Osam mjeseci nakon njegove smrti, izvjesno je jedino da se bastion koji je Garić gradio sve više urušava, a stranka kojoj je pripadao gubi na uticaju čak i kod seoskog stanovništva, čiji glasovi su, na svim izborima, u većini odlazili SDS-u.
Koliku je moć Branislav Garić imao, ilustrativno se može prepoznati i u izmišljenoj priči, koja se u Doboju prepričava poput legende: „Ovu fontanu od dvadeset pumpi u gradskom parku, Brano je namijenio za dvadeset mladih aktivista SDS-a – svakom po jedna“ – šaputalo se gradom.
Iako je stvarna moć ostala u rukama Obrena Petrovića, aktuelnog dobojskog načelnika koji iz svog kabineta ima pogled na fontanu i renovirani gradski park, još uvijek je neizvjesno kako će lokalna vlast funkcionisati.
Petrović nikada nije isključivao mogućnost saradnje sa opozicijom, a javno je čak i nagovjestio mogućnost koalicije sa SNSD-om u Doboju.
Činjenica je da se o saradnji SDS-a i SNSD-a u ovom gradu šapuće već nekoliko meseci. Mediji i nevladine organizacije u toj saradnji vide koaliciju koja nije prirodna, tvrdeći čak da je štetna za građane.
Kao argument navode očit primjer zajedničke saradnje SDS-a i SNSD-a, čiji odbornici su bili saglasni da poskupi cijena vode, a prema nekim očekivanjima uskoro bi moglo poskupiti i grijanje.
Mnogi smatraju da je uticaj na približavanje ove dvije, nekada „zaraćene“ strane, sadržana u interesu grupe moćnika, od kojih oni iz SDS-a očekuju konkretnu finansijsku podršku Vlade RS, dok opozicionari iz SNSD-a svoje ljude već vide u foteljama organa izvršne vlasti.
Dva odbornika SDS-a Milenko Gligorić i Sreto Đurković najavili su da će napustiti SDS.
Njihove izjave poljuljale su omjer snaga, kroz koji je SDS uz koalicione partnere iz SDP-a, SZBiH-SDA i nezavisne odbornike imao apsolutnu većinu u lokalnom parlamentu koja nikada nije bila upitna.
„Trenutno me SDS, kao stranka, uopšte ne zanima. Ni jedno predizborno obećanje nije ispunjeno i zato sada umesto naših glasača imamo armiju nezadovoljnih i razočaranih ljudi“, kaže odbornik SDS-a, Milenko Gligorić.
Predsjednik dobojskog SDS-a, Mladen Kršić odbija mogućnost bilo kakvog osipanja SDS-ovih kadrova i smatra da je to nemoguće.
„SDS u Doboju je jak, jedinstven i složan“, kategoričan je Kršić.
Međutim izjava Srete Đurkovića, člana partije čiji je Kršić predsjednik, demantuju predsjednika dobojskog SDS-a.
Đurković kao i Gligorić najavljuje napuštanje SDS-a i odlazak u nezavisne odbornike koji će biti suprostavljeni SDS-u.
„ Veliki dio članova i predstavnika SDS-a ne može više pogledati narodu u oči. Za to smo krivi kao kolektiv, jer su nas uljuljkali dosadašnji dobri rezultati. Pogrešno razmišljanje ljudi iz vrha SDS-a će koštati stranku, a ja ne želim da budem dio toga, i zato ozbiljno razmišljam o napuštanju stranke“, tvrdi Đurković.
Đurković istovremeno ističe da su u toku pregovori između jednog dijela odbornika SDS-a, te prema njegovim riječima odmah po napuštanju partije koju trenutno zastupaju, svoju političku budućnost vide u redovima neke druge stranke.
Da u Đurkovićevim riječima ima istine potvrđuju iz opozicionih partija, ali i onih koje nisu osvojile odbornički mandat na prethodnim, lokalnim izborima. Kažu spremaju se za pregovore sa „izbjeglicama“ iz SDS-a.
„Ne planiramo nikoga forsirati, međutim spremni smo prihvatiti sve ljude čija je čast neukaljana, a siguran sam da takvih dosta ima među odbornicima SDS-a, koji planiraju preći u nezavisne redove“, kaže predsjednik SNSD-a Doboj, Uroš Gostić.
Slično mišljenje dijele i u Demokratskoj Partiji i dodaju da je prema njihovom mišljenju raspad SDS-a u Doboju već odavno evidentan.
„Čuli smo da odbornici napuštaju SDS i tu smo jasni u stavu da ćemo sa svima razgovarati, a ukoliko pronađemo zajednički jezik za očekivati je da DP uskoro dobije svoje predstavnike u lokalnom parlamentu“, ističe predsjednik DP Doboj Božo Kostić.
Čak i neke od partija koje su široj javnosti nepznate i koje donedavno nisu ni postojale na dobojskoj političkoj sceni, svoj politički interes vide u raspadu SDS-a.
