Od sredine juna, otkako je BiH dopustila ulazak s ličnom kartom, bez obavezne samoizolacije, živnule su trgovine i benzinske pumpe s hercegovačke strane granice. Ipak, neke nisu uspjele preživjeti korona-krizu, poput benzinske pumpe u Doljanima, koja se dvadesetak godina nalazi na "ničijoj zemlji" između dva granična prijelaza, hrvatskog i BiH. Nekada su na njoj Neretvljani tankirali gorivo ili kupovali cigarete, ali posljednjih mjeseci zbog pandemije Covida-19 to je postalo komplicirano pa je benzinska zatvorila svoja vrata čekajući bolje dane. Ipak, trgovine mješovite robe uz granicu se nisu zatvorile.
Imoćani tako vrlo često prelaze granični prijelaz Osoje-Vinjani Gornji i kupuju u Posušju, Dubrovčani preko Ivanjice idu u Trebinje, Vrgorčani u Ljubuški, a Neretvljani idu prema Čapljini i Mostaru. Ne kupuje se samo roba široke potrošnje, nego se u Hercegovinu odlazi i na ljekarske preglede, gdje se za tristotinjak kuna može napraviti kompletan kardiološki pregled, ultrazvuk srca i ergometrija, piše "Slobodna Dalmacija".
Osim prehrambenih potrepština i goriva, hrvatski državljani u BiH kupuju i lijekove, posebno one koji se u Hrvatskoj ne mogu nabaviti bez recepta, a u Hercegovini su jeftiniji i mogu se bez ikakvih problema kupiti. Lijekovi za svakodnevnu upotrebu, naprimjer sprejevi za nos i analgetici, paracetamol i ibuprofen su tridesetak posto jeftiniji. Mnogi granicu prelaze biciklom, posebno kada se ide u kupovinu lijekove.
U BiH se odlazi i automehaničarima kada treba popraviti automobil, a često se preko granice kupuju i autodijelovi, posebno automobilske gume. U Hercegovini se može uraditi i servis autoklime te izmjena plina, koja košta 20 KM (80 kuna), što je itekako povoljnije u odnosu na cijene u Hrvatskoj. A u Hercegovinu se ide i po cigarete, gdje se na jednoj šteki može uštedjeti i do 50 kuna, isto koliko i na spremniku eurosupera 95, koji se najčešće tankira s bh. strane.
Hrvatski državljani u Hercegovini prave i svadbe ili pak idu kod frizera jer je frizura jeftinija 30 posto u odnosu na cijene po frizerskim salonima u Dalmaciji. Međutim, svadbe su posljednjih dana veliki problem jer su zbog korone pooštreni epidemiološki uvjeti održavanja pirova, a drugi još i veći problem je prelazak gostiju preko granice. Za svadbenu stolicu u Hercegovini tako će se izdvojiti od 160 do najviše 200 kuna, uz pristojan meni (francuska salata, rižot, pašticada, uštipci, janjetina, miješana salata).
Ipak, mladenci s kojima smo razgovarali još ne otkazuju zakazane termine u tamošnjih svadbenim salonima u Ljubuškom i Čapljini nadajući se da će korona-kriza proći.
Ono što Dalmatince privlači u Hercegovinu jest i povrat PDV-a prilikom povratka na granicu. Jedini uvjet je da kupljena roba mora izaći iz Bosne i Hercegovine.
Kad završe s kupovinom i plate na blagajni hrvatskim državljanima se ispunjavaju obrasci s kojima oni idu na granicu. Na granici im carinici pregledavaju robu i ovjeravaju obrasce, a oni kod prodavača moraju doći u roku od tri mjeseca kako bi dobili povrat od 17 posto PDV-a, pojašnjavaju nam trgovci.
Prema statističkim podacima pandemija koronavirusa prepolovila je potrošnju stranih državljana u BiH od čega se većina odnosi upravo na šoping u pograničnim područjima.