RS nagrađuje neuredne poreske obveznike

Pavlović International Banka duguje 715 860 KM poreza, a računi su im deblokirani, kako je naznačeno u Informaciji do koje je došao Capital.ba, „do presude Vrhovnog suda RS“.

Najveći poreski dužnik kojem su deblokirani bankarski računi (do 30. juna 2010.) je „Nova forma“ Šamac (2 029 730 KM).

Prema odlukama Vlada RS koje su dostavljeni Poreskoj upravi račun je deblokiran i „Aleksandriji“ doo Zvornik (758 611 KM), „Novoteks“ Trebinje (1 622 220 KM), RK „Boska“ Banjaluka (1 555 542 KM), „Verdi“ Teslić (246 680 KM), „Interklas“ Novi Grad (182 781 KM), „Radio Doboj“ Doboj (169 342KM)„Limeks“ Petrovo (135 364 KM), „Gatačko Polje“ Gacko (87 622 KM), JP „1. Mart“ Čajniče (76 943KM), te „Soko guma“ Ljubinje (25 878 KM).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Blokirano više od dvije hiljade obveznika

S druge strane, Poreska uprava i dalje drži pod blokadom račune 2 077 poreskih obveznika koji ukupno duguju 155 290 332 KM. Za sada je tim, prvim mehanizmom naplate poreza naplaćeno 4,1 miliona KM, potvrđeno je za Capital.ba u Poreskoj upravi.

Poreski dužnik strateški partner RS

Poslednji poreski obveznik kojem je deblokiran račun je govedarska farma „Farmland“ Nova Topola koja duguje oko 500 hiljada KM poreza i doprinosa RS. Na farmi kažu da je razlog pad otkupne cijena mlijeka od 35 odsto, koja se desila u cijelom svijetu zbog ekonomske krize. Farma sa 2 760 krava, dnevno proizvede 30 hiljada litara mlijeka.

Ovo nije bila prepreka da „Farmland“ nedavno postane strateški partner RS i njenih Republičkih robnih rezervi.

Prema potpisanom petogodišnjem ugovoru Robne rezerve će kupiti 1000 muznih junica vrijednosti do pet miliona maraka. Junice će držati na „Farmlandu“ koji ima obavezu da se o njima stara i održava brojčano stanje. Pripreme su već pri kraju. Hrvoje Capar direktor „Farmlanda“ kaže da će početkom februra biti  završena izgradnja prvog objekta gdje će biti smješteno 450 krava. Druga štala će biti gotova za 30-40 dana.
Robne rezerve će obezbijediti i hranu za krave zašto će biti izdvojeno do pet miliona maraka. Izbor „Farmlanda“, bez javnog poziva, za Udruženje građana „Tender“ veoma je sumnjivo. Direktor Robnih rezervi RS Radovan Samardžija kaže da Zakon o javnim nabavkama predviđa mogućnosti pregovoračkog postupka putem kojeg su oni došli do konačnog ugovora sa Farmlandom.
„Sigurno je sve urađeno po zakonu. Ako neko želi da kritikuje to će raditi bez obzira šta uradili. Nije cilj da RS svoje robne rezerve drži u drugoj državi, naprimjer Makedoniji već u RS“, kaže Samardžija. On smatra da bi se to moglo desiti da je naprimjer raspisan međunarodni javni poziv, jer osim „Farmlanda“ niko drugi u BiH ne ispunjava uslove.

U Udruženje građana „Tender“ ne misle tako. Kažu da se pobjeda farme iz druge države sprečava jednostavno, postavljenjem tenderskih uslova u kojima se naznači da sjedište farme mora biti u RS. Drugi domaći mali farmeri RS bi se onda udružili i ispuniti uslove koje traže Robne rezerve.
Direktor „Farmlanda“ kaže da je njihova prednost u odnosu na ostale upravo savremeni način uzgoja, kao i to što će svih hiljadu krava biti na jednom mjestu, što olakšava kontrolu.

Farmeri kupljeni

Ovaj posao mjesecima štro su kritikovali i drugi farmeri u RS. Nije im se sviđao način izbora „Farmlanda“. Međutim, Ministarstvo trgovino RS umirilo ih je obećanjem da će, na isti način, i oni dobiti hiljadu junica, ove i sledeće godine, potvrdio je Vladimir Usorac predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS.
Godišnji podmladak od 90 teladi prema ugovoru sa „Farmlandom“, pripada Robnim rezervama, a đubrivo i mlijeko „Farmlandu“ (oko 27 hiljada litara mlijeka dnevno, ako se uzme sadašnji prosjek farme od 27 litara po grlu). Tu su i premije na mlijeko. Farmland već sada od države dobija dnevno oko šest hiljada maraka premije na mlijeko. Svake godine dobiju oko 2,2 miliona KM državnih podsticaja za poljoprivredu. Od privatizacije isplaćeno im je ukupno 6,3 miliona marka premije za mlijeko. Podsticaji su inače zabranjeni neurednim  poreskim obveznicima.

Deblokada računa i povjerenje da se stara o hiljadu „državnih“ krava, je dio u nizu ustupaka i pomoći koje su učinjene ovoj firmi.
„Farmland“ je početkom prošle godine dobio i povoljan državni kredit Investiciono razvojne banke RS od tri miliona maraka. RS im je na 15 godina, dala pod koncesije više od 2 800 hektara poljoprivrednog zemljišta. U bivši govedarsku farmu PIK Mladen Stojanović, kupljenu 2005.godine za 10 hiljada, novi vlasnici su, tvrde uložili više od 20 miliona maraka.

Tekst preuzet sa www.capital.ba

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije