KAO JEDINKA SE AKTIVNO BORIM PROTIV KORUPCIJE-OZBILJNE BOLESTI OVOG DRUŠTVA … A VI?

Aktivizam jednostavno živi u meni. Nekad se aktivizmom bavim formalno preko organizacije, za ovaj sam odlučila da to radim  neformalno kao jedinka. Ja svoj aktivizam često želim prenijeti u spoljni svijet. Savremene tehnologije i za aktivizam donose nove mogućnosti. Postala sam sve više i „internet aktivista”, pišem blogove na BUKA portalu, prosleđujem vijesti, apele i pozive, postavljam video zapise, kreiram poruke na stranice, koje su postavljene na društvenim mrežama. Pišem pisma medijima, vladinim i NVO inistutcijama, koje se bave korupcijom. Moja konstantna borba protiv diskriminacije i korupcije je započela aktivno prije par godina. U vrijeme kad sam diskriminaciju osjetila na sopstvenoj koži. Diskriminacija je postala stepenica za koruptivno ponašanje prilikom zapošljavanja u školama Kantona Sarajevo. A borbu protiv iste sam nastavila sudskim procesima, krivičnim prijavama i prijavama za organizovani kriminal i korupciju u obrazovanju, ta borba je  toku…

Korupcije u društvu su svi svjesni, ali i činjenice da je nju teško iskorijeniti, u sadašnjim uslovima gotovo nemoguće. Jer cijelo društvo gotovo da učestvuje u njoj…to su oni koji mito primaju (koji čine manjinu), oni koji mito daju (koji spadaju u uslovljenu većinu u društvu). Oni koji zapošljavaju po partijskoj liniji ili nepotizmu, te zloupotrebljavaju svoj službeni položaj da bi stekli za sebe protivpravnu korist. Ili kako kaže jedna definicija koju sam čula u Crnoj Gori: Korupcija je svaki mogući LOPOVLUK!

KORUPCIJA

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kao sredstvo za prepoznavanje procedura koje mogu biti osjetljive na korupciju, metodologija koristi formulu profesora Klitgaarda, koji navodi: „ukoliko neko poseduje monopol nad pružanjem određene usluge, ima diskreciona ovlašćenja da donese odluku hoće li korisnici dobiti uslugu ili ne, i ako ne postoji javna kontrola procesa donošenja takve odluke, povećavaju se šanse da dođe do korupcije, nezavisno od toga da li se to dešava u bogatoj ili siromašnoj državi, ili u javnom ili privatnom sektoru“. 1 Na toj osnovi, profesor Klitgaard izveo je formulu:

Korupcija (K) = Monopol (M) + Diskrecija (D) – Odgovornost (O) Korupcija se vjerovatno neće javiti tamo gdje rade ČASNI ljudi. Naše političke elite nemaju dovljno ČASNIH ljudi.

Ekonomisti su pokušali da pretpostave koliki gubitak trpe zemlje u kojima postoje ozbiljne pristrasnosti u biranju rukovodilaca i vođa. (Klitgaard, 1986). Procijenjeno je da zemlje u razvoju mogu povećati svoj GDP po glavi stanovnika za pet procenata samo na osnovu odabira kompetentnih ČASNIH rukovodilaca.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

KORUPCIJA

Tekst ispod kaže:  


  • Sarajevo, 17.09.2014., 11:28
  • Autor: B.V.

Bosna i Hercegovina je zbog neučinkovitih državnih institucija i visokog stupnja korupcije pogodno područje za djelovanje kriminalnih skupina i one postaju sve veća prijetnja nacionalnoj sigurnosti, ocjena je iz informacije Ministarstva sigurnosti BiH čiji sadržaj u srijedu prenose banjolučke “Nezavisne novine”.

Informacija se odnosi na stanje sigurnosti u BiH u 2013. godini i pripremljena je kao dokument za razmatranje na Vijeću ministara BiH, a sadrži ozbiljno upozorenje kako će različite kriminalne skupine na temelju novca, moći i veza koje imaju, u predstojećem razdoblju postati još veća prijetnja sigurnosti BiH.

“Posebice veliku prijetnju za BiH i dalje predstavlja široko rasprostranjena koruptivna aktivnost, posebno sistemska korupcija”, stoji u dokumentu uz podsjećanje kao postoji izravna veza organiziranog kriminala i korupcije, što je kriminalcima osiguralo i izravan utjecaj u nekim strukturama vlasti, uključujući tu izvršnu i sudsku.

Mene je posebno pogodila korupcija u obrazovanju koju godinama trpim, a posljedica njenog djelovanja je ta što ne mogu pored svih referenci da ostvarim svoje osnovno ljudsko  pravo, pravo na rad.

Korupcija u obrazovanju je termin koji se često čuje u javnom diskusu, ali to ne znači da svi diskutanti imaju istu predstavu o tome šta je korupcija u obrazovanju. Zbog toga je važno da se sam problem korupcije u obrazovanju jasno definiše. Jedna od najčešćih definicija je da je korupcija (u obrazovanju) zloupotreba položaja ili autoriteta zarad materijalne dobiti (Anechiarico & Jacobs, 1996). Jedna od najinteresantnijih definicija korupcije povezuje djelovanje sa posljedicama i glasi: “Korupcija je sistematsko korištenje javnog djelovanja zarad privatnih interesa a što rezultira u smanjenju kvaliteta i dostupnosti javnih dobara i usluga.” Shodno ovoj definiciji korupcija u obrazovanju može biti definisana  kao “sistematsko korištenje javnog djelovanja zarad privatnih interesa što ima za posljedicu značajno narušavanje pristupa obrazovanju, kvaliteta i jednakosti svih uključenih u obrazovnom sistemu” (Hallack & Poisson, 2001). Korupcija u obrazovanju ima ozbiljne negativne ekonomske, političke i socijalne posljedice jer obrazovanje predstavlja javnu sferu koja ima najveći uticaj na sudbinu i uspjeh mladih u jednom društvu.

2013. godine je donešen Pravilnik sa kriterijima za zapošljavanje u školama Kantona Sarajevo. S obzirom da oblast zapošljavanja u školama do tada nije bila uređena nikakvim podzakonskim aktom, smatrala sam da ću nakon donošenja Pravilnika, odnosno nakon bodovanja biti prvornagirani kandidat sa najvećim  broj bodova, što je po mojoj logici bilo dovoljno da dobijem posao u bilo kojoj školi. Pored toga sam imala refrence koje ostali kandidati nisu imali. Alarm za uzbunu mi se upalio, kada u jednoj školi nisam bila primljena iako samo bila prvornagirani kandidat i to sa 10 bodova prednosti.

vezano za taj problem obratila sam seTransparency Internationalu (TI) još 2013. godine. TI je sa Ministarstvom obrazovanja vodio jednogodišnju prepisku oko tumačenja člana 17 Pravilnika, koji se tiče diskrecione odluke direktora škole, da bira može između tri najbolje rangirana kandidata. Tek kada je došlo do situacije da TI protiv ministratsva pokrene tužbu za upravni spor, iz ministarstva su se očitovali, potvrdili su da direktor može da bira… A direktori škola u Kantonu Sarajevu uglavnom nisu ČASNI  ljudi. Njihovo je postupanje je često bilo diskriminatorsko, dovodili su u neravnopravan polažaj ljude i nejednako postupali prema kandidatima. Ministarstvo je svjesno donijelo ovakav i niz drugih Pravilnika, kako bi se zapošljavali samo kadrovi koji su podobni, po partijskoj liniji-nepotizmu ili oni koji su bili inventivni, koji da daju mito za svoj posao. U političku korupciju spada svejsno i namjerno izglasavanje pravnih akata punih zakonskih praznina, koji bi omogućili nezakonito zapošljavanje, korupciju i organizovani kriminal. Kako ne bi  izgledalo kao saučesnik, ministarstvo se udružilo sa FANTOMSKIM SINDIKATOM, koji je plaćala vlada da obavlja nečasne poslove, kako bi ministarstvo ispalo ČASNO. Uvijek je taj ”sindikat koji formalno pravno nije postojao, ni kad je potpisivao kolektivni ugovor” iznosio zahtjeve, a ministarstvo navodno popuštalo pod pritiscima svog socijalnog partnera. Uvijek je bilo ”I vuk sit i ovce na broju”. Ne bi prosvjetari bili ovce, da su zapošljavani kompetentni kadrovi, ali podobni uvijek ČASNO pognu glavu pred nepravdom.

Transparnecy International je dalje nakon godinu dana natezanja sa ministarstvom obrazovanja oko tumačenja Pravilnika u Kantonu Sarajevo slučaj proslijedilo instituciji ombudsmana za ljudska prava u BiH. Što je rezultiralo donošenjem Preporuke, te se od svega  napravio slučaj. https://ti-bih.org/wp-content/uploads/2015/06/Preporuka-Ombudsmana-BiH-u-slucaju-Aziza-Marinkovic.pdf Iz TI su mi pružali pravnu pomoć. Mogu slobodno reći da sam svu pravu pomoć tokom moje borbe dobila od samo nevladinog sektora.

Dakle zbog postupanja menadžmenta škola čijim sam odlukama stavljena u neravnopravan položaj, počela sam institucionalnu borbu, preko udruženja za borbu protiv korupcije Transparency International, s ciljem da izmjenom podzakonskih akata pokušam da se diskreciono pravo direktora škole ukine. Postupanje je nastavljeno preko institucije ombdusmana za ljudska prava u BiH, koji je donio 3 Preporuke o mom slučaju P-323/14  P- 47/15, P-284/14.

Nijedna Preporuka do danas nije ispoštavana, ponašanje ministarstva posebno je i spomenuto u godišnjem izvještaju o radu Institucije Ombudsmana za ljudska prava u dijelu koji se odnosi na pravo na rad. Čak je zastupnik u skupštini Kantona Zvonko Marić postavlio i poslaničko pitanje o tome da li je ministarstvo postupilo po navedenim Preporukama. Link:

http://skupstina.ks.gov.ba/content/molim-ministra-obrazovanja-da-mi-odgovori-prema-kojem-pravilniku-ce-se-izvrsiti-prijem-400

Osoba koja se predstavlja kao predsjednik vladinog sindikata Saudin Sivro (od koga dobijam indirektne prijetnje, preko određenih osoba), koji se bavi ugovaračkom korupcijom i izvršava prljave poslove dirigovane iz političkih centara moći proziva navedenog zastupnika javno na svom fb profilu, a ljudi koji to komentarišu javno pitaju da li da tog zastupnika POTRAŽE! 

Pitanje, koje se nameće nakon ovoga bi bilo u kom grmu leži vlast u BiH?

Protiv tri škole sam povela parnični postupak kod suda, zbog diskriminacije prilikom zapošljavanja. U jednom od sporova je presuđeno na moju štetu zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja.

Osim toga sam i javnim govorm pokušala da ukažem na ono što se dešava, pisala sam političke blogove. Čak sam 2015, godine dobila nagradu za najbolji ženski politički blog na portalu BUKA.

Blog »Pravilo koje važi prilikom zapošljavanja u školama Kantona Sarajevo«, bio tema političkog magazina » Zabranjeni forum«, u čijoj sam TV debati učestvovala. O tome svjedoče linkovi:

http://www.6yka.com/novost/78790/pobjednice-konkursa-buke-za-najbolju-politicku-blogerku-

http://www.6yka.com/novost/78960/blog-buke-kao-povod-za-novo-izdanje-zabranjenog-foruma-veceras-od-22-sata

http://www.6yka.com/blogovi/blog/20808/pravilo-koje-vazi-prilikom-zaposljavanja-u-skolama-kantona-sarajevo

https://www.youtube.com/watch?v=9zDuXjOvuZM

Moji ostali politčki Blogovi

http://www.6yka.com/blogovi/blog/20758/aziza-u-zemlji-cuda

http://www.6yka.com/blogovi/blog/20566/kod-nas-zvanje-nije-znanje

http://www.6yka.com/blogovi/blog/21419/ministar-reko-pa-poreko

http://www.6yka.com/blogovi/blog/21663/bih-zemlja-cuda-i-njen-predsjednik

Pokrenula sam kampanju na fb grupi STOP KORUPCIJI U OBRAZOVANJU! MOTO: ZNANJE JE  JEDINA VRIJEDNOST NA KOJU SE NE PLAĆA CARINA!

