Nestašica vode, egzodus, pothranjenost, izumiranje vrsta … Život na Zemlji kakav poznajemo neizbježno će se preobraziti klimatskim promjenama kada djeca rođena 2021. budu imala 30 godina ili čak i ranije, upozorava najnoviji UN-ov izvještaj do kojeg je došao AFP.
Izvještaj napisan na 4000 stranica i koji će, kako piše AFP, zvanično biti objavljen u februaru naredne godine, mnogo je alarmantniji od prethodnog iz 2014, jer će, navodi se, "razorni učinci zagrijavanja postat bolno opipljivi i prije 2050. godine".
Među najvažnijim zaključcima izvještaja je spuštanje praga preko kojeg se zagrijavanje može smatrati prihvatljivim.
A da je Zemlja značajno toplija nego što je bila prije 30, a posebno prije sto godina, već odavno je poznato.
Najbolje to ilustruje prezentacija koju je objavila NASA , a koja govori o temperaturnim anomalijama od 1800. do 2017. godine. Prve ekstrmno visoke temperature u BiH zabilježene su od 1994. godine, pa gotovo svake naredne godine.
Goran Trbić, klimatolog i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci, za Buku je prokomentarisao video, te objasnio šta rast temperature znači za Zemlju, njene stanovnike i koliko trebamo biti zabrinuti.Kaže da je evidentan rast temperature vazduha, naročito u sjevernoj hemisferi, koji je glavni elemenat i posljedica klimatskih promjena, ali istovremeno i okidač koji pokreće varijacije ostalih klimatskih elemenata u atmosferi – količinu padavina, vlažnost vazduha, isparavanje…
Smatra i da je opravdana velika zabrinutost, ako se nastavi dalji rast temperature i pređe famozmi prag od 1,5 stepeni globalno na godišnjem nivou. U tom slučaju bilo bi jako teško upravljati klimatskim sistemom Zemlje, a došlo bi i do porasta intenziteta i frekvencija ekstremnih događaja.
“Naučno je potvrđeno da je glavni uzrok globalnih klimatskih promjena povećana koncentracija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), koji imaju antropogeno porijeklo. Smanjenje porasta GHG uslovilo bi stabilizaciju temperature, a time i klimatskih promjena. Na tom fonu se i djeluje kroz Pariški klimatski sporazum, koji su potpisale i ratifikovale gotovo sve zemlje svijeta iako su se SAD povukle iz sporazuma, ali suštinski djeluju na njegovom provođenju”, pojasno je Trbić dodajući da najznačniji svjetski autoriteti koji se bave klimatskim promjenama (WMO, NASA, IPCC…) nastaje da ukažu šta se može desiti do kraja ovog vijeka sa temperaturom vazduha i klimatskim sistemom Zemlje i da time apeluju na donosioce odluka da, svako u svojoj nadležnosti, utiču na smanjenje emsija gasova sa efektom staklene bašte.