Prema analizi ove agencije od tog iznosa za funkcionisanje osnovnih funkcija države, kao što su parlamenti, vlade, ministarstva, vladine agencije, pravosudni sistem, odbrana, policija i sigurnost u protekle četiri godine izdvojeno je 7,66 milijardi KM, od čega su čak 2,04 milijarde KM planirane u 2010. godini.
Tokom protekle četiri godine, troškovi odbrane i pravosudnih institucija nisu značajno promijenjeni u odnosu na troškove generalnih javnih službi i policije, koji su snažno povećani tokom 2007., 2008. i 2010. godine.
Na osnovu usvojenih budžeta u mandatnom periodu može se vidjeti da su izdvajanja za ključne socio-ekonomske politike kao što su zapošljavanje, poboljšanje položaja mladih, reforma javne uprave, evropske integracije i strana ulaganja i dalje na izuzetno niskom nivou i da pored dodatnih prihoda vlasti u protekle četiri godine nisu ostvarile značajniji iskorak o pitanju njihovog finansiranja u odnosu na stanje u 2006. godini.
Inače, plate zaposlenih u administraciji za protekle četiri mandatne godine porasle su za 47 odsto, dok je ukupno povećanje činovničkih zarada, građane BiH koštalo 826 miliona KM.
Uz sve ovo navedeno dodajmo i podatak kako je prosječna plata zaposlenih u administraciji u maju iznosila 1.092 marke. Prosječna plata u BiH u tom mjesecu je vrijedila 795 maraka dok je minimalna penzija u BiH iznosila 200 a prosječna penzija 300 maraka!
Ko će vraćati MMF-u novac
Prema dostupnim podacima su prihodi u budžetima na svim nivoima manji za blizu 800 miliona maraka od očekivanih te su vlasti našle rješenje podizanjem kredita kod MMF u iznosu od 2,4 milijarde maraka.
Do sada je potrošeno oko 800 miliona, uglavnom u krpljenje budžetskih rupa. Nema nikakve dileme da su vlasti odlučile da zaduže državu za tu sumu isključivo da bi sačuvali socijalni mir.
“Kako će Bosna živjeti poslije toga? Pa eto, imaće podržan budžet da može da održava i ovo parazita što inače ima u neograničenim količinama, a govorim o administraciji” kazala je Svetlana Cenić prilikom najave aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom
S obzirom na činjenicu da je posuđeni novac otišao u pokrivanje budžetskog deficita, onda je jasno kako BH privreda nije od ovoga vidjela nikakve koristi. S druge strane, na mnogim računima u BiH stoje velike pare, prema nezvaničnim procjenama oko milijardu maraka, međutim, vlast ih ne aktivira i ne usmjerava u privredne razvojne projekte, ali plaća penale i kamate na taj novac?!
A još uvijek niko ne poteže pitanje vraćanja pozamljenog kredita MMF-u i to 2012 i 2013. godine.