Je l’ Sarajevo gdje je nekad bilo

Manipulacija građanima Sarajeva nikada nije prestajala. Loptice su kao i uvijek samo se prebacivale sa jedne na drugu stranu, „perući“ odgovornost jedni na druge. I to je već poznata taktika na ovim prostorima. Što bi po narodnom rekli „ iz šupljeg u prazno“ i na kraju nikom ništa. Trpi i šuti važno je samo da ne puca.

Ali puca. Pucaju šavovi građana.

Redukcija vode ovih dana u našoj kasabi izaziva sve veći bijes građana. Bahate izjave odgovornih koje se plasiraju kao opravdanje novonastale situacije zaiste dolaze kao priče za malu djecu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Glavni krivac za novonastalu redukciju vode nije niko drugi nego Vlada kantona. A vodovod i kanalizacija (VIK)  je samo mala maca koja služi poput izvođača radova na terenu. Doduše svi ti izvođači ili javna komunalna preduzeća su pod potpunom stranačkom kontrolom, a i kako bi drugačije bili i opstajali kada je samo u jedinstvu spas.

Slavna naša vlast je u 2016-toj sklopila ugovore sa devetnaest (19) kompanija kojima je dozvolila eksploatisanje vode. Po posljednjem revizorskom izvještaju samo pet (5) firmi je imalo koncesioni ugovor, a sve ostale ili njih četrnaest (14) eksploatišu vodu na osnovu odluka Vlade Kantona Sarajevo i ujedno imaju višemilionsko dugovanje.

Kako? Kome? Čemu?

Najveći dužnik je firma BAGS energotehnika d.d. Vogošća, koja Kantonu Sarajevo, na osnovu Odluke o plaćanju naknade za eksploataciju vode, duguje više od 11 miliona KM (izvještaj iz 2016 godine). Firma je u javno-privatnom vlasništvu (67% Kanton Sarajevo, 33% razni privatnici). BAGS eksploatiše vodu sa Peračkog vrela, a od njega koja ironija vodu preuzima sarajevski Vodovod, snabdijeva Vogošću i naravno preuzetu vodu plaća BAGS-u.

Prema Konakoviću, vodosnabdijevanje u Sarajevu ne ugrožavaju koncesionari, već sistem cijevi. “Sarajevo nema problem količine vode, imamo preko 3.500 litara u sekundi. Sarajevu bi bila dovoljna trećina vode da se zadovolje potrebe grada. Tako da cijeli problem nije u tome koliko oni povuku vode. To je više ekonomski problem, u smislu zloupotrebe, da ne plate sve što povuku”, Konaković.

Ili u jednostavnom prevodu od deset litara koji se prikupe na izvoru, sedam nestane u sistemu, a manje od tri litra dođe do domova građana.

Da bi naša Vlada riješila ovaj problem sa vodosnabdjevanjem i sanacijom vodovodne mreže čeka se već 9 godina kredit EBRD-a. A u međuvremenu da baš sve ne stoji i da se ne bi reklo da ništa ne rade odlučili su umjesto vode za 400.000 građana prioritet dati vlasnicima 400 luksuznih aparmana naselja Babin Do. Te u to ime izdvojili su 29 miliona budžetskog novca na popravak kanalizacije Bjelašnica – Hadžići, za vještački snijeg, za žičare i novih 2 miliona za novi vodovod sa kristalno čistom izvorskom vodom sa izvora Rakitnice u kojoj će stanovnici rezorta ne sumnjam uživati. Luksuz je luksuz i nije za svakoga.

I tako dok čekamo 25 miliona eura kredita od EBRD-a gubici vode narastaju svakodnevno, sve je po zakonu, svi se ograđuju, loptice prebacuju i kako veli narod „ jebo lud zbunjenog.“

Legenda sačuvana kroz pjesmu što Safet Isović opjeva: „ Ko se jednom napije vode sa Baščaršije, nikad više iz Sarajeva taj otići ne umije“ ostaje legenda jer i ta česma presahla je.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije