Vidović koji u Zavodu posjeduje 48,8 odsto akcija, je na vanrednoj sjednici Skupštine, proveo u djelo svoju namjeru da proda zgradu Zavoda u užem centru grada sa prizemljem i tri sprata. U toku je kompletna unutrašnja i vanjska rekonstrukcija objekta.
Odluka o prodaji jedine imovine Zavoda usvojena je uprkos protivljenju ostalih akcionara. Gradonačelnik Banjaluke (akcionara 18,8%) Dragoljub Davidović uputio je danas Zavodu obavještenje u kojem navodi da su od medija obavješteni o održavanju sjednice Skupštine. “S obzirom da nismo zvanično obavješteni, niti pozvani na sjednicu Skupštine, obavještavam vas da se Grad Banjaluka izričito protivi donošenju takve odluke”, navodi Davidović u obavještenju.
Protiv prodaje zgrade bili su, kažu, i u Investiciono–razvojnoj banci (Fond za restituciju RS posjeduje 1,33%), međutim predstavnik državnog kapitala, kojeg imenuje Vlada RS, dekan Ekonomskog fakutleta u Banjaluci Novak Kondić se ni danas nije pojavio na sjednici Skupštine akcionara.
Protiv su, kako saznajemo, glasali i ZIF-a Privrednik invest (5,51%), te predstavnici Fonda PIO RS.
Manjinski akcionari IRB RS, ZIF Privrednik i ostali su bili protiv jer je Vidović odbio dostaviti materijale akcionarima i upoznati sa razlogom usvajanja ove odluke, što je u suprotnosti sa nekoliko članova Zakona o privrednim društvima RS (članovi 272., 293. 434., 433. i 435.).
Nejasno je zašto je na Skupštini akcionara usvojene dvije različite odluke koje se odnose na istu nepokretnost. (Tačka 2. Donošenje odluke o prodaji imovine Urbanističkog zavoda RS. Imovinu koja je predmet prodaje čini nekretnina koja se nalazi na zemljištu označenom kao k.p. 3189 (novi premjer), što odgovara k.p. 17/15 po starom premjeru. Nekretnina je upisana u posjedovni list br. 3305/0, te u zemljišno – knjižni izvadak broj 1442, k.o. Banjaluka.
Tačka 3. Donošenje odluke o zamjeni imovine Urbanističkog zavoda RS. Imovinu koja je predmet zamjene čini nekretnina koja se nalazi na zemljištu označenom kao k.p. 3189 (novi premjer), što odgovara k.p. 17/15 po starom premjeru. Nekretnina je upisana u posjedovni list br. 3305/0, te u zemljišno – knjižni izvadak broj 1442, k.o. Banjaluka.) Nezvanično objašnjenje je da su različite odluke donesene, a “Uprava Zavoda će odlučiti koju će realizovati, u zavisnosti od procjene koja je bolja za firmu”.
Novinarima je danas zabranjeno prisustvovanje sjednici Skupštine, manjinski akcionari koji su glasali protiv nisu mogli dati preciznije informacije o prodaji zgrade jer nisu dobili materijale, dok u Zavodu jedini ovlašten za izjavu Borislav Bijelić se ne javlja na telefon, a Jovan Vidović nema vremena za novinare.
Radnici Zavoda su zabrinuti, ali neće da javno da govore. Strahuju šta će biti sa njima i ako Vlada RS na kraju kupi Urbanistički zavod, a prije toga zgrada u kojoj su smješteni završi u privatnim rukama.
Više od godinu dana pregovaranja Vidovića sa Vladom o prodaji udjela još ne daje rezultate.
Po gradu kruže neprovjerene informacije da prava namjera Vidovića nije prodaja zgrade (odlučeno da se ide na dužu proceduru: nema imena kupca, vršiće se procjena vrijednosti, a potom raspisivanje javnog poziva za prikupljanja ponuda), već ovim potezom Vidović želi da stvori pritisak na Vladu, da već jednom otkupi njegov udio, koji je Vlada svojevremeno procijenila na vrijednost od 3 020 000 KM.
