BiH odredište za žene prinuđene na prostituciju

Dodaje se da je BiH odredište za djevojke i žene stranog porijekla prinuđene na prostituciju, ali i tranzitno područje sa kojeg se žrtve transportuju dalje prema zapadnoj Evropi.

– Najveći broj ženskih osoba, žrtava trgovine ljudima, u BiH su ušle iz Srbije i Crne Gore. Prema izvještajima, neke djevojke, naročito Romkinje, bile su putem prisilnih brakova žrtve trafikinga s ciljem njihovog pretvaranja u sluškinje – istaknuto je u izvještaju.

Dodato je da su, pored toga, organizovane grupe primoravale dječake i djevojčice romske nacionalnosti na prosjačenje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– U jednom slučaju utvrđeno je da su muškarci iz BiH regrutovani za poslove u Azerbejdžanu, gdje su bili prisiljavani na rad. Nevladine organizacije izvještavale su da su organizatori trafikinga koristili posrednike pri dovođenju klijenata u privatne stanove, motele i benzinske pumpe, gdje su boravile žrtve prisilne prostitucije – ističe se u izvještaju Stejt departmenta.

Naglašeno je da se vlasti BiH u potpunosti pridržavaju minimalnih standarda potrebnih za suzbijanje trafikinga.

– Vlasti su u proteklom periodu načinile očigledan napredak u primjeni zakona protiv trgovine ljudima, time što su smanjile učestalost izricanja uslovnih kazni i strožim kaznama za počinioce krivičnih djela povezanih sa trgovinom ljudima – stoji u izvještaju.

Lani je otkriveno 46 žrtava trafikinga, dok je 2008. godine taj broj bio 29. Prošle godine do kraja je doveden sudski proces organizovanoj grupi koja se bavila trgovinom ljudima.

Otpravnik poslova u Ambasadi SAD u BiH Džonatan Mur rekao je juče u Sarajevu da je BiH ostvarila ogroman napredak u borbi protiv trgovine ljudima od početka objavljivanja izvještaja 2001. godine.

– Tada je BiH bila u najnižoj kategoriji, koja je u sebi sadržavala i potencijalno obustavljanje određenih oblika pomoći vlade SAD. U izvještaju iz 2001. godine stoji da nisu zadovoljeni ni minimalni standardi borbe protiv trgovine ljudima. Sada je situacija sasvim drugačija – kazao je Mur, dodavši da je potpisan cijeli niz relevantnih međunarodnih ugovora, te da su doneseni odgovarajući zakoni.

Predsjedavajući Udarne grupe za borbu protiv trgovine ljudima Milorad Barašin rekao je da se nada da će sljedeća godina biti još uspješnija kada je riječ o rezultatima u borbi protiv trgovine ljudima.

– Nezadovoljni smo kaznenom politikom, koja mora biti daleko rigoroznija nego što je to danas. Takođe je jasno da još uvijek postoje manjkavosti kada je riječ o zaštiti svjedoka. Bez svjedoka i svjedoka-saradnika ne mogu se napraviti veći iskoraci – kazao je Barašin.
Suđenja

U izvještaju se navodi da su u Republici Srpskoj organizovana suđenja u devet slučajeva trafikinga, a pet lica je osuđeno na kazne zatvora u trajanju od jedne do dvije godine.

Sudovi na državnom i lokalnim nivoima prošle godine su suspendovali presude u dva slučaja, što je znatno smanjenje u odnosu na 14 suspendovanih presuda u 2008. godini.

Sudovi u FBiH osudili su 11 lica koja su se bavila trafikingom, a devet njih je osuđeno na kazne zatvora u trajanju od jedne do tri godine.

U pojedinim slučajevima u trgovini ljudima u BiH učestvovali i pripadnici policije i drugi zvaničnici, “tako što su namjerno ignorisali ili aktivno štitili osobe koje se bave trgovinom ljudima, za šta su bili podmićivani”.

– U martu 2010. godine uhapšeno je 16 osumnjičenih, među njima i zamjenik načelnika opštine Srebrenica, vjerski službenici, te policajci, zbog navodnog učestvovanja u trafikingu i prisiljavanja djevojčice romskog porijekla na prostituciju. Svi osumnjičeni su poslije dva dana pušteni iz pritvora zbog nedostatka dokaza, a istraga je nastavljena – navedeno je u izvještaju.

Glas Srpske

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije