Privrednici odbili predložene ekonomske mjere

Na javnoj raspravi o ekonomskoj politici za narednu godinu, koju je Vlada RS usvojila u radnoj verziji, poslodavci su bili ljuti “jer je predviđeno da država dodatno uzima od privrednika, a da im ništa zauzvrat ne daje”.

Privrednici su kivni i zbog planiranog povećanja stope doprinosa sa 30,6 na 33 odsto na bruto plate, ukidanja jedinstvene stope poreza na dohodak od osam odsto, odnosno ukidanja neoporezivog dela na dohodak i uvođenja deset odsto poreza za plate do 1.500 KM i 20 odsto za plate veće od 1.500 KM.

Bez obzira na dodatne namete privredi, planirani budžet RS za narednu godinu je isti kao i u 2009. i 2010. – 1,6 milijardi KM, a nisu planirane povišice, veće tranše i grantovi. Po svemu sudeći, Vlada RS je primorana na nepopularne mere jer je na računu od privatizacije (escrow račun) ostalo svega nešto više od 200 miliona KM. Ovaj račun je u poslednje dve godine služio i za krpljenje budžetskih troškova, uključujući i izmirenje unutrašnjeg duga i isplatu penzija, priznali su i predstavnici Vlade u predviđenoj ekonomskoj politici.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mandatar i aktuelni ministar finansija Aleksandar Džombić kaže da budžet RS neće osetiti značajniji priliv predviđenim povećanjima nameta. “Povećanjem stope doprinosa planirano je saniranje deficita vanbudžetskih fondova, pre svega Fonda PIO”, objasnio je Džombić.

Međutim, privrednici su kategorični, predviđeni nameti ne dolaze u obzir. Najviše su ogorčeni poslodavci iz tekstilne i kožarske industrije, koji su poručili da će ova grana potpuno nestati ako budu usvojene predviđene mere iz ekonomske politike.

Džombić je, ipak, nakon javne rasprave sa predstavnicima prerađivačke industrije rekao da postoji mogućnost da u konačnoj verziji ekonomske politike bude izmena. “Moguće je da smanjimo donju stopu poreza na dohodak i da uvedemo više od dve stope ove vrste poreza”, naveo je on. Na pitanje zašto bi istu stopu poreza plaćali oni sa zaradom od 1.501 KM i od 5.000 KM, Džombić je odgovorio da će u Vladi razmisliti da veća primanja budu oporezovana sa višom stopom.

Dugoročna računica

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Svakako svi moraju biti svesni da dolazi vreme nepopularnih mera u pojedinim oblastima, ali imperativ Vlade RS jeste i u prethodne četiri godine bio da se ponaša društveno odgovorno i da kratkoročne ciljeve i efekte stavi u drugi plan, a da dugoročnim ciljevima da prioritet. To svi zajednički dugujemo našoj deci i niko nema pravo da sa kratkoročnim pogodnostima smanjuje šanse našoj deci i našoj budućnosti. Drugačije rečeno, osnovni cilj Vlade RS jeste dugoročno politički, ekonomski, fiskalno i socijalno održiva i stabilna naša RS, navedeno je u uvodu ekonomske politike za 2010. godinu.

EUROBLIC

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije