Davor Čordaš: Referendum kao pravo građana RS

Izjavio je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” potpredsjednik RS Davor Čordaš dodajući da je referendum u razvijenim zemljama normalna demokratska procedura.

Inicijativu vlasti Srpske za održavanje referenduma o poštovanju Dejtona i nametnutim odlukama visokog predstavnika, Kancelarija visokog predstavnika u BiH ocijenila je “antidejtonskom”?

ČORDAŠ: Brisel je poslao jasnu poruku da je referendum demokratsko pravo građana ove zemlje, ali i da se mora poštovati suverenitet BiH. Međutim, ovdje se pitanje referenduma odmah pokušava ispolitizovati. Tako mnogi o ovom referendumu govore kao o želji vlasti RS da se otcijepi od BiH, što uopšte nije tačno. Koliko sam informisan od dužnosnika RS, ovim referendumom niko ne želi otcjepljenje RS od BiH, već isključivo da se čuje glas naroda o nametnutim odlukama. To su dobre namjere, ali pitanje je da li predstavnici međunarodne zajednice žele da čuju glas naroda u RS ako već unaprijed kažu da to neće prihvatiti. Zato bi to sve moglo dodatno da oteža situaciju u zemlji.

Šta mislite o nametanju odluka visokog predstavnika u BiH?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

ČORDAŠ: Nisam protiv toga da pojedine odluke koje se tiču ubrzanja evropskog puta zemlje donese visoki predstavnik, ali njih ne može biti mnogo i one se ne mogu odnositi na unutarnje uređenje BiH. Te odluke isključivo moraju donositi domaći političari i građani ove zemlje. Tako i posljednje Inckove odluke nisu odraz volje svih strana u zemlji i logično je da su naišle na reakcije. Posebno nije dobro da se odluke nameću pred ili u izbornoj godini, jer tada i nešto što je urađeno u dobroj namjeri može da ode u pogrešnom pravcu. Kažu da je put do pakla popločan dobrim namjerama. Tako se i u ovom slučaju pitanje ostanka međunarodnih sudija i tužilaca politizuje. Mislim da je 40 odsto odluka visokih predstavnika bilo dobro za BiH, a 60 odsto loših, kojima se politizovalo i koje su zemlju odvele unazad.

Kako uspostaviti istinski suverenitet u zemlji?

ČORDAŠ: Suština svega je ustroj BiH. Nažalost, ne uspijevamo pitanje ustavnih promjena i novog Ustava donijeti tamo gdje to rade razvijene demokratije – u Parlamentu BiH. Potrebno je ustrojstvo koje će omogućiti da sva tri konstitutivna naroda u BiH i nacionalne manjine budu jednako zadovoljni.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Propali su brojni razgovori o ustavnim promjenama?

ČORDAŠ: Od rušenja takozvanog “aprilskog paketa” ustavnih promjena taj proces ide jako teško. Svjetlo se na trenutak pojavilo u Prudu, ali su i ti razgovori propali zbog izbora predsjednika SDA. Jer, da je lider SDA Sulejman Tihić ostao u tim razgovorima i na principima moguće BiH sigurno je da bi izgubio lidersku poziciju u stranci. Očito da mnogima odgovora nemoguća BiH. To je pogrešan put za ljude koji ovdje žive.

U 2010. godini na stolu su pitanja o uređenju BiH. Postoje razni prijedlozi. Sve to jako podsjeća na situaciju i prijedloge iz 1992. godine?

ČORDAŠ: To je tačno. Možemo reći da je put bio dug, na kraju kojeg smo shvatili da smo se vrtjeli ukrug. Potrebno nam je samo uvažavanje prava sva tri konstitutivna naroda na svakom pedlju zemlje. Žalosno je da se Hrvati preglasavaju na svim razinama vlasti u zemlji. Moramo obezbijediti efikasne mehanizme zaštite ravnopravnosti svih naroda u zemlji. To nisu štetni zahtjevi po BiH. Destruktivno je ovo što nam se sada dešava.

Pojedini diplomatski predstavnici razvijenih zemalja više puta su ponovili da međunarodna zajednica u BiH neće dozvoliti formiranje trećeg hrvatskog entiteta?

ČORDAŠ: Tu smo poruku dobili više puta. Pitanje ravnopravnosti hrvatskog naroda se može riješiti i na razini dva postojeća entiteta, ali potrebno je onemogućiti preglasavanje Hrvata na svim razinama vlasti.

Pojedini lideri bošnjačkih političkih partija traže ukidanje entitetskog glasanja u Parlamentu BiH?

ČORDAŠ: Jedini način da se to dogodi je da takav prijedlog usvoji dvotrećinska većina u Parlamentu BiH, uključujući i sadašnju entitetsku većinu, što uvijek treba imati na umu, a to je praktično u ovim uslovima nemoguće. Ta inicijativa dolazi od takozvanih čuvara BiH, koji su, u stvari, njeni rušioci.

Izborna je godina u BiH? Kako će to uticati na evropski put zemlje?

ČORDAŠ: U ovoj godini malo toga će biti riješeno, jer su pripreme za izbore unutar partija počele. Svi će bježati od “vrućih” tema. Očekujem žestoku kampanju.

Može li se očekivati da hrvatske partije predlože zajedničkog kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva?

ČORDAŠ: Ako ostane ovakav Izborni zakon to bi bilo dobro. Hrvati ne smiju dozvoliti da drugi narodi biraju njihovog predstavnika u Predsjedništvu BiH. Nismo zadovoljni radom Željka Komšića koji nije imao odgovornosti prema Hrvatima, jer ga oni na tu funkciju nisu ni izabrali, a on se tako često i ponašao.
OHR

Očekujete li da bi na idućoj sjednici Savjeta za primjenu mira u BiH mogla da bude donesena odluka o tranziciji OHR-a?

ČORDAŠ: Ne očekujem da će se to desiti. OHR im je najbolji mehanizam kontrole stanja u BiH. OHR svakako treba da bude transformisan u Kancelariju specijalnog predstavnika EU. Sada OHR upravlja snagom koja nema uporište u glasovima građana ove zemlje što je neka vrsta protektorata.
Mesić i Josipović

Kako ocjenjujete rad bivšeg predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića i šta očekujete od novog, Ive Josipovića?

ČORDAŠ: Volio bih da se Josipović, u skladu sa Ustavom Hrvatske, brine o Hrvatima u BiH i da nas doživljava kao pripadnike svog naroda. Mesić nijednom nije došao u Banju Luku da s nama razgovara, a dolazio je u Sarajevo i Tuzlu, i time je pokazao šta misli o nama. Mogao je mnogo više da uradi za Hrvate u BiH, ali to je bio njegov izbor.

Preuzeto sa: Glas Srpske

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije