Kriza Grčke bi mogla da izazove lančanu reakciju

Većina članica smatra da bi EU trebalo finansijski da pomogne grčkoj vladi koja se bori sa ogromnim budžetskim deficitom. Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo predložio je u četvrtak uveče novi mehanizam pomoći: u krajnjoj liniji bili bi odobreni bilateralni krediti Grčkoj – dakle, ne bi pomagala EU kao cjelina, što nije predviđeno Paktom stabilnosti, nego pojedine članice.

Plaćanje zelenaških kamata

Razmišlja se i o garantijama za grčke državne obveznice, jer u tom slučaju Atina ne bi morala da plaća tako visoke kamate. Grčki premijer Jorgos Papandreu pojačao je u petak pritisak na partnere izjavom da je njegova zemlja na korak od toga da više ne bude u stanju da uzima bilo kakve kredite. Naime, neprihvatljivo je da Grčka ubuduće decenijama plaća zelenaške kamate.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, njemačka kancelarka Angela Merkel ne prihvata da se na sastanku na vrhu donese odluka o konkretnoj pomoći (Grčkoj), nego zahtjeva drastično zaoštravanje odredbi Pakta stabilnosti. Na taj način bile bi spriječene buduće krize, a u najgorem slučaju neka članica mogla bi biti i isključena iz monetarne unije.

Merkel kaže – NE!

U Berlinu priznaju da kancelarka nema podršku za tu ideju. Međutim, Angela Merkel je duboko zabrinuta da bi pomoć Grčkoj, a da se pri tom temeljito ne preradi Pakt stabilnosti, mogla izazvati lančanu reakciju i, na kraju, dovesti u pitanje stabilnost evra.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

EU mora izvući pouke iz grčkog slučaja i pobrinuti se za uspostavljanje mehanizma kome bi se u budućnosti pribjegavalo u takvim slučajevima.

Koordinacija ekonomske politike

Povod za svađu je i to što je Berlin još 2003. godine učestvovao u „omekšavanju“ kriterijuma Pakta stabilnosti, a više članica EU, među njima i Francuska, zamjeraju Njemačkoj da agresivnom politikom izvoza pojačava napetost u evrozoni.

Dodatno ulje na vatru dolio je Barozo koji je u Briselu izjavio: „Budimo pošteni, nećemo imati nikakvu privrednu vladu u EU“ i dodao da bi članice morale bolje koordinisati ekonomsku politiku, a svaka druga ideja je nerealna.

Na taj način Barozo se iznenađujuće jasno distancirao od prijedloga iznesenog na posljednjem vanrednom sastanku na vrhu. Naime, tada su francuski predsjednik Nikola Sarkozi i kancelarka Angela Merkel najavili inicijativu za obrazovanje zajedničke privredne vlade EU. U krugovima Komisije saznaje se da je sada, zapravo, Sarkozi odustao od te ideje. Imajući u vidu planove na kojima se radi „Pariz je pomalo iznenađen šta bi konkretno trebalo da znači odustajanje od kompetencija u vođenju nacionalne ekonomske politike“, izjavio je jedan zvaničnik u Briselu.

 

Preuzeto sa www.dw-world.de

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije