno bio zainteresovan hrvatski “Agrokor”, ali su to obe strane demantovale. Pre dve godine se pričalo da je američki “Pepsi” zainteresovan za “Knjaz Miloš”, ali i da su se za kupovinu te kompanije navodno javljali i fondovi iz Italije i Austrije i „Karlsberg” .
Blic Online