Rodna neravnopravnost u IT industriji

 

Iako je prva programerka bila žena danas je manjak žena u IT industriji.

Da li je razlog tome to što su žene manje plaćene za svoj posao od muškaraca ili što se na konkursima za posao programera prvo razmotre molbe koje su poslali iskusni programeri muškog roda za koje kompanije smatraju da će uspješnije obavljati posao?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Treba znati da je posao programera dobro plaćen i tražen u svijetu, mnoge kompanije će obezbjediti plaćeni smještaj za progamera i njegovu porodicu, ali kada su žene u pitanju takvih pogodnosti nema.

Žena programerka nije priznata kao stučnjak i prepuštena je velikoj džungli freelancing poslovanja gdje će joj spuštati telefon nakon obavljenog posla za koji neće biti plaćena, iako je provela besane noći radeći na projektu.

Tehnički fakulteti su među najtežim fakultetima za studiranje jer se traži odlično poznavanje matematike, kemije i fizike, pa uvijek ima praznih mjesta nakon upisnih rokova.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Indija je poznata po velikom broju stručnjaka u IT oblasti, jedan od glavnih razloga je to što se pridaje veliki značaj matematici u obrazovanju, oni imaju najbolje tehnike za učenje matematike i od prvih razreda osnovne škole uči se pamćenje brojeva.

Da matematika i fizika nisu bauk dokazale su mnoge žene, kao Mileva Marić-Ajnštajn koja je pomogla da Albert Ajnštajn dobije Nobelovu nagradu i Ada Lovelace koja je radeći sa kolegom osmislila prvu mašinu za konvertovanje u brojeve.

U čast Ade svake godine proslavlja se širom planete Ada Lovelace dan.

Tehnologija svaki dan napreduje i žene koje su aktivne u polju digitalne nauke doprinjele su da danas koristimo moderne mobilne telefone koje osmišljaju godinama upravo žene.

I još nešto da vam kažem, drage moje, nemojte dozvoliti da vas zavaravaju pričama da ne treba diploma za posao programerke.

Završite svoj studij i sa diplomom programskog inženjerstva otvorena su vam vrata širom svijeta, vaš CV će imati prednost, a vi biti bolje plaćene od onih bez diplome!

A kursevi?

Može, ako želite da naučite još jedan od programskih jezika ili otvorite vlastitu agenciju, danas ja ni čobanica ne mogu biti u rodnom kraju bez diplome na kursu za čobanice, samo da znate da sa diplomom na kursu ne može se dalje školovati na master i doktorskim studijima.

Znanje programiranja u Javi, razvoj web aplikacija i izrada aplikacija za mobilne uređaje su vaša ulaznica za uspjeh!

 

 

ZA KONKURS

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije