Deset najvećih nepravdi Oscara

1. Fred Astaire: ‘Top Hat’ (1935)
Američka filmska akademija tradicionalno ‘pravom’ glumom smatra klasične dramaturške likove, a naspram elegancije pokreta oduvijek je više preferirala karaktere s čudnim naglaskom i ekscentričnim make-upom. U takvoj korelaciji snaga najviše je izgubio Fred Astarie, koji je u svojim filmovima samo plesao i pjevao, onako kako to nitko prije i poslije njega nije znao. Njegove uloge u filmu ‘Top Hat’ ili ‘Swing Time’, gdje je nastupao zajedno s Ginger Rogers, vrhunska su umjetnost, pa ipak, Astaire za te uloge nije bio nominiran ni u jednoj kategoriji za Oscara. Akademija ga je dodatno uvrijedila kada mu je 1974., godinama nakon vrhunca njegove kreativnosti, dodijelila nominaciju za najbolju sporednu ulogu za katastrofalan film ‘The Towering Inferno’.

2. Cary Grant: ‘His Girl Friday’ (1940)
Zlatno doba Hollywooda iznjedrilo je neke od najvećih glumačkih zvijezda u povijesti, no što se dodjele Oscara tiče, glamur tu nije igrao bitnu ulogu. Filmski povjesničari tvrde da su čelni ljudi Akademije imali predrasude prema novopečenim glumačkim bogatašima, no ni to ne opravdava činjenicu da je, primjerice, Walter Brennan, koji je glumio sporedne krezube skitnice, dobio tri Oscara, a zvijezda svog vremena, Cary Grant, ostala je bez nominacije čak i za genijalnu komediju ‘His Girl Friday’. Iako je upravo u komedijama imao svoje najbolje uloge, Grant se na kraju morao zadovoljiti kasnijim dvjema nominacijama za uloge u ne toliko uspješnim dramama.

3. Bill Murray: ‘Groundhog Day’ (1993)

Glumački performans Billa Murraya u filmu koji je kod nas poznat kao ‘Beskrajan dan’, oduševio je publiku i kritiku, no slavni komičar nije se našao među uzvanicima na Oscaru. ‘Groundhog Day’ nije dobio nijednu nominaciju što je bio povod omanjem skandalu kojega su pokrenuli američki filmski magazini. Bez obzira na to, priča o meteorologu kojega samo iskrena ljubav može izvući iz ponavljanja jednog te istog dana, danas važi za jednu od najboljih romantičnih komedija ikada.

4. Barbara Stanwyck: ‘The Lady Eve’ (1941)

Jedna od najvećih holivudskih diva igrala je u komedijama i dramama s jednako kvalitetnom ‘strastvenom uzvišenošću’. No, Akademijin radar nikad je nije registrirao. U ‘The Lady Eve’ Barbara Stanwyck igrala je brodsku zabavljačicu koja osvaja bespomoćnog Henryja Fondu. Film je ostao bez oskarovske nominacije, no dobio je nešto puno vrijednije – besmrtnost.

5. John Ford: ‘The Searchers’ (1956)
Vestern ‘Tragači’ redatelja Johna Forda važi za jedan od najbolji filmova svog žanra svih vremena. Priču o usamljenom kauboju (John Wayne) koji traži nestalu kći bezbroj je puta nanovo ispričana (najsvježiji primjer je Gibsonov ‘Edge of Darkness’), no Fordov kaubojski bunt protiv rasizma i oda herojstvu nisu impresionirali članove Akademije. Ford u svojoj kolekciji ima četiri Oscara za režiju, no njegovo najbolje djelo nije dobilo nijednu nominaciju. John Wayne je za glumu Oscara dobio kasnije, za puno lošiju ulogu u ‘Čovjeku zvanom Hrabrost’.

6. Martin Scorsese: ‘Taxi Driver’ (1976)

Kultni ‘Taksist’ nominiran je za najbolji film te za najbolju mušku i žensku ulogu (u većini kategorija izgubio je od Stalloneovog ‘Rockyja’), no redatelj Scorsese je na opće zgražanje struke i javnosti ostao bez nominacije. Jedan od najutjecajnijih holivudskih redatelja svog je prvog Oscara za režiju dobio tek 2007. godine za film ‘Pokojni’ (‘The Departed’).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

7. Steven Spielberg ‘Jaws’ (1975)
Uradak koji je redefinirao pojam žanra strave i užava zaradio je nominaciju za najbolji film, ali iste sreće nije bio njegov redatelj. U ‘Raljama’ je Spielberg uspio od mehaničkog morskog psa Brucea stvoriti ‘demonsku zvijer sotonske snage’, što je u kinoblagajne diljem svijeta donijelo tada rekordnu zaradu u povijesti – no Akademiju nije uspio preplašiti. Nominaciju za režiju je zaradio kasnije filmovima ‘Bliski susreti treće vrste’, ‘Otimači izgubljenog kovčega’ i ‘E.T.’, a kipić se zlatio u njegovoj vitrini tek nakon ‘Schindlerove liste’.

8. King Kong (1933)
Godine 1934. Akademija je prvi put uvela deset nominacija u kategoriji najboljeg filma, no čak ni u tom najširem društvu nije bilo mjesta za ‘King Konga’, jednu od najslavnijih fantazija filmske povijesti. Oscara je odnio film ‘Cavalcade’ Noela Cowarda, a priča o divovskoj gorili nije dobila nominaciju čak ni u tehničkim kategorijama (čuda koja je inženjer Willis O'Brien napravio s King Kongom – njegova borba s dinosaurima u džungli i balansiranje na Empire State Buildingu – danas se smatraju revolucionarnim u svijetu specijalnih efekata). Film ‘King Kong’ stvorio je i odgojio mnoge redatelje, od Stevena Spielberga do Petera Jacksona, koji mu snimio odličan remake 2005. godine. Oscarom ovjenčanog ‘Cavalcadea’ danas je prekrila prašina zaborava.

9. ‘Some Like It Hot’ (19
59)
Film ‘Neki to vole vruće’ je prije deset godina proglašen najboljom američkom komedijom svih vremena, a u svoje je vrijeme dobio nominaciju za Oscara u mnogim kategorijama, ali ne i za najbolji film. Akademija je tada očito smatrala da ‘neozbiljnim’ filmovima nije mjesto u ‘ozbiljnim’ kategorijama, pa su se u konkurenciji našle ‘teške drame’, a trijumfirao je religijsko-povijesni spektakl ‘Ben-Hur’. U takvom ‘ozbiljnom’ okruženju, komedija s Marilyn Mornoe i dva frajera u haljinama (Tony Curtis i Jack Lemmon) nije imala šanse.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

10. ‘The Dark Knight’ (2008)
Zašto je Akademija odlučila da u kategoriji za najbolji film na dodjeli Oscara 2010. ponovno bude deset nominiranih? Kritičari tvrde da je razlog tomu isključivo činjenica da lani ‘Vitez tame’, s pokojnim Heathom Ledgerom, nije uspio ući među pet nominiranih. Štoviše, zasad posljednji nastavak Batmana, koji je prije dvije godine zaradio rekordnu sumu novca, izgnan je iz svih važnijih kategorija, a Oscara je dobio jedino za ‘sound editing’ i ‘sound mixing’, što god to bilo…

Preuzeto sa www.dnevnik.hr

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije