Dodik : Narod će na referendumu odlučiti o novom Ustavu RS

 

Dvadeset četvrta posebna sjednica počela je danas u 12 sati, a prisustvuju joj član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Milorad Dodik, predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, te lideri političkih partija sa sjedištem u Republici Srpskoj.

Milorad Dodik: “Neka poslušaju stavove koji zagovaraju vraćanje nadležnosti entitetima. Neće se uvijek dobiti ono što želimo, ali to ne znači da ne treba da odustanemo. Narod će na referenumu, nakon rasprave, odlučiti o novom Ustavu RS “. I dalje ostaje pri stavu da se stave van snage neki zakoni koje je ranije donio Visoki predstavnik. U diskusiji je citirao i Ričarda Holbruka, koji je navodi 1995.godine rekao:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ono što se sada ne dogovori nikada se neće dogovoriti, tako piše u knjizi”. Dodik dodaje da nema Bosne i Hercegovine bez Srba i Republike Srpske. Ipak, promjena ranije isključnog stava je evidentna:

Možda ćemo prihvatiti da neke zakone modeliramo na nivou BIH, neke ćemo vratiti RS”. Ponovio je da RS ne priziva rat, a da Visoki predstavnik ne postoji, jer ponavlja nije ga imenovao Savjet bezbijednosti.

Ja sam onaj koji ne vjeruje da BIH može da opstane, nema unutrašnjeg kapaciteta niti konsenzusa. Mjera našeg konsenzusa su naša prava, ne želimo da zaziremo u tuđa. Naša su prava ozbiljno degradinana. Odbacimo praksu međunarodnog faktora“.

Govorio je i o sankcijama.

Neki među nama ih i prizivaju. Dozvolite nam da se političkim sredstvima borimo za naša prava. RS neće poseći za vojnim sredstvima. rat nije opcija. oni koji to prizivaju neka to objasne istoriji i sudovima. Ustav je važeći, ništa ne radimo mimo Ustava.”

Formiranje oružanih snaga bio zahtjev sa strane i nije odražavao unutrašnje potrebe istakao je Dodik tvrdeći da “zna kakva je atmosfera bila u to vrijeme i kako je teško bilo izvući se iz toga”. Upitao je kome trebaju ovakve Oružane snage i odgovorio na sopstveno pitanje da su one potrebne jedino NATO-u i njihovom generalnom sekretaru kako bi mogao da se hvali da je uspio da napravi multietničku vojsku.

Naša ideja je da povučemo ranije datu saglasnost na formiranje Oružanih snaga, da ostavimo rok od šest mjeseci i da pokušamo u roku od šest mjeseci, kroz pregovore, saopštiti kako mi vidimo uređenje Oružanih snaga”, istakao je Dodik.

Ja mislim da treba povući saglasnost sa oružanih snaga, to ne podrazumijeva da Srbi treba odmah ovog časa da napuste Oružane snage. Trebamo vidjeti šta učitni s tim, da li da se umanji, prepolovi i smanji sastav Oružanih snaga, da se donese Zakon o Vojsci Republike Srpske ili da se donese Zakon o demilitarizaciji Republike Srpske. O svemu tome treba razmisliti i donijeti pravu odluku”.

Naša borba je ustavna borba, mi nismo ovdje avanturisti, nismo oni koji žele da prave nešto novo, samo se borimo za ustav istkao” je Dodik govoreći o tome kako vidi stubove ustava Bosne i Herceogivne od kojih posljednom smatra odredbu u kojoj stoji da “oružane snage jednog entiteta ni pod kojim uslovima neće prelaziti entitetsku liniju razgraničenja i ulaziti na teritorijiu drugog entiteta”.

Bosna i Hercegovina je u krizi od kad je formirana, a kriza nikada nije prestala istakao je Dodik ocjenjujući kao netačne tvrdnje da je trenutna kriza u Bosni i Hercegovini najveća od završetka rata.

Milorad Dodik u svom obraćanju poslanicima između ostalog je poručio: “Moramo pažljivo da odmjerimo šta je naš entitetski interes” rekao je u uvodnom obraćanju pred narodnim poslanicima član Predsjedništva Bosne i Herceogivne Milorad Dodik. Na početku sjednice Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju nadležnosti Dodik je, kako je sam rekao, parafrazirao dijelove govora bivšeg premijera Ujedinjenog Kraljevstva Dejvida Kamerona uoči referenduma o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije