Ovi podaci objavljeni su u dokumentu "Migracioni profil 2020 " koje je objavilo Ministarstvo bezbjednosti BiH. Ono što s emože zaključiti jeste da je pandemija usporila ovaj trend ali ne u nekoj pretjeranoj mjeri.
Jedini podaci o emigraciji za Bosnu i Hercegovinu koji se mogu koristiti kao statistika emigracija po godinama su podaci koje vodi Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine o broju osoba koje su se odjavile iz evidencije o prebivalištu i boravištu državljana Bosne i Hercegovine radi iseljenja u druge države.
Drugim riječima stvarna slika mnogo je gora od ove zvanične.
Prema njihovim podacima, u 2020. godini, 3.489 osoba je odjavilo boravak u Bosni i Hercegovini.17 Kada se posmatra polna struktura podjednak je broj muškaraca i žena koji odjavljuju boravak u Bosni i Hercegovini (1.748 muškaraca i 1.740 žena).
Ono što zabrinjava jeste dobna struktura.
Čak 46% osoba koje su odjavile boravak u 2020. godini su ispod 35 godina starosti (1.645 osoba).
Ovi podaci ne mogu biti pokazatelji trenda emigracije iz Bosne i Hercegovine, jer ne predstavljaju sveukupne podatke o iseljavanju iz BiH, ali ukazuju na to da su najčešće zemlje destinacije za emigranate iz Bosne i Hercegovine zemlje Evropske unije, prvenstveno Njemačka i Austrija, a zatim Slovenija i Hrvatska.
Također, vidljivo je da su podjednako zastupljeni i muškarci i žene, kao i da značajan broj djece i mladih emigrira.
Na osnovu bilateralnih sporazuma o zapošljavanju koje je Bosna i Hercegovina zaključila sa Slovenijom i Njemačkom, veliki broj radnika se zapošljava u ovim zemljama posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH, međutim dosta njih odlazi i u vlastitom aranžmanu.
Tako, prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH o zaposlenim državljanima BiH u zemljama s kojima BiH ima potpisan sporazum o zapošljavanju, zaključno sa novembrom 2020. godine u Republici Sloveniji se zaposlilo 6.618 državljana BiH, a u Saveznoj Republici Njemačkoj 533 državljana BiH (odnosi se se samo na medicinske radnike u SR Njemačkoj), što je ukupno 7.151 osoba.
Primjetan je pad broja državljana BiH u ovoj godini koji se zapošljava posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH obzirom da je u 2019. godini taj broj iznosio 15.264, što se može pripisati mjerama koje su uvele mnoge zemlje u svijetu zbog situacije uzrokovane pandemijom Covid‐19.