Dovoljno dugo se automobili nalaze na putevima, još od sredine 1880tih kada su napravljeni prvi funkcionalni modeli pa do danas sa fabričkih traka izašao je veliki broj najrazličitijih modela. Neki od tih modela ostavili su trajan trag u automobilskoj istoriji i zaslužili svoje mesto eksponata u nekod od muzeja starih automobila.
Možda i vama u garaži čuči automobil koji se može naći u muzeju, a ako to nije slučaj, uvek ga možete ponuditi za otkup polovnih vozila. Najpoznatiji muzeji oldtajmera se nalaze u Evropi i Americi, pogledajte koji su to muzeji i zašto treba da ih posetite.
Mercedes-Benz muzej
Ovaj zapanjujući muzej nalazi se u Štutgartu i zauzima zapanjujućih 54.000 kvadratnih metara. Dizajniran od strane holandske firme UNStudio, opravdava reputaciju Štutgarta kao kolevke automobizma. Podseća izgledom na Gugenhajm muzej u Njujorku, betonom ispunjen prostor prostire se na devet nivoa, počevši od “Legendarne” sobe, koja prikazuje jednog belog konja koji predstavlja jednu konjsku snagu.
Dok se budete spuštali naniže, bićete u prilici da vidite 160 automobila – počevši od istorijske Daimler motorizovane kočije iz 1886. i Mercedes – Benz 300 SL (super sportskog automobila iz 1950.) do modernijih modela, kao što su Mercedes-Benz B F – cell ( B-klase ) i drugi jaki automobili od kojih se neki voze i danas, koji je poznat po svom putovanju oko sveta od 125 – dan, prilikom koje je ostvarena nulta emisija štetnih gasova! Osmatranje ovih automobila je zabavno, ali za iskustvo puno adrenalina, nikako nemojte propustiti vožnu u jednom od dva futuristična simulatora vožnje, koji obuhvataju 120 godina istorije učestvovanja u trkama automobila. Kada vidite sve ove automobile, možda vam se učini da iako sve više ljudi vozi jače, novije automobile, sve to je nekada izgledalo mnogo zanimljivije.
Nacionalni muzej Korvete (SAD)
Američka ikona obeležava 63. godišnjicu ove godine. Nalazi se u blizini jedine fabrike Korvete u svetu u Bovling Green-u u Americi. Na 35.000 kvadratnih metara nalazi se sedam stalnih postavki raspoređenih po temama (kao što su performanse i inženjering). Ali kruna njegove kolekcije je model iz 1953., svojevrsni spomenik iz prve godine u kojoj je sportski automobil proizveden; tada je napravljeno samo 300 modela, i svi su bili izgrađeni ručno u originalnoj fabrici u Flint, Mičigenu.
Lamborgini muzej (Italija)
Mnogi modeli u ovom muzeju dodati su iz lične kolekcije osnivača Ferrucija Lamborghinija, starinski i koncept automobili, uključujući i prvi serijski model je koji je ikada napravljen davne 1964. u Sant'Agata Bolognese, Italiji (to je oko 30 minuta severno od Bolonje i sat i po severno od Firence). Ovde ćete naći i Reventon model (jednog od samo 20 ikada napravljen ) u svojoj čuvenoj sivo – zelenoj boji, italijanski Polizia Stradale jednog od najbržih policijskih vozila na svetu; i Aventador, koji se pojavio u holivudskom filmu Betmen – Uspon mračnog viteza.
Ipak nije sve o trkama, tako je moguće videti i LM002 džip (da, lambo je proizvodio i džipove) i Estoque limuzinu koji su takođe dostupni, kao i istorijske modele kao što su 350 GT, Miura i Countacha. Ali je možda čak uzbudljiviji pogled kroz prozor koji gleda na dvorište fabrike; naručite privatan obilazak i dobićete uvid kako eksperti ručno ukrašavaju enterijere šavovima od kože i montažu čuvenih V10 i V12 motora.
Porše muzej (Štutgart, Nemačka)
Prema nekim meštanima Štutgarta, Porše je postao malo takmičarski nastrojen kada je Mercedesov muzej dobio mnogo pohvala, a ubrzo nakon odlučio je da izgradi svoj sopstveni, što je vrlo dobra vest za ljubitelje brenda koji postavlja trendove i ljubitelje arhitekture takođe. Zgrada vredna 100 miliona dolara je pravo arhitektonsko čudo. Dizajnirana je od strane bečke firme Delugan Meissl, futurističkog je dizajna i postavljenja je na tri stubova u obliku slova V bez. Unutra se nalazi velika rotirajuća kolekcija od oko 80 automobila, uključujući i prvi Porsche ikada napravljen, glatki 356. Iako se ne možete provozati na simulatoru trka, imate mogućnost da sednete u nekom od automobila.
Volkswagen muzej u Volfsburgu
Automobilski i naučni kompleks VW-a postao je vrhunska turistička destinacija. Toliko popularan zapravo, da je BMV kopirao njegov koncept za svoj novi BMV Svet u Minhenu. Jedva da ima logo na vidiku, bez ikakvih kostimiranih bića koja lutaju i prodavnicama suvenira koje prodaju automobilske prostirke zajedno sa čuvenom Bubom u obliku igračaka za bebe. Interaktivne izložbe uključuju konzole gde možete dizajnirati svoj sopstveni model, ali je koncept Buba kamioneta koristan samo da izmami par osmeha, a ne za prikaz na podijumu.
Postavka muzeja sastoji se uglavnom od nemačkih marki, uključujući originalnu bubu koju je dizajnirao Ferdinand Porsche pre nego što je osnovao svoju kompaniju i Audi iz 1934. Svaka marka VW i partner ima svoju zgradu za izložbu, u kojoj se nalazi šta god on želi. Bentli prikazuje dosta uglađenih i istorijskih modela. Češki brend Škoda izlaže istoriju Boemskog kristala i umetnosti. Takođe imate priliku da testirate neke od najnovijih modela.
Naravno ovo nisu jedini muzeji, ali jesu muzeji poznatih svetskih marki. Valja pomenuti i koji su to drugi poznati evopski muzeji oldtajmera, kao što je Muzej retro automobila u Moskvi, zatim muzeji oldtajmera u Holandiji oiout Louwman muzeja i mnogi drugi u Francuskoj, Velikoj Britaniji itd.
Kao ljubitelj dobrih, očuvanih polovnjaka, oldtimeri su moja pasija. Nažalost, za sada sam imao priliku da posetim samo muzeje u Nemačkoj, ali biće prilike da se posete i drugi. Da li ste vi obišli neke? Kako vam se čine?