https://www.facebook.com/groups/211930178838759/

Hronologija nekih dešavanja: 2014. godine sam bila kandidat sa najvećim brojem bodova prva na rang listi i sa najboljim referencama i preporukama, nakon moje inistuticionalne borbe te školske nisam primljena u 9 škola. Tim školama po onom što profesor Klitgaard kaže nisu radili ČASNI direktori. Čak je inspekcija prema jednoj od škola djelovala sa rješenjem o upozorenju: U kom (zbog nedostatka mehanizama da spriječi potpuno kršenje Zakona od strane direktora) škole citira neku poslovicu, kojom je valjda trebala djelovati na njegovu savjest, u smislu da ga upozori da oni koji ne rade dobro, na kraju dobro i ne završe. Taj direktor škole Grbavica 1, je u izbornom postupku prekršio čak i Pravilnik, dok su se ostali držali tog člana 17 Pravilnika, na način da svoje diskreciono pravo uglavnom zloupotrebljavali. Direktor je dolazio iz partije »zelene žabokrečine«, bio njen zastupnik u općinskom vijeću, tako da je bio iznad Zakona i ostalih propisa. Njemu poslovica inspektora rada nije doprla ni do moždane opne, a kamoli do savjseti.

I naredne školske godine nisam primljena u tri škole iako sam bila prva na rang listi. U jednoj su mi iz konkursne dokumentacije sklonili dokument koji je obavezan po konkursu: izvod iz matične knjige rođenih i diskvalifikovali me iz konkursne procedure. A u prijavi koju su protokolisali taj dokument je bio naveden da je zaprimljen. Slučaj sam prvi put prijavila Federalnoj upravi policija, podnijela sam krivičnu prijavu protiv menadžmenta škole. Pa sam dobila poziv da dam izjavu svojstvu svjedoka mjesec dana nakon toga. Saslušanje je trajalo 4 sata, ali mi nisu dali službenu zabilješku zbog tajnosti slučaja. Čak je Transparency International reagovao 21. 09. 2015. godine broj 02-04 (S-1548).

Nakon moje prijave par dana i nakon saslušanja i nakon svakog kontakta sa policijom javljala mi se do tad nepoznata osoba H. D, koja je sve znala o mojoj prijavi, a da još nije bila ni stigla do tužioca, niti je ko osim mene bio saslušan. Pa je jasno da je podatke dobijala od policije, a njenu sliku sam vidjela na profilu osobe Saudina Sivre, koji se spominje u prijavi. Dakle kad prijavite kriminal morate biti spremni da budete na marginama društva, bez sredstava za život i trebate se ozbiljno bojati za sopstveni život.

Kako bi se zaštitila, riješila sam da cijeli slučaj prijavim Državnom tužilaštvu. Prijavila sam! Prijava je pisana na 13 stranica sa oko 100 materijalnih dokaza. Ovo sam uradila Iz razloga što na državnom nivou postoji Zakon o zaštiti svjedoka. Pozvana sam ponovo od strane federalne policije u martu 2016. godine da donesem ovjerene dokaze, što sam i učinila i ponovo sam dala izjavu.

U jednoj školi nisma primljena tri godine zaredom kao najblje rangirani kandidat. sve je to dobilo i sudski epilog.

Dok sam čekala novi početak ove školske godine da ponovo apliciram na javne konkurse, desila se stvar koja je me je zabrinula. Direktor te škole mi je pred sudijom na glavnom pretresu obećao, da me po treću godinu zaredom neće primiti iako budem prvorangirana: Sudija je verbalno ukorila direktora, (zato što je par puta ponovio istu prijetnju), koja se kasnije i obistinila. Ali kad sam tražila da to uđe u zapisnik, ssudija je rekla  da ništa nije čula, na šta je zapisničarka čudno pogledala.

Bez obzira na sve, ja se i dalje aktivno borim za svoja, ali i tuđa prava, borim se protiv diskriminacije i korupcije u obrazovanju, sa svim dostupnim sredstvima.

Objavljivanje blogova na BUKA portalu, pomoglo je da se moja borba učini vidljivom, a mnogi su čitajući ih prepoznali suštinske aktere korupcije. BUKA portal je objavio i moje pismo medijima, kao upozorenje na neprihvatljivo i nezakonito ponašanje inistitucija sistema, jer danas sam ja žrtva, a sutra će to biti neko drugi odnosno svi oni građani koji na pošten način pokušaju doći do svog radnog mjesta. Takvi nisu nigdje stigli, jer se na takav način radno mjesto u ovoj državi ne dobija.

http://www.6yka.com/novost/113995/sporne-prakse-pri-zaposljavanju-nastavnog-kadra-

Pismo je objavio i Školegijum, Magazin Start, kao i Mreža za izgradnju mira. Svima se ovim putem zahvaljujem, jer su bili od rijetkih koji su to smjeli učiniti. Urednik jednog portala mi je rekao da ne smije objaviti moj pismo medijima, te da se pazim šta pišem, kako ne bih završila u gepeku automobila. I njemu hvala!

http://www.skolegijum.ba/tekst/index/1035

Na portalu Školegijuma možete čitati i pisma koja sam uputila Ministru obrazovanja na linkovima:

http://www.skolegijum.ba/static/biblioteka/57b64b3b829d1_MINISTARSTVU1(1).pdf

http://www.skolegijum.ba/static/biblioteka/57b64bfd8976d_MINISTARSTVU2.pdf

kao i sve tri preporuke Ombudsmana za ljudska prava u BiH.

http://www.skolegijum.ba/static/biblioteka/57b64d15c0825_preporukaombudsmana.pdf

http://www.skolegijum.ba/static/biblioteka/57b64da7d43c2_preporukaombudsmana2.pdf

http://www.skolegijum.ba/static/biblioteka/57b64e188e88b_preporukaombudsmana3.pdf

O efikasnosti sistema i jedine Agencije u državi za borbu protiv korupcije APIK-a, govori dovoljno sljedeća činjenica. Njima sam se obratila još prije dvije godine. U avgustu ove godine sam dobila poziv od policije Kantona Sarajevo da dam izajvu u svojstvu svjedoka po prijavi Državne agencije za korupciju, još iz 2014 godine. Eto ja sam APIKU-u prijavila “ČASNOG” direktora škole, koji me nakon te i naredne dvije godine zaredom nije zaposlio kao prvorangiranog kandidata. Tužioc se tek nakon divje godine sjetio da me pozove da svjedočim. Tako da je “efikasnot” APIK-a i tužilaštva dosta zaslužna, što je isti kandidat primljen da predaje djeci fiziku i u dvije naredne školske godine. Taj kandidat je imao 15 bodova manje od mene,  taj kandidat koji je primljen da predaje fiziku djeci, je osim što je imao manje bodova imao i imao i nižu stručnu spremu od moje. Osim toga  referece (koje se ne boduju), moje su bile te da sam autor udžbenika i časopisa, a njegove refrence (stajalou njegovom CV-u). bile su da je organizovao koncerte Ilahija i kasida, da se bavio pčelarstvom i organizovao malonogometne turnire.  Ne znam koliko pčelarstvo, koncerti Ilahija i kasida i malonogometni turniri imaju veze za fizikom? 

KORUPCIJA

Samo znam da je on bio tri godine zaredom najgore rangirani kandidat po broju bodova, i sve tri godine primljen na radno mjesto nastavnika fizike umjesto mene. Uz to bi istog “ČASNI” direktor odmah nakon zasnivanja radnog odnosa, prebacivao u susjednu školu, (mijenjao mu ugovor o radu), da bi u drugom polugodištu ponovo sa njim sklapao nove ugovore i to bez konkursa. Eto sve se može, ta dva direktora su vjerovatno trgovala uticajem, ja tebi, ti meni… ženu zapoli i tako…

Sve navedeno se dešava  zbog toga što sisitem ne funkcioniše ni “ČASNI” sudije ni “ČASNI” tužioci, ne rade svoj posao. Tako da direktor koji nije ČASAN i zloupotrebljava svoje diskrecione ovlasti ne trpi sankcije.

