Srpski epidemiolog: Situacija u Beogradu je prijeteća, ali policijskog sata neće biti

 

„Situacija u Beogradu je ponovno prijeteća." Dan nakon izbora tu poruku je na svom Facebook profilu objavio epidemiolog Predrag Kon. To je pokrenulo lavinu komentara i izazvalo nove strahove građana.

„Neće nas valjda opet zatvoriti, pa to se ne može izdržati, ekonomija to ne može izdržati. Sumnjam da bi ponovno uradili takvo nešto", kaže nam jedna frizerka. Međutim, mnogi se boje da će se upravo to dogoditi, jer, kao i tijekom proljeća, opet među prijateljima i poznanicima imaju ljude koji su pozitivni na virus.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zatvaranje Beograda?

Epidemiolog i član Kriznog štaba dr. Predrag Kon napisao je i da novog policijskog sata neće biti. Neki članovi Kriznog stožera za DW su bili nedostupni: dr. Darija Kisić Tepavčević nije odgovarala na pozive i poruke, a dr. Srđa Janković nije odgovorio na mejlom postavljena pitanja.

Dr. Branislav Tiodorović je odgovorio na upit. On za DW kaže da nije za rigorozne mjere, već da treba veću pažnju posvetiti prevenciji, pa je i na posljednjoj sjednici Kriznog stožera odlučeno da su maske u gradskom i prigradskom prijevozu obavezne, u zatvorenom prostoru preporučene, a da su zabranjene posjete bolnicama. Otvara se i Covid-bolnica u KBC-u Bežanijska kosa.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Povratak nekih mjera kao što su zabrane posjeta u staračkim domovima i bolnicama, rigoroznija kontrola korištenja zaštitnih mjera u zdravstvenim ustanovama, gradskom i međugradskom prometu, u ugostiteljskim objektima, na tržnicama. Dakle, na javnim mjestima. Mnogo veća pažnja prevenciji širenja ove infekcije među studentima i učenicima, kao i rigorozna zaštita starijih osoba kroničnih bolesnika i uopće osoba s ugroženim imunitetom", nabraja Tiodorović.

On smatra da je do povećanja broja oboljelih dovelo nenošenje maski u zatvorenom prostoru, nepridržavanje distance i nedovoljna higijena ruku. „Svakako i masovni sportski događaji, ali i manje grupe ljudi koji su se zabavljali, proslava različitih događaja i slično u zatvorenim prostorima, a bez korištenja zaštitnih sredstava", kaže epidemiolog.

Utjecaj nogometnog derbija, teniskog turnira i izbora

Riječ je o sportskim događajima poput nogometnog derbija između Partizana i Crvene Zvezde koji je održan pred veliki brojem navijača, da bi na koncu bilo utvrđeno da su i petorica Zvezdinih igrača zaraženi.

Ni teniski Adria Tour nije prošao bolje. Koronavirus je prvo otkriven kod bugarskog tenisača Grigora Dimitrova, zatim i kod nekoliko drugih igrača, a na koncu i kod Novaka Đokovića i njegove supruge. Turnir je na kraju otkazan.

Na pitanje je li epidemiologe itko pitao o održavanju takvih sportskih događaja i načinu održavanja, Tiodorović odgovara: „Derbi je sigurno imao utjecaj na pogoršavanje epidemiološke situacije u Beogradu i manjim dijelom u ostalom prostoru Srbije. Predložio sam da se takve utakmice, kao i utakmica Kupa, igraju bez nazočnosti publike. Pored tih manifestacija, svakako ističem veliki doprinos manjih okupljanja u zatvorenim prostorima".

Pod okupljanjima u zatvorenim prostorima mogla bi se „uračunati" i ona na izbornim mjestima na kojima je u nedjelju bilo i gužve. Prema izvještaju organizacije CRTA koja je pratila izbore, na 71 posto mjesta članovi biračkih odbora koristili su maske i rukavice, a na 25 posto samo sporadično. Birači su koristili maske na 53% biračkih mjesta, a na 44% sporadično, priopćila je CRTA dan nakon izbora.

Međutim, bilo je i drugih rizičnih događaja. Portal Glas Šumadije objavio je tako da je njihova novinarska ekipa na jednom biračkom mjestu u razgovoru s ljudima shvatila da oni nisu birači koji su došli dati svoj glas, već pacijenti koji su došli u lokalnu Covid-ambulantu koja se nalazi u istoj zgradi.

BIRN: Veći broj zaraženih i umrlih

Strah među građane unijelo je i istraživanje nevladine organizacije BIRN, u kojem se navodi da je broj zaraženih, ali i preminulih u Srbiji višestruko veći od službenih podataka. Dok svakodnevno na službenoj web-stranci covid19.rs stoji približno isti broj zaraženih – oko 90, te jedna preminula osoba – BIRN objavljuje da je imao uvid u tablicu pod nazivom Izvještaj za Vladu, u kojem stoji da se samo posljednjih par dana (nakon prethodne nedjelje) broj zaraženih kretao između 300 i 340 dnevno.

BIRN također piše da su od 19. ožujka do 1. lipnja od virusa umrla 632 pacijenta, što je za 388 više od službenih navoda za to razdoblje (244). Najveća je razlika u Nišu, gdje je prijavljeno 77 umrlih pacijenata, a podaci iz informacijskog sustava u koji je BIRN imao uvid otkriva čak 243 preminula.

Na pitanje je li istina da se prikriva broj preminulih i je li istina da se prave dva izvještaja, jedan za vladu, a drugi za javnost, epidemiolog Branislav Tiodorović kaže da mu je nepoznato i neprihvatljivo postojanje dva izvještaja. „Nisam imao uvid u Covid bazu podataka, a ona se centralizira u Republičkom institutu za javno zdravlje. Moja uloga kao člana Kriznog stožera je savjetodavna, a ne izvršna, te nemam niti sam imao mogućnost uvida", kaže dr Tiodorović.

On za DW dodaje da se epidemiološka situacija u Srbiji razlikuje od regije do regije. Kao „prijeteću i nepovoljnu" on ocjenjuje situaciju u Novom Pazaru, Tutinu, regiji Beograd i donekle Vranja, dok onu u istočnoj i dijelom zapadnoj Srbiji karakterizira kao „nesigurnu, ali pod kontrolom" i da se ona može i pogoršati – ako se mjere zaštite ne budu provodile.

Ponovno se nose maske

Je li zbog odluke Kriznog stožera ili zbog straha, građani Srbije ponovno su počeli nositi maske. „Prethodnih dana nisam nosio masku, jer se nije pričalo o koroni, nego o izborima. Sada kada se ponovno priča o virusu, počeo sam je nositi kada idem na tržnicu i slično. Ne bih mogao podnijeti novo zatvaranje u kuću", kaže nam jedan Nišlija.

U Nišu će se večeras održati i finale Kupa Srbije u nogometu. Igraju Partizan i Vojvodina – i to pred publikom. Broj ulaznica koje su puštene u prodaju je međutim za oko 10.000 manji od broja mogućih posjetitelja na stadionu Čair. Utakmica će se možda i odgoditi, ali ne zbog korone, već zbog mogućih poplava na stadionu i opasnosti od prokišnjavanja svlačionica – problem s kojim se niški Čair suočava sa svakom većom kišom.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije