Popović uzeo 16 miliona KM i potom zbrisao!

Vlasti RS zatražiće od banjalučkog Osnovnog suda da poništi ugovore o prodaji zemljišta propale banjalučke fabrike sokova „Fruktona”, koje je vlasnik firme austrijski biznismen Nedeljko Popović prodao za 16 miliona maraka!

Da stvar bude još interesantnija, Popović je pre šest meseci napustio Banjaluku i od tada mu se gubi svaki trag. Sagovornik našeg lista iz Vlade RS kaže da će Pravobranilaštvo RS sudu podneti zahtev za poništavanje svih ugovora nekadašnje uspešne fabrike, koja je 1. maja obustavila proizvodnju zbog milionskih dugovanja.

Opasan kriminal

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Vlade RS tvrde da je prodaja atraktivnih placeva u vlasništvu „Fruktone” obavljena nezakonito i da nadležni raspolažu sa dovoljno dokaza kako bi bili poništeni ugovori o prodaji dva placa u vlasništvu „Fruktona”.

– Ova nekad uspešna banjalučka firma je privatizovana 2003. Prema dostupnoj dokumentaciji, kupac Nedeljko Popović ju je privatizovao za 29.000 KM i tako kupio 51 odsto državnih akcija „Fruktone”. On je 2007. nezakonito prodao dva placa ogromne vrednosti. Reč je o placu na kojem se nalaze proizvodni pogoni „Fruktone” – kaže naš sagovornik.

On pojašnjava da je 10 dunuma zemljišta na atraktivnoj lokaciji u banjalučkom naselju Borik prodato je za 10,5 miliona KM preduzeću „Interinvest Krajs” d.o.o iz Banjaluke, čije je sedište u Beogradskoj 24. što je ista adresa na kojoj se nalazi i sedište prodavca. To ukazuje da novac verovatno nikada nije ni legao na račun „Fruktone”, nego da je stvarni Popovićev cilj bio da stekne puno vlasništvo nad zemljištem, kako bi ga iskoristio za stanogradnju.

– Reč je o jednoj od najatraktivnijih lokacija za gradnju u centru grada. Iste godine, Popović je za 5,5 miliona KM prodao i ogroman „Fruktonin” plac u banjalučkom naselju Novakovići. To zemljište se nalazi u neposrednoj blizini Prijedorske petlje. Ovaj put se, međutim, kao kupac pojavljuje banjalučko preduzeće „Brdo promet” – kaže naš izvor.

Obe te transakcije su, dodaje naš sagovornik, nezakonite jer Popović kao vlasnik 51 odsto „Fruktone” nije mogao da prodaje njeno zemljište.

– Prema zakonu, on je imao samo pravo korišćenja, ali ne i raspolaganja nad tim zemljištem. On je to, očigledno, znao pa je prilikom prodaje tih placeva za to tražio i saglasnost banjalučkog Pravobranilaštva. Ono ga je odbilo jer nije moglo da odobri nezakonitu prodaju, ali je on na volšeban način uspeo da proda zemljište – tvrdi naš sagovornik.

Nisu dobili ni marku

Predsednik sindikata „Fruktone” Ljubomir Krečar kaže da ne veruje da je ijedna marka (od 16 miliona KM) legla na žiro-račun preduzeća. On kaže da o tome nema tragova. Postoji samo tvrdnja vlasnika da je to učinio zbog „daljeg razvoja preduzeća” jer je planirao da izmesti fabriku na drugu lokaciju.

– Vlasnik je nestao pre šest meseci, a pred Privrednim sudom već je pokrenut i predstečajni postupak. Verujemo da fabrika može da radi i da postoji način da se Popoviću oduzmu akcije. Sada su naše oči uprte u Vladu RS, od koje očekujemo da nađe izlaz iz ove situacije – kaže Krečar.

Šef Komisije za reviziju privatizacije Savo Ševaljević kaže da će biti teško dokazati kršenje privatizacionog ugovora. On dodaje da je većinski vlasnik imao rok od svega tri godine da čuva proizvodnu namenu fabrike. S svoje strane, kaže Ševaljević, proverićemo sve što je u našoj nadležnosti i revizori već duže vreme pretresaju dokumentaciju „Fruktone”.

– Već iduće nedelje na sednici Komisije imaćemo izveštaj revizora o poslovanju „Fruktone”. Treba, međutim, biti svestan da se može kontrolisati samo period od tri godine, odnosno do 2006. godine. Za sve ostale eventualne nezakonitosti po isteku tog perioda, zaduženi su MUP i nadležna tužilaštva – kaže Ševaljević.

Kako saznajemo, zbog sumnji da je bilo mnogo nezakonitosti prilikom prodaje placeva ovih dana će biti obavljene i konsultacije sa Specijalnim tužilaštvom RS, kako bi se utvrdilo da li ima osnova i za krivično procesuiranje odgovornih.

Fakti

– 51,09 odsto akcija banjalučke „Fruktone” prodato u junu 2003. „Krajs trejd industrihendelu” iz Austrije, čiji je vlasnik Nedeljko Popović

– U trenutku privatizacije fabrika je radila, ali je imala dug od 11 miliona KM

– Popović je 2007. prodao plac na kojem se nalazi „Fruktona” i zemljište u Novakovićima kod Prijedorske petlje

– Prvog maja 2010. „Fruktona” prestala da radi zbog blokade žiro računa i duga od 7,5 miliona KM

– Fabrika u međuvremenu izgubila licencu za punjenje „pepsija”

– Poslodavac radnicima duguje sedam plata i doprinose za poslednjih 10 godina

 

Press

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije