Uspešno snimanje istorijskih trenutaka na sportskim događajima koji oduzimaju dah i teraju fanove da skaču i navijaju se smatra vrstom umetnosti.
Za sve oni koji su ikada pomislili da je snimanje legendarne fudbalske utakmice prosto postavljanje nekoliko kamera na par lokacija i pritiskanje dugmića – znajte da ste grdno pogrešili! Snimanje sportskih događaja zahteva kompleksnu opremu i visok nivo kreativnosti.
Predstavljamo vam nekoliko osnovnih stvari koje vrhunski režiseri sportskih događaja i snimatelji imaju na umu prilikom snimanja sportskih događaja.
#1 Preferirajte širok snimak u odnosu na snimke izbliza
Sedite na svojoj omiljenoj fotelji, pored vas je limenka piva i najveća kesica čipsa, komentator polako podiže svoj ton, situacija je napeta, vi gledate levo i desno od ugla go ugla ekrana i nije vam jasno šta se dešava. Komentator priča o rasporedu igrača, napad je u toku, a vi vidite izraz lica jednog od njih, toliko blizu da prepoznajete kapi znoja.Gooooool! Masa na stadionu vrišti, a vrištite i vi kraj ne tako malih ekrana, jer niste uspeli da vidite nezaboravni momenat u istoriji svog omiljenog tima…
Normalno je da želite da igrače na fudbalskoj utakmici, košarkaše, ili bilo koje druge takmičare u sportu da prikažete izbliza. Takođe, snimanje samo lopte može da vam bude jako privlačno.
Međutim, ne zaboravimo šta je ovde fokus – sama igra. Pomislite na svoju publiku koja želi da posmatra razvoj te igre. Mnogo je lakše to učiniti kada vidite teren kao celinu, i ne rizikujete da propustite važne kadrove, odnosno highlight-ove. Postoji dobra šansa da će kasnije neko željeti da vidi samo ove najvažnije momente.
Bitno je imati na umu i to da su igrači i timovi međusobno povezani i da treba sagledati njihovo celokupno kretanje i strategiju.
#2 Koja je najbolja perspektiva?
Utakmica se nastavlja, igrači praktično lete po terenu, lopta se dobacuje, a vi sve to posmatrate iz različitih uglova terena. Lopta je predaleko, lica previše sitna, raspored igrača nejasan, a vaše srce napuklo jer niste videli fantastičan napad i apsolutno vam nije jasan bilo kakav raspored na terenu. Ugao snimanja prosto nije dovoljno dobar.
Ne, nikako nije slučajnost to što su kamere prilikom snimanja utakmice postavljene na visokim tačkama. Na ovaj način za ljude koji određeni sportski događaj ne gledaju uživo postaje jednostavnije da procene veljičinu terena i međusobnu udaljenost igrača. Čak i kada treneri predstavljaju novu strategiju svojim igračima, oni skicu crtaju iz ptičje perspektive.
Da biste zauzeli najbolja mesta za snimanje, uvek dođite bar sat vremena ranije na mesto događaja. Ovo je važno da biste izbegli situaciju da vam sunce u toku dana potpuno zaslepi kameru i uništi snimak, ili da se nešto ispreči fantastičnom kadru kada jedan od igrača daje gol u poslednjem minutu.
Možete da porazgovarate sa nekim na licu mesta o tome odakle izlaze igrači, da je nešto dodatno organizovano tokom poluvremena i slično.
#3 Predah je važan
Ovo se odužilo, igra traje preko 100 minuta, vi uporno gledate jednu sliku. Trljate oči i pitate se kakva li je atmosfera među navijačima i da li postoji bilo šta zanimljivo na terenu. Snimak dečka koji prodaje hot dog bi vam sada dobro došao.
Snimci same lokacije, publike i atmosfere, kao i posebnih efekata su takođe jako važni. Oni će pružiti vizuelni predah gledaocima, ali i bolje predstaviti sam događaj. Željite da se osećaju kao da su tamo, ili da su bar dobili sjajan prenos.
Ponekad, ukoliko gledate prenos više od nekoliko minuta možete dođi u fazu gde vam svaki kadar izgleda isto. Zato je bitno povremeno “razbiti” monotoniju drugačijim kadrom.
Obuhvatite fanove, znakove, rezultat, trenere, ili možda neku slatku bebu ili lepu devojku iz publike.
#4 Da li se svojom kamerom penjem na krov stadiona?
Vidite sjajan snimak iz vazduha, pogled na ceo stadion, igrače, sa čistom slikom, ma kadar koji oduzima dah. Nakon napete utakmice vraćate se na te fantastične snimke i odjednom vam pada na pamjet: ”Jadni kamermani, kako li su oni ovo snimili?”. Shvatate da snimanje sa krova ogromnog stadiona jeste posao opasan po život…
Naravno da ne! Tradicionalna oprema za snimanje ima svoja ograničenja, ali zato postoje jednostavni načini za snimanje iz vazduha. Ubedljivo najbolji je blimp, jedrilica koju u vazduhu održava helijum. Goodyear blimp već godinama pokriva prenose utakmica američkog fudbala. Vi ne morate imati veliki blimp, mali rc blimp je sasvim dovoljan.
Prednost blimpa je lagano kretanje kroz vazduh koje pruža mogućnost snimanja svakog kadra tako da se postigne potpuna preglednost situacije. Zahvalnost za sve one snimke iz vazduha koji oduzimaju dah dugujemo upravo blimpu.
Sport svakako ne bi bio isti bez postojanja blimpa. Zato kada budete gledali sledeći prenos omiljenog sporta i vidite preljepi snimak iz vazduha, setite se da postoji fascinantna jedrilica na nebu odmah iznad terena.