U istraživanju je učestvovalo 200 studenata.
Kao glavni nosioci slike o Srbiji u svet, na prvom mestu ističu se sportisti, od kojih je najistaknutiji Novak Đoković, dok se daleko iza na drugom mestu nalaze političari, među kojima se i dalje izdvaja Slobodan Milošević. Nikola Tesla našao se tek na trećem mestu.
Prema rečima autorke, donedavno izgradnja imidža bila je rezervisana isključivo za proizvode i kompanije, međutim, sada kada je konkurencija veća nego ikada i države počinju da osećaju potrebu za sistematskom izgradnjom reputacije.
Na imidž naše zemlje, prema oceni ispitanika, pozitivno utiču ljudi, subbrendovi u smislu pojedinačnih delova zemlje, kao što je Beograd ili festivali i kulturni događaji, ali i istorijsko i kulturno nasleđe. Ipak, većina aspekata koji negativno utiču na imidž Srbije vezuje se za politiku i ekonomiju.
– Percepcija Srba u pogledu temperamenta mahom je pozitivna, a Srbi sebe gledaju kao temperamentan narod, koji vodi veseo život. U smislu talenta i izgleda, sami sebe posmatramo kao izuzetne, dok nam sa druge strane radne navike i disciplina nisu jača strana. Upravo zbog toga ne čudi što je istraživanje pokazalo da je izuzetno negativno ocenjena perspektiva budućeg života u Srbiji zbog čega se veliki broj mladih opredeljuje da svoj život nastavi u inostranstvu, ukazuje Mladenovićeva za Danas. Ona dodaje da je kulturno istorijsko nasleđe Srbije u javnosti ocenjeno kao pozitivno i značajno, ali i nedovoljno iskorišćeno.
Prema njenim rečima, pozitivno su ocenjeni još i sport, hrana, festivali, noćni život, prirodne lepote i srdačnost ljudi.
Prema oceni ispitanika, asocijacije koje uslovno rečeno ruše ugled naše zemlje pre svega su korupcija i nizak životni standard, zatim neefikasnost administracije, kao i komplikovane procedure koje otežavaju poslovanje, ekonomska nerazvijenost, ali i nebriga o svim slojevima društva i percepcija vlasti kao nepoštene i neodgovorne.
– Brendovi po kojima nas stranci prepoznaju jesu festival Egzit, noćni život, hrana i sport. Takođe, Beograd se prema oceni ispitanika percipira kao izdvojena celina od Srbije i generalno je pozitivno ocenjen, ističe Mladenovićeva. Neodvojivi deo imidža svake zemlje, prema rečima naše sagovornice, predstavljaju i istaknuti pojedinci.
– Što se tiče poznatih ličnosti u našoj zemlji, kao glavni nosioci naše slike u svet ističu se sportisti, a među njima najistaknutiji je teniser Novak Đoković. Na drugom mestu, daleko iza su političari od kojih se i dalje izdvaja Slobodan Milošević, dok se Nikola Tesla našao tek na trećem mestu, ukazuje Mladenovićeva. Ona dodaje da su proizvodi iz Srbije ocenjeni kao osrednji i manje kvalitetni nego proizvodi sa Zapada, dok se Srbija generalno ne doživljava kao destinacija za šoping. Kao proizvodna delatnost po kojoj je Srbija prepoznatljiva u domaćoj javnosti izdvaja se prehrambena industrija.
– Sa jedne strane, imamo siromašnu zemlju u kojoj nije lako poslovati i čiji je životni standard nizak, ali u kojoj žive izuzetno temperamenti i srdačni ljudi koji su ujedno i njeni najveći promoteri. Najveći promoteri Srbije, prema mišljenju ispitanika, jesu njeni građani, lepi i talentovani, veseli i srdačni, uprkos svim nedaćama, zaključuje Mladenovićeva.
Gredelj: Nedopustivo ponašanje političara
Stjepan Gredelj, sociolog, kaže za Danas da vređanje, vulgaran rečnik i pretnje određenih političara predstavljaju nedopustivo ponašanje koje urušava ugled i poverenje građana u državne institucije.
– Incidenata u parlamentu ima u svim zemljama sveta, ali kod nas je to tradicija koja se mora promeniti. Džaba nam predsednik koga poštuju u svetu kada se iz parlamenta šalje loša slika – ukazuje Gredelj. On dodaje da na imidž naše zemlje pozitivno utiču kulturne i istorijske znamenitosti, ali i sportisti.
Danas