On je saopštio nakon pregovora da će fakulteti osloboditi plaćanja školarine samofinansirajuće studente koji imaju 60 bodova, a da će onima koji imaju 54, odnosno 48 bodova biti plaćeno 70, odnosno 55 odsto školarine. Studenti su zahtevali da im država obezbedi besplatno školovanje, pošto su sakupili 48 poena.
Pre pregovora sa ministrom na sastanku sa gradonačelnikom Draganom Đilasom dogovoreno je da grad finansira dopunu školarine kako bi svima koji imaju 48 poena školarina bila finansirana iz gradskog budžeta, rekao je za Danas Nenad Uzelac, jedan od studenata koji su bili u pregovaračkom timu.
„Zamolio sam studente da se vrate kući i da se naspavaju a da potom krenu da uče“ rekao je ministar Obradović sinoć na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, na kojoj su bili i predstavnici studenata i dekani Geografskog fakulteta i Više elektrotehničke škole. Prema rečima Obradovića, njih dvojica i dekan Fakulteta političkih nauka složili su se o načinu plaćanja školarine za studente. Obradović je naveo da će Beograd pomoći 1.000 samofinansirajućih studenata lošeg materijalnog stanja u plaćanju školarine. Uslov je da ti studenti budu sa fakulteta čiji su studenti prethodna dva dana protestovali, kao i da imaju minimum 48 bodova.
Inače, studenti su štrajk započeli u utorak u minut do dvanaest u Nemanjinoj ulici ispred zgrade Vlade Srbije. Uveče po hladnom vremenu njih oko četrdesetak donelo je ćebad i dušeke kao i tri šatora u kojima su kasnije proveli dve noći. Pokušali su i da u limenkama zapale vatru ali ih je u tome sprečilo obezbeđenje Vlade Srbije.
Tokom štrajka jedan student je povređen kada je je na njega naleteo auto dok je jednog od štrajkača policija i privela jer je bacao novčiće na zgradu Vlade. Prema tvrdnjama studenata slučajno je pogodio jednog od ministra.
Hladno vreme i kiša koja je neprestano padala nisu obeshrabrili studente da pre dogovora sinoć prekinu štrajk i odu kućama. Vreme su provodili improvizovanom šatoru od najlona, koji je bio postavljen ispred glavnog ulaza u zgradu Vlade Srbije. Šator je jednim delom bio prikačen za zgradu Vlade, a drugim za obližnju banderu. Na „kućicu“, kako su studenti u šali govorili, stavili su i improvizovano poštansko sanduče na kome je pisalo „Pošta. Nemanjina 11“.
Ispred šatora, prema Nemanjinoj ulici, bio je postavljen veliki natpis „Štrajk glađu studenata!!! 48 budžet!!!“. Nakon samo nekoliko minuta provedenih u šatoru, na stiroporu koji se zbog obilne kiše raspada, zubi počinju da „cvokoću“.
– Uslovi su sve gori i gori, kiša ne prestaje da pada, hladno nam je i gladni smo. Šator prokišnjava, nekoliko ljudi se i razbolelo, ali ipak ne odustaju od štrajka, priča za Danas Jelena Lazarević, studentkinja Fakulteta političkih nauka, koja tri dana štrajkovala glađu. Veliku podršku, prema njenim rečima, davali su im građani, koji su često dolazili da obiđu studente i ponude pomoć.
Građani su uglavnom bili solidarni sa studentima. Prolazeći pored akademaca psovali su i državu i ministre, a mnogi su došli samo da obiđu studente.
– Pitamo se zašto nam mladi odlaze iz zemlje i zašto ne završavaju fakultete, a evo šta im radimo. Puštamo ih da gladuju i da se smrzavaju samo zato što hoće da se školuju, rezignirana je jedna starija gospođa. Pored građana, veliku podršku pružile su im i njihove kolege koje ne štrajkuju.
Škole najavile obustavu rada
Unija Sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), saopštila je juče da će sve škole članice ove sindikalne organizacije stupiti u štrajk 28. januara naredne godine. Štrajkački zahtev je potpisivanje Protokola o rastu zarada u 2011. godini, a koji je predložila USPRS. „O modalitetu štrajka odluka će biti doneta posle završetka pregovora sa Vladom Srbije“, ističe se u saopštenju.
Danas