Sarajevo: Predstavljeno izdanje knjige #ŽeneBiH za djecu

Sarajevski otvoreni centar i inicijativa #ŽeneBiH u subotu, 9. decembra, u Sarajevu predstavili su knjigu #ŽeneBiH za djecu. U knjizi se nalazi petnaest priča čiji su autori bh. spisatelji i spisateljice. Urednica knjige je Lamija Begagić, a ilustracije je radila banjalučka umjetnica Nataša Konjević. 

Svaka od priča prepričana je i nanovo ispričana biografija jedne od petnaest žena iz originalnog izdanja knjige #ŽeneBiH, iz 2019. godine, čije su autorice Amila Hrustić Batovanja, Hatidža Gušić i Masha Durkalić. Izdanje za djecu prilagođeno je uzrastu od sedam do dvanaest godina. Autori priča su Adisa Bašić, Bjanka Alajbegović, Boriša Mraović, Emir Zametica, Enes Kurtović, Ferida Duraković, Lamija Begagić, Lamija Grebo, Lamija Milišić, Lejla Kalamujić, Nikolina Todorović, Sabina Fidahić, Selma Asotić, Tamara Zablocki i Zoran Ćatić. Poslije svake priče nalazi se i zbirka zadataka koja će djeci pomoći da prošire svoje znanje o značajnim bh. ženama, ali i da istraže različite dijelove njihovih biografija. Autorica ovih didaktičkih dodataka je Lamija Begagić.

Izvršna direktorica Sarajevskog otvorenog centra, Emina Bošnjak istakla je da je inicijalna ideja o dječijem izdanju knjige #ŽeneBiH došla je od Sarajevskog otvorenog centra.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Nadamo se da ćemo u ovom digitalnom dobu vratiti djeci opciju čitanja i to zanimljivih priča, zasnovanih na istini o značajnim ženama iz naše historije, na njima prijemčiv način”, rekla je Emina Bošnjak. 

Ispred inicijative #ŽeneBiH Amila Hrustić Batovanja naglasila je da je jedan od ciljeva inicijative #ŽeneBiH uvijek je bio da inspirira nove ideje i nove forme priznavanja doprinosa žena u našem društvu.

“Ovo izdanje za djecu odgovara na potrebu da najmlađe generacije počnu razvijati svoje znanje o značajnim bh. ženama od malih nogu. Obzirom na ograničenu literaturu u ovoj oblasti, nadamo se da će izdanje #ŽeneBiH za djecu ispuniti tu potrebu i djeci – kako djevojčicama, tako i dječacima – pružiti mogućnost da saznaju više o ženama koje će možda jednog dana postati njihovi uzori”, rekla je Amila Hrustić Batovanja

Urednica knjige, Lamija Begagić rekla je par riječi o procesu kreiranja knjige.

“Prvi korak je bila selekcija žena o kojima će se pisati, a naglasak smo stavili na različitost biografija, zanimanja i perioda iz kojih žene dolaze. Važan dio procesa je bio prilagođavanje priča djeci, a sve priče ujedinjuju zadaci, zbog čega knjiga ima i didaktički karakter. Sve priče su na neki način povezane, i ne moraju se čitati hronološki, što odgovara dječijoj pažnji”, pojasnila je Lamija Begagić.

Iustratorica knjige Nataša Konjević istakla je da nije bilo teško ilustrovati ovu knjigu.

“Priče su jako dobro prilagođene, a životi žena iz priča su fascinantni, uz mnogo detalja koji se mogu iskoristiti pri ilustriranju’’, rekla je Nataša Konjević, koja je ilustrirala knjigu #ŽeneBiH’ za djecu”, rekla je Konjević.

Izdanje knjige podržala je Švedska, a predstavljanju iste prisustvovala je zamjenica šefa Odjela za razvojnu saradnju Ambasade Švedske u Sarajevu, Birgitta Jansson.

“Knjiga #ŽeneBiH za djecu je briljantna zbirka priča inspirisanih biografijama važnih bh. žena. Nadamo se da će knjiga biti odličan alat za nastavnike koji će doprinijeti inspirativnoj i zabavnoj vježbi za dječake i djevojčice. Mi odrasli imamo odgovornost da budemo dobri uzori i da rušimo patrijarhalne norme. Imamo odgovornost da izgradimo rodno ravnopravno društvo. I to je ono čemu mi večeras ovdje doprinosimo’’, kazala je Jansson.

Prvo izdanje knjige #ŽeneBiH za djecu neće biti moguće kupiti. Knjiga će u ograničenom tiražu biti podijeljena kroz različite distribucijske kanale, te će primjerci također biti upućeni i ka domovima za djecu bez roditeljskog staranja. U narednom periodu, Sarajevski otvoreni centar i #ŽeneBiH obavijestit će o dodatnom tiražu knjige i njenoj dostupnosti.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije