Od obuće za sve do unikata

Kako se nova tehnologija usavršavala, tako su se i zahtevi tržišta menjali. Asortimani su se uvećavali, zahtevi kupaca postajali sve složeniji, a ukus istančan, pa je trebalo prilagoditi se svim potrebama tržišta. Kada su obuća i odeća u pitanju, tu je pa tek bilo promena i prilagođavanja željama potrošača. Prilagođavali su dizajneri svoje kreacije posebnim zahtevima zainteresovanih mušterija, a sve u cilju sticanja poverenja klijenata i uvećanja popularnosti sopstvenog brenda.

Kada je dizajn obuće u pitanju, posebno ako imamo na umu patike za fudbal ili tzv. kopačke, velike promene u njihovom dizajnu desile su se od 1960. godine. Možda prekretnicu u razvoju kopački upravo donosi oduševljenje legendanog Pelea brendom Puma koji je nosio ove patike 1962. godine tokom velikog finala Svetskog kupa.  Verovatno zaljubljenici u najvažniju sporednu stranu sveta znaju koliko je zanimljivo bilo finale Svetskog kupa iz 1966. godine, a upravo na ovoj utakmici više od 2/3 igrača na terenu nosilo je kopačke čiji je proizvođač bio Adidas.

Dok je svet razmišljao o novom Svetskom kupu i kalkulisalo se ko će osvojiti trofej, veliki proizvođači sportske opreme znali su da je to pravi trenutak za osvajanje dobre pozicije na tržištu. Svetski kup 1970. godine ponovo je osvojio Brazil, a patike koje je Pele nosio u finalu imale su poseban kraljevski naziv “Puma King”. Od tog trenutka veliki sponzori kreću u nemilosrdnu borbu sa konkurencijom. Igrači su i te kako profitirali, jer su bili plaćeni da nose isključivo jednu marku obuće. Menjao se i stil i dizajn, patike su osvajale tržište, a brojni modeli kopački kreirani su isključivo za pojedine fudbalere. Tada se pri put na tržištu pojavljuju bele kopačke.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nemilosrdna utakmica sa konkurencijom

Da li znate ko je proizvodio najprodavanije patike za fudbal? Naravno da je u pitanju kompanija Adidas, a najprodavanije kopačke su nosile naziv “Copa Mundial”. Njihova prednost u odnosu na druge, osim upečatljivog naziva, bila je i to što je kengurova koža činila njihov glavni materijal od kojeg su napravljene, bile su lake za nošenje i veoma postojane.

Interesantno je da sa usavršavanjem dizajna i tehnologije dolazi do pojave novog popularnog brenda, poznatijeg kao “Predator”, pod okriljem Adidasa, a njihova glavna odlika jeste što je veća površina kopačke dolazila u dodir sa loptom, pa je šut fudbalera mogao biti snažniji, a trenje između kopačke i lopte veće. Kramponi su bili metalni, a zahvaljujući đonu ove kopačke su bile vrlo feksibilne. Sredinom poslednje decenije 20. veka dolazi do velike tržišne utakmice, utrkuju se Puma i Adidas čiji će modeli biti prodavaniji, a imajući u vidu da je tehnologija i te kako napredovala, na tržišnom nebu se pojavljuje i popularni Nike čiji model iz 1998. godine postaje veoma tražen, a ono po čemu su se ove kopačke izdvajale jeste njihova težina od samo 200 grama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sa novim milenijumom dolazi i do velikih borbi za primat na tržištu, a danas najbolju poziciju imaju tri Brenda i to su Puma, Nike i Adidas. Ima mesta i za manje brendove, međutim ove tri velike kompanije imaju glavnu ulogu. Ugovori između najboljih fudbalera i kompanija koje se bave proizvodnjom kopački i sportske opreme imaju veliki značaj za dalja usavršavanja i kreiranje modela kopački, jer se sada veika pažnja posvećuje zaštiti igrača od povreda. Sigurno je da će se u budućnosti pojaviti još moderniji i dopadljiviji stil, a ne sumnjamo i da će biti još upečatljivijih i unikatnijih modela, jer ipak mora se udovoljiti fudbaleru koji je zaštitno lice nekog brenda.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije