Webinarom protiv seminara

Organizacija Quaestio Prudentiae ( u daljem tekstu QP, op.aut ) i Centar za promociju civilnog društva su početkom augusta potpisali ugovor o dodjeli sredstava iz programa malih grantova za podršku realizaciji potencijala građana i organizacija civilnog društva u BiH za promjene iz generalnog projekta „ Izgradnja dobrog upravljanja zajednicom kroz građansko uključenje za komponentu programa „ Izgradnja zagovaračkih kapaciteta“.“ Ova sredstva su dodijeljena za realizaciju projekta „QP e-inicijativa“.

Program malih grantova (PMG) je namijenjen jačanju aktivnog građanskog učešća i uključenju pojedinaca i grupa u društvene promjene u zajednici u kojoj žive, kao i osposobljavanju NVO-a sa posebnim naglaskom na lokalno usmjerene bazične organizacije koje će svojim znanjem i vještinama na najbolji način prezentirati svoju ciljnu grupaciju i članstvo, kao i zastupati njihove interese i zagovarati pozitivne promjene u njihovu korist.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Osnovni cilj projekta „QP e-inicijativa“ je dugoročno jačanje kapaciteta omladinskih organizacija i aktivista za planiranje i realizaciju javnih kampanja – zagovaranja.

„ Realizacijom ovog projekta maksimalno 1000 participanata će direktno u realnom vremenu biti korisnici webinara i imati priliku da kroz interakciju sa trenerima steknu nova znanja, razmjene ideje i dobiju savjete a sve to uz minimalne troškove“ kaže za BUKU Miloje Seksan, predsjednik organizacije QP. 

Pored toga webinar će biti snimljen i dostupan svim omladinskim organizacijama i aktivistima „online“ potpuno besplatno i moći će ga pogledati neograničen broj puta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovo će u potpunosti promijeniti trenutno stanje u kontekstu odnosa trošak/korisnik u polju edukacije omladinskih aktivista i povećati efikasnost procesa. Samim tim mjenja se i odnos snaga u omladinskom sektoru, kako na lokalnom tako i na državnom nivou“ dodaje Seksan

Pored ovoga Seksan napominje kako u QP žele “osposobiti omladinske organizacije i aktiviste za korištenje novih tehnologija i metoda u planiranju i realizaciji zagovaračkih aktivnosti te osnažiti omladinski sektor povećanjem socijalnog kapitala svakog od doprinosioca korištenjem novih tehnologija i metoda za potrebe umrežavanja i promocije solidarnosti“

„Ostvarenjem ovog cilja napravićemo iskorak u skladu sa težnjama EU o strateškom korištenju  informaciono komunikacionih tehnika  istovremeno značajno podižući kapacitete omladinskih organizacija i aktivista za planiranje i provođenje javnih kampanja zagovaranja i izdizanje čitavog procesa na novi nivo. Ovo će direktno omogućiti malim lokalnim inicijativama da imaju globalnu podršku i promjene odnos snaga u lokalnoj zajednici u svoju korist” kaže Seksan za BUKU.

Prema UNDP istraživanju upravo je nedostatak socijalnog kapitala obilježje najnemoćnijih i najsiromašnijih.

“Ovim projektom napadamo baš tu slabu tačku i osposobljavamo omladinske organizacije i aktiviste da korištenjem IKT i novim pristupima povećavaju svoj socijalni kapital umrežavajući se ali i aktivno participirajući u aktivnostima svojih sugrađana u cilju stvaranja boljeg društva“ zaključuje Miloje Seksan ispred Udruženja QP

U okviru treninga i praktičnog dijela učesnici webinara će imati priliku i da se međusobno povežu i zajednički pokušaju da riješe pojedine lokalne ali i zajedničke probleme aktivno promovišući solidarnost kao osnovnu polugu promjena. Ostvarivanjem ovog cilja direktno se povećavaju kapaciteti za planiranje i vođenje zagovaračkih aktivnosti.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije