Naime, poslednjih dana mrežama su počele da kruže slike oglasa vila sa bazenima, koje se nude po cenama od 1.600 evra za sedam dana. Najviše pažnje privukle su zbog toga što su bazeni kojima se hvale uglavnom montažni, dok mnoge od njih ne deluju dovoljno luksuzno da bi koštale recimo kao put na neko egzotično ostrvo.
Naravno, sve ovo ne bi izazvalo toliku pažnju da tu nisu uvek kreativni i zanimljivi komentari korisnika društvenih mreža koji su i začuđeni celom situacijom. Tako su neki od njih pridobili dosta pažnje i lajkova, a mi vam prenosimo pojedine:
"Da li se nameštaj nosi sa sobom posle 7 dana?"
"Za te pare se ne vratiš iz Amsterdama"
"Vila sa bazenom – bazenom na rasklapanje!?"
"Samo 800 kilometara od mora"
"Jeftinije ti da kupiš kartu za Bali i odeš tamo kao gospodin"
"Ima u Toskani po istoj ceni, samo što bazen nije iz samoposluge"
"Za te pare letujem na Maldivima"
Ipak, ima i onih koji su se zapitali da li je možda u pitanju neka greška, pa jedan od komentara objašnjava da možda vlasnici smeštaja nisu znali da se cena objavljuje u evrima.
Da li je moguće da su oglasi lažni
"Blic" je pokušao da kontaktira vlasnike tih objekata i traži pojašnjenje o ceni, ali svaki od brojeva telefona ostavljenih potencijalim turistima kao kontakt je bio nedostupan.
Milivoje Dolović, predsednik opštine Lučani, kaže za "Blic" da je jedna od ponuda koja se odnosi na iznajmljivanje smeštaja u Guči, koja se pojavila na sajtu booking.com lažna i da se neko grubo šali.
"Ne da nije došlo ni do kakvog skoka cena, a kamoli da se za kuću traži 1.200 evra, nego je smeštaj u Dragačevu i jeftiniji nego prethodnih godina. Polupansion u kategorisanim domaćinstvima sa vrhunskom uslugom košta od 1.200 do 2.500 dinara, možda ponegde skuplje", kaže Dolović i dodaje da "Hostel Guča" uopšte ne postoji.
U Turističkoj inspekciji na pitanje da li je moguće da je reč o lažnim oglasima, kažu da oni ne mogu da prate pojedinačne oglase, već da ukoliko neko posumnja da oglas nije autentičan ili da usluga nije u skladu sa Zakonom o turizmu, da se javi Turističkoj inspekciji koja će najpre izaći na teren.
"Prvo bismo utvrdili da li je objekat kategorizovan ili nije, a potom i sve ostale navode na koje se korisnici, odnosno turisti žale. Jasno je da je poskupeo smeštaj, ali mi ne možemo da ograničimo cenu, to bi bilo protivzakonito sa naše strane", objašnjavaju nam u ovoj instituciji.
Direktor Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES) Georgi Genov objašnjava da je u privatnom smeštaju sve stvar ponude i potražnje, dok ističe da cene u hotelima nisu rasle ovog leta, čak su i 20 odsto niže u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče taksi za turiste, kaže da one iznose oko jedan evro dnevno i da je najviša recimo 1,7 evra u Beogradu.
Iako ne mogu govoriti o opravdanosti cena u ovim oglasima, sa portala Nekretnine.rs za "Blic Biznis" kažu da je evidentno na svakom tržištu, pa i na tržištu iznajmljivanja nekretnina da se povećana potražnja za nečim uglavnom reflektuje na cenu.
Blic