Zahvaljujući silnim pretragama i filterima na internetu su dostupne i bitne i nebitne informacije. Jedna po meni bitna informacija jeste ta da na današnji dan 18.9.1919. godine Holandija je dala pravo glasa ženama. Ostavit ću sada Holandiju po strani, pa ću se nadovezati na nedavne informacije koje su kružile portalima, a to je da su pojedini bosanskohercegovački građani glasali, a da to nisu ni znali.
Sticajem okolnosti ukoliko se preselite i promijenite prebivalište, može se desiti da ste i dalje upisani u birački spisak na staroj adresi i usput neko (ne znam kako) putem pošte glasa umjesto vas. Zbog čega CIK nije ažurirao podatke, ne zna se.
Još veća i poražavajuća činjenica jeste ta, da osobe koje nisu žive već duži niz godina, također se nalaze na biračkim spiskovima. Zbog čega CIK nije ažurirao i te podatke, ne zna se.
Sjećam se, još u prošlom mandatu kada sam u komunikaciji sa kolegom, vijećnikom Robertom Pleše iz Općinskog vijeća Novo Sarajevo postavila vijećničko pitanje na sjednici Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo da li se redovno dostavljaju informacije CIK-u, odgovor je bio pozitivan. Odnosno da se informacije o umrlim redovno dostavljaju CIK-u. Očito da CIK smatra da takve informacije nisu bitne, ako se vratim na prvu rečenicu svoga bloga.
Ipak radi prevencije, a ujedno i radi mogućnosti koju nudi internet zamolit ću vas da odete na ovaj link http://izbori.ba/Default.aspx?CategoryID=509&Lang=3 i provjerite da li vi na današnji dan 18.9.2018. godine imate pravo glasa, tj. da li ste registrovani za Opće izbore 2018. godine i da li se nalazite na centralnom biračkom spisku, prije nego je neko vaš glas ukrao…
Amela Topuz-Bajraktarević