U sklopu svojih aktivnosti pred nadolazeće izbore u BiH Centralna je komisija BiH stavila u funkciju SMS-centar za provjeru biračkog mjesta koji je na raspolaganju bh. građanima.
Birači mogu slanjem jedinstvenog matičnog broja na broj telefona 091 121 212 dobiti odgovor (poruku) telekom-operatera koja sadrži broj, te naziv lokacije i grada gdje se nalazi biračko mjesto. Cijena poruke je 12 pfeninga, uključujući i PDV.
Na izborima učestvuje 39 političkih partija, 11 koalicija i 13 nezavisnih kandidata.
Birači će na 5 276 biračkih mjesta u BiH, koja će biti otvorena od 7.00 do 19.00 časova, birati između 8 236 kandidata 39 stranaka i 11 koalicija, te 13 nezavisnih kandidata.
Za izbore je registrovano 3 126 529 birača, od kojih u RS 1 192 182, a u FBiH 1 934 417 birača.
Za glasanje iz inostranstva registrovano je 36 649 birača, pri čemu je njih 1 065 registrovano da glasaju lično u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, dok će ostali glasati putem pošte.
U diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u NJemačkoj, Norveškoj, Danskoj i Austriji biće otvoreno sedam biračkih mjesta.
Glasanje putem pošte je već počelo, a glasovi poslati najkasnije 3. oktobra biće primani 10 dana nakon izbora.
Izbore na biračkim mjestima pratiće 53 738 akreditovanih posmatrača političkih subjekata.
Za praćenje rada Centralne izborne komisije BiH i Glavnog centra za brojanje CIK je akreditovao 106 posmatrača u ime 15 političkih subjekata, a do sada je za praćenje izbora prijavljeno 779 posmatrača 20 udruženja građana i 485 međunarodnih posmatrača u ime 35 međunarodnih organizacija.
Ovogodišnji opšti izbori u BiH najskuplji su do sada održani u BiH i koštaće 12.615.697 KM, od čega će iz Budžeta BiH biti obezbijeđeno 8,5 miliona KM, iz opštinskih budžeta oko četiri miliona, dok će Savjet Evrope donacijom od 83.000 KM finansirati izdavanje dvije publikacije.
Kako pravilno glasati
Prvi glasački listić – Predsjedništvo BiH
Glasači u FBiH birat će hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH na jednom listiću. Tu mogu označiti samo jedno ime. Dakle, ne mogu ujedno birati i hrvatskog i bošnjačkog člana.
U RS-u glasači će birati člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, te će na listi moći označiti ime samo jednog od njih.
Drugi glasački listić – Predstavnički dom PSBiH
Na drugom glasačkom listiću birači će se odlučiti za zastupnike u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine. Važno je zapamtiti da se na ovom listiću može označiti križićem samo jedna stranka ili koalicija, odnosno jedna stranka i jedan ili više kandidata koji se nalaze unutar liste te stranke.
Treći glasački listić – Predstavnički dom Parlamenta FBiH/Narodna skupština RS
Treći glasački listić pravilno se popunjava na isti način kao i drugi, odnosno tako što će birači iz FBiH označiti samo jednu stranku/ koaliciju na listi ili pak jednog ili više kandidata koji se nalaze u toj stranci/koaliciji. Jednako pravilo važi i za birače iz RS-a, koji glasaju za zastupnike u Narodnoj skupštini tog entiteta.
Četvrti glasački listić – zastupnici u kantonalnim skupštinama te predsjednik i potpredsjednik RS
Ista procedura kao kod drugog i trećeg listića važi i za birače koji u FBiH biraju zastupnike u skupštinama kantona. Dakle, ne smije se označiti više različitih stranaka niti više kandidata iz različitih stranaka, odnosno treba se “kretati” unutar jedne stranke/koalicije, što također znači da ste, u slučaju kad ste dali glas jednom nezavisnom kandidatu, završili proces glasanja u tom dijelu.
U RS-u će se na četvrtom listiću glasati za predsjednika i potpredsjednika ovog entiteta iz svih stranaka. Listić je važeći ako sadrži označeno ime samo jednog od navedenih kandidata.
Preliminarni izborni rezultati za Predsjedništvo BiH biće saopšteni u nedjelju već u 22:45 sati, a za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH u 1 sat iza ponoći.