„Ne isključujem mogućnost da imamo poslanika koji će biti izvan klubova SNSD i SDS“, kaže Ivanić, čija stranka je zajedno sa SDS i radikalima deo predizborne koalicije „Zajedno za Srpsku“. Međutim, u slučaju da poslanik PDP bude i delovao unutar kluba poslanika SDS, Ivanić kaže da neće biti obavezan da poštuje platformu o zajedničkom delovanju SNSD i SDS na nivou BiH.
Za ideju da deluje iz kluba poslanika SNSD nije čuo ni novoizabrani poslanik DNS Petar Kunić, kadar stranke koja je sa socijalistima i SNSD vladajuća u RS.
„Sa mnom niko o tome nije razgovarao, a mene se o tome mora pitati. Ja sam suvereno slobodna ličnost“, odgovara Kunić. Kada je u pitanju zalaganje Milorada Dodika i Mladena Bosića za referendum u RS, u slučaju većih promena Ustava BiH ili pristupanja NATO savezu, Kunić kaže da je to „na tragu njegovih promišljanja da nikakve radikalnije promene Ustava ne dolaze u obzir“.
Dan nakon usaglašavanja platfome o zajedničkom delovanju dve najjače stranke u RS, reakcije vodećih stranaka iz FBiH i dalje su šture. Dok u SDA poručuju da dogovor SNSD i SDS „ne mora biti prihvatljiv“ za ostale parlamentarne stranke, u SDP niko ni juče nije bio dostupan za komentar. Zato su iz HDZ BiH pozdravili dogovor Dodika i Bosića.
„Takav način onemogućava da pojedine bošnjačke partije koaliraju nauštrb interesa srpskog naroda i srpskih predstavnika na državnom nivou. I HDZ BiH već duže vreme nastoji da sa drugim hrvatskim strankama postigne jedinstveno predstavljanje na državnom nivou“, rekao je Srni potpredsednik HDZ BiH Marinko Čavara.
Imajući u vidu sporazum SNSD i SDS, još nepisani dogovor SDA i SDP BiH, te želju HDZ BiH za jedinstvenim nastupom hrvatskih stranaka na nivou BiH, može se naslutiti da će državna vlast biti zasnovana na nacionalnim stranačkim blokovima. Konsultant CCI Ivica Čavar smatra da eventualni nacionalni blokovi neće značajnije popraviti lošu efikasnost rada državne vlast, izuzev ako ne budu podrazumevali i programske sličnosti stranaka. Ako se vlast formira kao prosti matematički zbir, kaže Čavar, onda će se nastaviti blokada rada vlast, a samim tim i cele države. On kaže da je dobra zamisao da se na državnom nivou formira stabilna, dvotrećinska većina, budući da predstoje najavljene ustavne promene, ali da lideri stranaka u razgovorima o formiranju vlasti ne smeju zaboraviti da su predstavnici svih građana, a ne samo određenog naroda ili stranke.
Neprihvatljive zatvorene liste
U platformi SNSD i SDS o zajedničkom delovanju na nivou BiH ističe se i zalaganje za izmenu Izbornog zakona BiH u smislu zatvaranja izbornih lista i povećanje izbornog cenzusa za ulazak u parlament sa sadašnjih tri na pet odsto. Izvršni direktor „Transparensi internešenel BiH“ Srđan Blagovčanin smatra da podizanje cenzusa nije toliko problematično u smislu smanjenja prostora za kalkulacije malih stranaka. Međutim, to se ne bi moglo reći za zatvorene liste, koje on smatra „dostignućem koje treba da sačuvamo“. „To jeste tekovina koja je došla pod pritiskom međunarodne zajednice, ali ona onemogućava jačanje partijskog rukovodstva. To bi bio korak unazad kako u partijama, tako i u društvu“, kaže Blagovčanin.
Blic