„Već imamo razrađenu strategiju, a obavili smo i razgovore sa nekoliko nezadovoljnih odbornika SDS-a, tako da smatram da su konkretni dogovori na putu. Nadam se da ćemo uskoro imati svoje predstavnike u skupštini opštine“, kaže predsjednik Narodne Demokratske Partije Doboj, Nevenko Radošević.
O koliko je konfuznom stanju reč govori i nedavna izjava predsjednika SDS RS, Mladena Bosića, koji kaže da nije upoznat sa problemima u dobojskom odboru stranke i mogućnosti da jedan dio odbornika SDS-a u dobojskoj skupštini, napusti stranku na čijem je čelu.
„Prvi put čujem za tako nešto. Provjeriću o čemu se radi“, kratko je izjavio Bosić.
Tek kada se rasulo u SDS-u nije moglo sakriti, predsednik SDS-a u Doboju, Mladen Kršić priznaje da ima „određenih nesuglasica“ unutar partije, te da sve opstrukcije i špekulacije dolaze od Mirka Stojčinovića, koji mu je bio protukandidat na unutarstranačkim izborima koji su održani poslije Garićevog ubistva.
„Stojčinović je na sjednicama uvijek protiv naših stavova, bez obzira što smo mu sugerisali pomirenje, uz prijedlog da se okrene ka radu u stranci. Jasni smo u stavu da niko nema pravo da se medijski pojavljuje protiv stranke i remetilački djeluje u opštinskom odboru“, kaže Kršić.
Predsednik dobojskog SDS-a tvrdi, da će rukovodstvo ove stranke biti prinuđeno da na jednoj od slijedećih sjednica isključi Stojčinovića, ukoliko nastavi sa ovakvim načinom rada.
Reagujući na ovakvu izjavu svog stranačkog šefa, Mirko Stojčinović potvrđuje da problemi unutar stranke postoje, te ističe da se ne bori protiv stranke, nego isključivo protiv Kršića i njegovog bliskog stranačkog okruženja.
„ Aktuelno predsjedništvo stranke se bori isključivo za svoje lične i finansijske interese iz budžeta opštine Doboj. Ovde direktno mislim na „veliku petorku“, odnosno dio predsedništva, koji zastupa identične interese kao Kršić“, ističe Mirko Stojčinović.
I dok se strasti unutar dobojskog SDS-a sve više razbuktavaju, kao grom iz vedra neba, odjeknula je informacija da će novi omjer snaga na lokalnom nivou, iznjedriti i temeljite promjene u izvršnoj vlasti.
Gotovo svi funkcioneri opštinske administracije ubrzo bi mogli biti smjenjeni, a njihova mjesta zauzeti kadrovi SNSD-a.
Među novim imenima koja dolaze iz SNSD-a najčešće se pominju Vlado Đurđević-Žuti, Mirko Pobrić, Zoran Lazić i Spomenko Vasilić. Za Vasilića, koji je trenutno šef odborničkog kluba SNSD-a špekuliše se da bi mogao zauzeti fotelju načelnika opštinskog odjeljenja za inspekcije. Ovakve glasine Vasilić oštro demantuje, te kaže da od dogovora za preuzimanje vlasti nema ništa.
„ Ne bi prihvatio takvu poziciju, čak ni kada bi to bio zvaničan stav stranke kojoj pripadam, jer kao potpredsednik opštinskog odbora, svoj angažman i doprinos najbolje mogu realizovati u skupštinskim klupama“, dodaje Vasilić.
Ipak, nisu svi odbornici SNSD-a pesimisti, poput Vasilića, pa tako njegov kolega, odbornik Dušan Panić kaže da je čuo za mogućnost podjele vlasti.
„Bez obzira što je riječ samo o glasinama, moj je stav jasan, ako SNSD napravi većinu, sve načelnike treba promijeniti i na njihova mjesta dovesti nove kadrove“, ističe Panić.
I nezavisni odbornici, koji trenutno djeluju kao dio pozicije uz SDS, poput odbornika Dragana Markovića, kažu da će svakako prihvatiti da budu dio novoformirane skupštinske većine.
Marković ističe da kroz novu skupštinku većinu, koju će formirati SNSD, vidi bolju saradnju sa Vladom RS, te insvestiranje u Doboj, koji je po njegovim riječima, do sada bio na margini po ovom pitanju.
Nijedna politička stranka do sada nije potvrdila mogućnost skorašnjih promjena omjera snaga u lokalnoj skupštini ili izvršnoj vlasti , pa se građani Doboja svakodnevno zanimaju raznoraznim špekulacijama i glasinama dok čekaju sjednicu skupštine, koja je zakazana za 24. decembar, na kojoj bi se politička situacija trebala „razbistriti“. Mnogi su mišljenja je da se sa promjenom odnosa snaga, u suštini neće dogoditi ništa novo, dok smeliji čak zbijaju šale poredeći novu skupštinsku većinu sa starom narodnom – „Sjaši Kurta da uzjaši Murta“.