Znate li šta je Farmaceutska taksa i kako se ona plaća u RS?

 

Nakon obraćanja Inspektoratu RS i drugim institucijama dobio je odgovor da ovu taksu naplaćuju sve apoteke, samo neke ovo stavljaju na fiskalni račun, druge ne, a zašto i po kojem pravilu Banjalučanin nije dobio odgovor.

"Ovaj trošak se ne naplaćuje kupcu, nego ide na trošak FZO. E sad, možda ovo izgleda kao cool, ne plaćaš ti, plaća Fond i sve 5. A Fond puni ko? Moćni rendžeri, Leteći medvjedići, Supermen ili svi koji uplaćujemo zdravstveno osiguranje? Ovo je po meni daleko gore saznanje, nego da to naplaćuje xy apoteka. Jer bi u tom slučaju ja birao da ne idem u tu apoteku i ćao… Ovako, saznanje da u jednoj lukrativnoj industriji kao što je farmaceutska, na tržištu kakvo je naše, najsiromašnija zemlja evrope ili na dnu sigruno, postoji neka farmaceutska taksa od 1,43KM (bez PDVa), da već propisani lijek PRODAJU pacijentu i da to traje od 2009. godine u ovom iznosu, je, u najmanju ruku porazna. Još sam negdje pročitao da je bilo govora da se taksa ukine, ali su farmaceuti prijetili štrajkom. Tako da, ljudi – budite zdravi. Manje recepata, znači da će možda ostati koji dinar i da se kupi koji zavoj ili posteljina, po šta su nas znali često poslati da sami kupimo, kad zaglavimo na Paprikovcu… Sreća pa to još ne ide na recept", poručuje ovaj Banjalučanin.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS kažu nam da je ovo "standardna" praksa, odnosno takozvana farmaceutska usluzi za izdavanje lijeka.

"Apoteci za pružanje farmaceutske usluge izdavanja lijeka na recept pripada naknada u iznosu od 1,43 KM koju plaća Fond zdravstvenog osiguranja RS, a ne osiguranici koji podižu lijekove. Naime, Fond apotekama ne plaća maloprodajnu maržu (koja iznosi 20 odsto), već umjesto marže plaća farmaceutsku uslugu. Farmaceutska usluga izdavanja lijeka na recept podrazumijeva pregled recepta od strane farmaceuta, razmatranje terapijskog aspekta primjene lijeka, provjera doze i vremenskog intervala doziranja, provjera kontraindikacija i potencijalnih interakcija lijeka, pravilno izdavanje, tačno signiranje, pružanje savjeta i informacija o lijeku itd. Pored toga, u farmaceutsku uslugu se ugrađuje i administrativna usluga, taksiranje i kompletna obrada recepta, te ispostavljanje fakture u pisanoj i elektronskoj formi i slično", kažu za BUKU iz FZO RS.

Dodaju da je cijena farmaceutske usluge od 1,43 KM utvrđena još 2009. godine, a sama usluga postoji još od prije 2000-te godine.

"Pravnim propisima –Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o apotekarskoj djelatnosti, Zakon o zdravstvenim komorama, usluga izdavanja lijeka na recept se smatra zdravstvenom uslugom. U skladu sa tim utvrđena je i cijena ove usluge u saradnji sa Komorom farmaceuta, kako je i predviđeno Zakonom o zdravstvenim komorama i Zakonom o zdravstvenom osiguranju.  Treba imati u vidu da se na fiskalnom računu kojeg apoteka izdaje navodi ukupan iznos kojeg apoteka naplaćuje za lijek – i od pacijenta i od Fonda. Međutim, osiguranik plaća samo onaj iznos koji je označen kao ''gotovina'', a ne iznos ''ukupno za uplatu'' u kojem je sadržan i dio kojeg plaća Fond", ističu iz Fonda.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije