"Nažalost, nekako ispada da našu zemlju predstavlja u svetu Vladimir Putin i to je veoma nezgodna situacija. Jer, Rusija nije Putin. Čak i zvanična statistika ukazuje da podrška Putinu opada, jer imamo društvenu i ekonomsku krizu zbog rata sa Ukrajinom i sankcija koje u usledile, a koje su fer po mom mišljenju, tako današnju Rusiji vidi Marija Aljohina, članica ruskog pokreta "Pusi Rajot", koja je sa dvojicom aktivista u poseti Beogradu.
Članovi popularnog ruskog benda "Pusi Rajot", poznatog po svom političkom aktivizmu i kritikama na račun Kremlja, bili su gosti na Međunarodnoj nedelji civilnog društva u Beogradu, gde su izveli performans.
Marija Aljohina, jedna od članica koja je javnosti postala poznata nakon što su ona i Nadežda Tolokonikova, takođe članica "Pusi Rajota", odlukom ruskog pravosuđa provele oko dve godine u zatvoru jer su, u znak protesta protiv predsednika Rusije Vladimira Putina, izvele "pank molitvu" u Hramu Hrista Spasitelja u Moskvi, kaže u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) da ne može da objasni popularnost ruskog predsednika u Srbiji.
U Srbiju je došla uprkos tome što joj je zabranjeno da izađe iz Rusije.
– Nažalost, ne mogu da objasnim Putinovu popularnost u Srbiji. Verovatno ona postoji zbog veoma čudnog, jakog imidža čoveka na konju ili nekog velikog lidera. Ta slika je lažna. To je čista laž, jer ljudi ponekad ne analiziraju situaciju, nemaju kritičko mišljenje o stvarima i ne vide širu sliku – kaže Aljohina.
"Protesti su nemogući u Rusiji, žandarmerija bi tukla ljude"
Aljohina je izjavu dala neposredno pred početak protesta građana i opozicije "1 od 5 miliona" u Beogradu. Kako kaže, takva vrsta protesta u Moskvi bila bi nemoguća.
– Šetali smo trgom gde su pripreme za demonstracije. Šalili smo se da se da je to nezamislivo u Rusiji, i to bi svi oni koji podržavaju Putina trebalo da znaju, ovo ne možete imati u Rusiji. Ukoliko biste na vlasti imali Putina ili njegov uticaj ovde, imali biste metal detektore na sve strane, 50 policijskih autobusa, hiljade policajaca, žandarmerija bi tukla ljude kako im ne bi dozvolila da odu na trg gde se održava protest. Ovako nešto je nemoguće u Moskvi – objašnjava Aljohina.
– Ukoliko samo pogledate šta se dešava u našoj zemlji, sigurna sam da ne biste želeli da to imate ovde. Jer, nema slobodnih medija, nema slobode govora, nema slobodnih demonstracija, nema slobodne umetnosti, sve je to pod represijom.
"Ako može, Srbija ne treba da radi takve stvari"
Na pitanje kako kao Ruskinja i aktivistkinja vidi to što je prošle godine u poseti Beogradu bila Natalija Poklonskaja, ruska poslanica izabrana na izborima na Krimu, koja je tokom davanja izjave medijima u Skupštini Srbije izgovorila "Krim je Rusija" uprkos tome što zvanični Beograd priznaje teritorijalnu celovitost Ukrajine, Aljohina odgovara:
– Ako pozovete Nataliju Poklonskaju i date joj mogućnost da otvoreno u vašoj zemlji kaže da je Krim ruska teritorija, vi onda ne poštujete ukrajinsko društvo i ukrajinsku revoluciju, kao ni sve one ljude koji su poginuli za slobodu tokom te revolucije. Ne mislim da je to dobra stvar, jer je Ukrajini danas potrebna podrška, proživela je jedan tragičan i krvav rat sa najbratskijom zemljom. Verujem da je to jedna mračna strana istorije naše zemlje, Ako možete, nemojte (da Srbija) radi takve stvari raditi u budućnosti.