Graditi, a ne plakati

Kada pričate sa prosječnim građanima zemalja bivše Jugoslavije oni su veoma nostalgični za vremenima koja su dobrovoljno, vlastitim glasovima na izborima, uništili. Tu provejava čežnja, nostalgija, tuga, sjeta, čak i depresija. Međutim ono čega nema, a čega bi moralo biti, je borbenost i pogled u budućnost.

Nisu Jugoslaviju komunisti izgradili na čekanju, čežnji, depresiji i samosažaljenju. Izgradili su je na jasnom cilju i jasnoj viziji kakvu državu žele. Bilo ih je oko 12.000 kada su 1941. godine krenuli u rat, a za 50 godina su iza sebe ostavili toliko koliko ni tako talentovani lopovi, kao što smo mi sami, nismo u stanju razvaliti i pokrasti za 30 godina.

A zašto su u tome uspjeli? Uspjeli su jer su bili odlučni i jer se nisu plašili borbe i jer nisu željeli državu koja će počivati na odgovornosti drugih za naše vlastite živote. Željeli su državu koju će ljudi, radnici i svi građani graditi i izgraditi sami za sebe i tako su se ponašali i tako su i djelovali.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naša želja danas za međunarodnom pomoći nije ništa drugo nego naš bijeg od odgovornosti za naše vlastite probleme i naš način da nekome drugom prepustimo u ruke teške životne odluke. Zbog toga danas mnogi prizivaju TIta i Jugoslaviju, jer jednostavno očekuju da neko drugi izbori slobodu i bolji život za njih, a oni će biti samo konzumenti tog blagostanja. Očekuju da neko drugi preuzima odgovornost i misli za nas i da neko drugi radi naš posao, a to je izgradnja zemlje kakvu želimo. Zbog toga su naše želje i očekivanja u takvom nesrazmjeru sa našim mogućnostima i životima.

Meni ne treba povratak u šezdesete i sedamdesete jer u njima bi se svi mi osjećali neugodno. Meni trebaju njihove moralne vrijednosti, njihov entuzijazam, njihova volja za radom i životom i njihova želja za borbom. U tom smislu sam veoma jugonostalgičan. Međutim, mi treba da gradimo takvo društvo sami, a ne da čekamo da nam ga neko donese ili da živimo u prošlosti. Iz prošlosti treba da učimo, a ne da u njoj živimo, a od Jugoslavije se može mnogo toga dobrog naučiti.

Želim da gradimo takvo društvo, a ne da ga prizivamo u molitvama i sjećanjima. Želim ljude koji će raditi i djelovati onako kako govore i koji će biti spremni na stvaranje jednog takvog društva, a ta spremnost nesumnjivo sa sobom donosi velika odricanja i lične žrtve. Naše društvo će biti onoliko uspješno i onoliko ugodno za život koliko su svi njegovi članovi, kao pojedinci, spremni da mu daju sebe kako bi u konačnici svi imali korist.

Od žaljenja i prisjećanja niko nema koristi jer mi moramo raditi za sutra, a ne živiti za jučer. Jugoslavija je bila fenomenalna zemlja i najbolja koja je ikada postojala na svijetu i na to treba podsjećati svaki dan, ali je više nema i za njom nema svrhe žaliti. Ako smo već toliko žalosni zbog njenog raspada ona treba raditi na tome ili da je obnovimo ili bar da obnovimo moralne i ljudske vrijednosti koje je njegovala i koje je gajila. Moramo raditi na stvaranju novih vrijednosti, a ne plakati za izgubljenim starim vrijednostima.

Npr. socijalizam kao ideja je globalna ideja koja ne može biti lokalizovana i u tom smislu socijalizam nije i nikako i ne može umrijeti sa smrću Jugoslavije, a mi smo se pomirili sa tim da ako nema Jugoslavije nema ni socijalizma, što je glupost. Istina u svemu tome svoju odgovornost snose i mediji i cjelokupna društvena klima ,a koji su nas onako diskretno i sa figom u džepu ubijedili da je socijalizam moguć samo u Jugoslaviji. On je moguć ako ga izgradimo i ako se borimo za njega i nema svoju lokalizovanu zavisnost od države. Sutra se može pojaviti u Njemačkoj, Francucsoj, Velikoj Britaniji ali i u Srbiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori ili Makedoniji.

Zbog svega toga mnogo je važno za sve nas da shvatimo da živimo u takvom društvu za kakvo smo se izborili i u društvu koje je u skladu sa trudom koji smo uložili u njegovu izgradnju. Kako mi nismo spremni na bilo kakav trud ili odricanja za izgradnju boljeg i za život ugodnijeg društva, onda ovim društvom vladaju domaći i međunarodni mediokriteti koji su vjerna slika i prilika onoga što smo mi sami postali.

Mi prizivamo Jugoslaviju jer je to bila izgrađena i uređena država koju je neko drugi za nas stvorio. To je bilo ono što mi želimo, a to je lijep život bez borbe. I raspala se u onom trenutku kada su većinu njene vlasti počeli konzumirati oni koji je nisu stvarali i za nju robijali tj. oni koji su od nje konzumirali samo prava, a nisu se ničega zbog nje odricali.

Ili ćemo postati odgovorni prema sami sebi, ljudima koje volimo i društvu u kojem živimo i početi davati svoj doprinos izgradnji boljeg društva ili ćemo zauvijek ostati zarobljeni u blatu današnjice i nostalgije za nekim vremenima i vrijednostima koje su stvorili neki drugi ljudi koji nisu bili pametniji od nas, ali su bili mnogo hrabriji, bolji, vrijedniji, solidarniji, načitaniji i požrtvovaniji nego što smo to mi danas.

Okanimo se jugonostalgije i posvetimo se izgradnji budućnosti, jugobudućnosti i stvorimo nekog novog Tita i ne prizivajmo partizane da mrtvi opet ginu za nas kako bi im mi u navali bijesa i ludila rušili spomenike. Partizani trebamo postati mi sami. Partizani izgradnje boljeg i ljepšeg društva. Ako mi to ne postanemo nema ko drugi to da uradi za nas.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije