Poistavka je finansirana od strane Evropske unije, a realizuje ju Organizacija UDAS u partnerstvu sa Helsinškim parlamentom građana Banjaluka i UG Nešto Više.
Postavka je otvorena u Delta Planetu u Banjaluci
“Kampanjom želimo uticati na stav i mišljenje javnosti u vezi sa pristupačnosti, kao preduslovom uključivanja osoba s invaliditetom u život zajednice na ravnopravnoj osnovi s ostalim građanima. Realizacija kampanje je započela u oktobru 2019., prvenstveno kroz istraživanje mišljenja i stavova osoba sa invaliditetom o prioritetima u vezi pristupačnosti za osobe sa invaliditetom, te održavanjem okruglih stolova sa učešćem predstavnika svih kategorija osoba sa invaliditetom i nadležnih institucija vlasti, a sa ciljem određivanja trenutnog stanja u ovoj oblasti na osnovu UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom. Okrugle stolove su moderirali istaknuti aktivisti-predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom u Sarajevu, Banjaluci, Bijeljini, Tuzli i Trebinju” rekla je za BUKU Dijana Kremenović iz organizacije UDAS.
Fotografije koje su izložene kroz “Muzej” prikazuju različite prepreke sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju u obavljanju svakodnevnih životnih potreba , a kroz koje se posjetiocima skreće pažnja na različitosti sa fokusom na pristupačnost za određeni dio našeg društva, prvenstveno za osobe sa invaliditetom.
Kako bi se što više približili prevazilaženju svakodnevnih prepreka osoba s invaliditetom, prisutni tokom akcije učestvuju u rješavanju određenih zadataka poput vezanja pertli sa zavezanom rukom, ubacivanja geometrijskog tijela u za to određen otvor zatvorenih očiju, komuniciranja bez upotrebe riječi i slično.
U svrhu dobijanja povratne informacije od posjetioca-građana, unutar “muzeja” se nalazi i “knjiga utisaka”. Sudeći po komentarima unutar knjige utisaka, koje su ostavili posjetioci akcije, koja je već organizovana u Sarajevu i Tuzli (17. i 18. Januara 2020.), zainteresovanost građana za bolje razumjevanje pristupačnosti za osobe sa invaliditetom, kao preduslova da svi u društvu budemo ravnopravni i ostanemo različiti, je bila na visokom nivou.
Nakon Banjaluke , akcije će biti realizovane u Bijeljini i Trebinju.
Pored izložbe, u toku je i konkurs za najbolju fotografiju “Daj nam motiv – detektuj barijeru kroz objektiv”, koji građani mogu vidjeti na: http://udas.rs.ba/latin/blog/
Projekat „Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana“ (Ravnopravno Različiti), ima za cilj postići veći nivo uključenosti organizacija civilnog društva u proces Evropskih integracija, fokusirajući se na povećanje socijalne uključenosti i nediskriminaciju osoba sa invaliditetom.