KORUPCIJA

 

Obratila sam se i antikorupcijskoj mreži ACOUNT, jer sam čula da su dobili 2 miliona dolara za borbu protiv korupcije. Probala sam da učestvujem na njihovim radionicama, tom prilikom smo samo vježbali neverbalnu komunikaciju, koja po meni nije imala nikakve veze ni sa korupcijom, niti sa borobom protiv iste. ACOUNT je izgleda bio zadužen samo da broji koliko ko troši u javnoj upravi, to su skoro jedini rezultati njihove borbe protiv korupcije. Nema mjesta gdje sam pokušala da se uključim u borbu protiv korupcijei nađem saveznike za to!

Odgovorio je meni ministar obrazovanja više puta, ali sadržinu tih odgovora nije vrijedno objavljivati.

U Ministarstvu uprokos mnogo obećanja, koja su davana meni, TI, ombudsmanu i to u vremenskom intervalu od par godina, nije izmjenjen član 17 Pravilnika koji derogira zakon.

Iz Ministarstva obrazovanja su prije par godina pisali kako čekaju ministra da izmjene Pravilnik, koji je diskriminatoran, (čak i to su napisali i priznali). Sad ministar, koji je tu već skoro dvije godine,  u zadnjem pismu upućenom meni je napisao (s obzirom da je mijenjao Pravilnik, ali ne i njegov sporni čaln 17), da je on promjenio i taj lan 17, ali da sad mora čekati da se promjeni Zakon…

U glavnom ko čeka ne dočeka…

KORUPCIJA


Eh, da ne zaboravim ima i ministar svoj tim za korupciju, ona ga zove malo drugačije Tim za borbu protiv korupcije. Zadnje pismo mi je uputio baš taj tim. Postoji i vladin tim za borbu protiv korupcije. Organizovan je ljetos u zgradi vlade sastanak sa NVO sektorom radi  zajedničke  borbe protiv korupcije.

 http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novosti/tim-vlade-ks-za-borbu-protiv-korupcije-i

Prisutni su bili svi oni za koje sam osnovano sumnjala da učetvuju u korupciji u obrazovanju. Prisutna je bila čak i Nihada Čolić, koja je bila predstavljena kao predsjednica udruženja učitelja KS, što je bila velika vrijednost za taj tim, to je naglasila predsjednica Ureda za kvalitet. Bio je nazočan i Saudin Sivro »predsjednik« mnogih dosadašnjih sindikata, koji je u nekom momentu oštro kritikovao Pravilnik, istakao da zbog primjene Pravilnika  dolazi do korupcije prilikom zapošljavanja, a sam ga je donio zajedno sa ministarstvom, i predstavnici njegovog “sindikata “su bili u svakoj komisiji za provjeeru radno stručnih sposobnosti u školama prilikom zapošljavanja. Uz to nedavno mu je odlukom Federalnog Ministarstva pravde sindikat bio izbrisan iz registra. On eto i u NVO timu, ne zna se sad koga predstavlja, valjda vladu koja ga plaća.

Ovaj sastanak tima vlade je bio organizovan kao zajednički sastanak sa predstavnicima nevladinog sektora, kako bi uspostavili saradnju sa vladinim timom radi bolje saradnje i naravno da se zajedno bore protiv korupcije, više kao stavka za neki izvještaj, ne i predstava za medije, jer isit nisu bili pristuni. Upitah tada predsjedavajuću: »zar Nihada nije savjetnica ministra«?  Ali, to je bilo baš blesavo pitanje, kod nas može da radi ko šta hoće, nema sukoba interesa… sad si savjetnik ministra, sad predsjednica udruženja… nedavno si izbrisan iz registra, ali predstavljaš NVO sektor…sve po potrebi…

Samo sam se slučajno našla na događaju koji je imao pogrešan naziv: Tim za borbu protiv korupcije, pravo ime za njega je tim za legalizaciju korupcije…

Ja se ipak nadam da ću nekad dočekati da vidim efekte svoje borbe protiv korupcije. Ono što nije dobro mora se nekad promjeniti…desiće se stvari koje će ih na to primorati…za sve je potrebno vrijeme, a ja čekam vrijeme za te ČASNE ljude i nosim teret započetog.


SAVJETUJEM ŠIROKIM NARODNIM MASAMA U NOVOJ 2017. GODINI DAJTE IM NULU MARAKA, DAJTE IM NIŠTA ZA KORUPCIJU!

KORUPCIJA

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije