Privremeni sporazum o regulaciji protiv pranja novca će, po prvi put, iscrpno uskladiti pravila širom EU, zatvarajući moguće rupe koje kriminalci koriste za pranje nezakonite zarade ili finansiranje terorističkih aktivnosti kroz finansijski sistem. Sporazum o direktivi unaprediće organizaciju nacionalnih sistema za sprečavanje pranja novca.
Obvezni subjekti, kao što su finansijske institucije, banke, agencije za nekretnine, usluge upravljanja imovinom, kazina, trgovci – igraju centralnu ulogu kao čuvari vrata u okviru protiv pranja novca i finansiranja terorizma (AML/CTF) jer imaju privilegovan položaj za otkrivanje sumnjivih aktivnosti.
Privremenim sporazumom lista obveznika proširuje se na nove organe. Nova pravila će pokrivati većinu kripto sektora, primoravajući sve pružaoce usluga kripto-aktive (CASP) da sprovode „due diligence“ (eng. značenje reči „dužna pažnja“) svojih klijenata. To znači da će morati da provere činjenice i informacije o svojim klijentima, kao i da prijave sumnjive aktivnosti.
Prema sporazumu, CASP-ovi će morati da primenjuju mere dužne provere klijenata kada obavljaju transakcije u iznosu od 1.000 evra ili više.
Trgovci luksuznom robom će osim toga morati da provere identitet mušterija i da vlastima prijave sumnjive poslove. Na taj način biće otežano pranje novca, a ova će mera “popuniti” i rupe u nacionalnim zakonima.
Pooštrena pravila trebala bi da važe i za trgovinu draguljima, luksuznim automobilima, privatnim avionima i brodovima.
Takođe vlasti bi trebale da strože nadgledaju trgovinu kriptovalutama i bankovne poslove superbogatih koji imaju imovinu vrednu najmanje 50 miliona evra.
Namera je da se, kako se navodi, između ostalog onemogući da ruski oligarsi zaobiđu sankcije EU.
Novi zakon moraju formalno da odobre Evropski parlament i zemlje članice.
Njegovu primenu trebalo bi da nadgledaju vlasti država članica u koordinaciji sa novom evropskom agencijom za sprečavanje pranja novca.
Treće zemlje visokog rizika
Od obveznika će se tražiti da primenjuju pojačane mere ,,dužne pažnje” na povremene transakcije i poslovne odnose koji uključuju visokorizične treće zemlje čiji nedostaci u njihovim nacionalnim režimima za sprečavanje pranja novca i terorizma čine da predstavljaju pretnju po integritet unutrašnjeg tržišta EU .
Komisija će izvršiti procenu rizika, na osnovu liste radnih grupa za finansijske akcije (FATF, postavljač međunarodnih standarda u borbi protiv pranja novca).
Štaviše, visok nivo rizika će opravdati primenu dodatnih specifičnih EU ili nacionalnih protivmera, bilo na nivou obaveznih subjekata ili od strane država članica.