U juče objavljenom dokumentu, koji Stejt department redovno podnosi Kongresu SAD, navodi se da napadi i diskriminacija zasnovani na vjerskoj pripadnosti na Balkanu i dalje postoje, te da je nekada teško razdvojiti šta je njihov motiv.
I dalje je veliki broj incidenata čija su meta bili vjerski simboli, sveštenici ili svojina vjerskih zajednica, navodi se u tekstu i dodaje da su neki lokalni vjerski i politički lideri svojim javnim izjavama doprinijeli netoleranciji.
“Diskriminacija ostaje ozbiljan problem, posebno prema nesrbima u RS, nehrvatima u zapadnoj Hercegovini i nebošnjacima u centralnoj Bosni. Sarajevo je djelimično zadržalo tradicionalnu ulogu multietničkog grada, ali su i dalje prisustne primjedbe na diskriminaciju, izolaciju i marginalizaciju nemuslimana”, ocijenio je Stejt department.
Izvršni sekretar Međureligijskog vijeća u BiH Emir Kovačević navodi da su u BiH “prisutni elementi vjerske diskriminacije” i ocjenjuje da su motivi napada na vjerske objekte najčešće koristoljublje ili njihovo skrnavljenje.
“Ima slučajeva napada na vjerski objekat samo da bi bio oskrnavljen. Smatramo da kompletno društvo treba da ulaže veće napore u zaštiti vjerskih objekata”, naglasio je Kovačević.
Sociolog Ivan Šijaković smatra da su učestali napadi na vjerske objekte u BiH, ali i u drugim zemljama. “To je zbog toga što su vjere postale sve agresivnije u svom nastupu, odnosno, u svojoj borbi za duše vjernika”, kazao je Šijaković i dodao da je vjera nekim ljudima u BiH postala dio identiteta.
Predsjednik Centra za humanu politiku iz Doboja Momir Dejanović smatra da je nacionalna i vjerska netrpeljivost u BiH, u najvećoj mjeri, plod političkih elita.
Komentarišući ovaj izvještaj Stejt departmenta, Hilari Klinton, američki državni sekretar, izjavila je da zvanični Vašington želi vladama, nevladinim organizacijama i svim građanima pružiti “vrijednu informaciju o statusu vjerskih sloboda i pozvati ih na zajednički rad na njihovoj zaštiti”.
Predstavljajući ovaj izvještaj rekla je da se SAD ne žele postaviti kao sudija drugim zemljama, niti sebe predstaviti kao savršen primjer, već da žele pokazati da im je stalo da slobode vjere.
Nezavisne novine