Sad već bivši predsjednik Komisije za reviziju privatizacije Republike Srpske, direktor Zavoda Borislav Bijelić dobio je stan Urbanističkog zavoda RS samo nekoliko mjeseci nakon što je postao direktor tog akcionarskog društva. Bijelić je rekao da je to normalno, jer kao svaki “sposobni menadžer u svijetu” sa vlasnikom osim plate pregovoara se I o dodatnim uslovima za obavljenje posla. Dodaje da je stan dobio ali na otplatu na 13 godina. Namjeravao je otpusti 44 radnika Zavoda, ali je odluka privremeno “zamrznuta” nakon što je “procurilo u javnost”, a Vlada ponovila svoj stav da će od Vidovića otkupiti njegov udio.
Slučaj prodaje Urbanističkog zavoda, kao i ostalih sumnjivih privatizacija, se trenutno nalazi pred Vrhovnim sudom RS. Specijalno tužilaštvo RS se žalilo na oslobađajuću presudu banjalučkog Okružnog suda osumnjičenima za ovo krivično djelo.
Sve je počelo kada je 10,47 % državnog kapitala prodato Siniši Hrnjazu. Početna cijena na licitaciji 05. avgusta 2002. godine bila je 169.894 KM, međutim on je državni udio kupio za 82 894 KM što je, kao i nizu sličnih slučajeva, bilo izuzetno blizu minimalne cijene koja se čuva u tajnosti. To je bio osnov Komisije za reviziju privatizacije da posumnja da je kupcu neko odao povjerljivu informaciju zbog čega su zatražili istragu Specijalnog tužilaštva RS. Međutim, ni izlicitiranih 82 894 KM Hrnjaz nije platio u gotovini. U „kešu“ je platio 20 hiljada, a ostatak od 62 894 KM u staroj deviznoj štednji, koja se tada na od vlasnika mogla kupiti za jednu trećinu vrijednosti.
Nakon toga Jovo Vidović od 8. oktobra 2002. godine do 11. marta 2003. godine od Siniše Hrnjaza i drugih malih akcionara preko berze kupuje 355.786 akcija i postaje vlasnik 21,92 odsto kapitala Urbanističkog zavoda.
Međutim, ključni momenat preuzimanja Urbanističkog zavoda odvija se na Skupštini akcionara Urbanističkog zavoda RS od 31. marta 2003. godine, kada većina akcionara, među kojima i grad Banja Luka zastupan preko Budimira Balabana, načelnika Odjeljenja u Gradskoj upravi za stambene i komunalne poslove, odobrava drugu emisiju 500.000 akcija, odnosno dokapitalizaciju preduzeća. Na toj sjednici Skupštine pored Balabana i Vidovića za tu odluku glasali su i predstavnici PIF-ova “Privrednik” Borko Đurić, “Ceptera” Goran Vajkić i “Borsa” Milenko Đaković, te Fonda PIO Mica Kozlik i manji broj internih akcionara, što je predstavljalo 68,63 odsto akcionara.
Te akcije je 20. juna 2003. godine kupio Jovo Vidović za 500.000 KM putem “zatvorene ponude” što označava unaprijed postignuti dogovor prodavca i kupca. Broj akcija Urbanističkog zavoda povećan je na 2.123.077 akcija. Vidović je na taj način svoj udio sa 21,92 odsto povećao na 40,3 odsto čime je postao najveći akcionar Urbanističkog zavoda dok je grad Banja Luka svoj udio svjesno smanjio sa 23,7 na 20,6 odsto, a smanjeni su i udjeli ostalih akcionara.
Poslije dvije godine Vidović daje javnu ponudu za preuzimanje akcija po cijeni od 0,10 KM nakon čega je postao vlasnik 48,88 odsto kapitala Urbanističkog zavoda RS.
Vlada Republike Srpske (RS) je nedavno na sjednici 11. februara usvojila je informaciju u vezi sa postupkom razmatranja ponude za prodaju paketa akcija “Urbanističkog zavoda RS” Vladi i zadužila nadležnu Komisiju da od Ekonomskog instituta iz Banjaluke zatraži dopunski izvještaj o procjeni vrijednosti kapitala u ovom preduzeću.
U Ekonomskom institutu su nam rekli da im iz Vlade do danas nije stigao nikakav zahtjev za dopunu Izvještaja.
Tekst preuzet sa www.capital.ba