Zanimljivosti o italijanskom jeziku

Italijanski jezik

Italija je zemlja koja je poznata po svojoj kulturi, hrani, umetnosti, prelepim pejzažima, arhitekturi i muzici, ali italijanski jezik je posebno obeležio ovu zemlju. Kao što je već poznato, italijanski spada u grupu romanskih jezika, i treći je po popularnosti u Evropi. Osim u Italiji govori se u Švajcarskoj, San Marinu, Vatikanu, Istri a ima i status manjinskog jezika u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Sloveniji i Rumuniji. 

Neke zanimljive činjenice o italijanskom jeziku koje možda niste znali:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

1. Italijanski alfabet sadrži samo 21 slovo. Pošto je potekao iz latinskog jezika, italijanski alfabet je najbolja „zamena“ za ovaj „ mrtav“ jezik. Slova koja su isključena iz standardnog- engleskog alfabeta su j, k, x, y i w. Italijanski jezik ima specifičan akcenat i zbog toga se izgovor reči na italijanskom i engleskom ne poklapa.

2. Sve do 1861. italijanski jezik nije bio zvaničan. Tada je nacionalni parlament proglasio ujedinjenje Italije, što je bilo otprilike u isto vreme kada se standarna verzija italijanskog pojavila. Navodno je tada italijanski jezik bio toliko nepoznat da je svega 3-5% stanovnika te novooformljene države govorilo italijanski. Do tada je svaka od država imala „svoj“ regionalni jezik koji je postojao uz „standardni“ italijanski. Iako je u to vreme postojalo mnogo različitih dijalekata, italijanski pisac Dante i lingvista Petrarha su uspeli da izdejstvuju da toskanski dijalekt postane zvaničan jezik Italije.

Danas, italijanski jezik govori više od 85 miliona ljudi širom sveta. Iako se ne može porediti sa mandarinskim ili engleskim, italijanski je i dalje jedan od najpopularnijih i uticajnijih jezika  na svetu. U koliko uzmemo u obzir podatke iz Sjedinjenih Ameičkih Država, italijanski jezik je peti na ilsti jezka koji se najviše uče.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

3. Najduža reč u italijanskom jeziku ima 30 slova. Iako su Nemci poznati po svojim terminima i mnogoslovnim rečima, možemo se složiti da su ih Italijani u trci za najdužu reč za sad pobedili. Reč glasi „psiconeuroendocrinoimunologia“ i sastoji se iz 13 slogova. Skaćenica mu je PNEI , a označava izučavanje funkcija nervnog, imunog i endokrinog sistema. Iako nije duža od najduže engleske reči, moramo priznati da je ogromna.

4. Italijanski je zvanični jezik klasične muzike. U koliko svirate instrument, ljubitelj ste klasične muzike ili ste jednostavno učili muzičku kulturu u školi, verovatno ste naišli na italijanske izraze kao što su alt, sopran, tempo itd. ali možda niste znali da oni imaju italijansko poreklo. Tako da nije ni čudo što ovaj jezik ima tako velik uticaj na muziku. Razlog za upotrebu italijanskog može doći iz naglog porasta popularnosti muzike u renesansnom i baroknom periodu.  Zbog toga je italijanski postao univerzalni  jezik klasične muzike, uz dodatak da su mnogi kompozitori klasične muzike tog perioda poreklom Italijani.

5. Prvi tekst napisan na italijanskom je više od 1000 godina star.

 Početkom 13. veka izdavale su se mnogobrojne pesme  i tekstovi na italijanskom koji danas poznajemo. Ali prvi pisani tekst koji liči na standardni italijanski datira iz 960. godine ove ere, i poznat je kao „ Placiti Cassinesi“. Predstavlja pravni dokument koji se bavio posedstvom i podelom zemlje između manastira.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije