Kolumbija je najsretnija zemlja svijeta, a BiH peta zemlja s najmanje nade. Tako u sklopu Gallupovog istraživanja tvrde podanici pomenutih vukojebina. Dok u nekim drugim istraživanjima, i jedni i drugi dijele tron sa zemljama čiji podanici najmanje peru zube. A ko ne pere zube, ne voli ni ljude, a ko ne voli ljude kao što znamo, odbija jesti hranu bez mesa. Samo mesožderi mogu biti tako kvarni, sa karijesima u glavama i srcima.
U nekim trećim istraživanjima, kažu da za kilogram mesa treba 200 000 litara vode. Za kilogram pšenice s druge strane treba 100 litara vode. Dok u četvrtim istraživanjima kažu da je vegetarijanstvo i veganstvo u porastu. Da bi u petim istraživanjima zakucali sa zaključkom kako konzumacija mesa nezaustavljivo raste, te sa današnjih 300 miliona tona godišnje, za par godina ćemo jesti 470 miliona tona godišnje jagnjećih rebarca, telećih šnicli i klempećih krmenadli. Samo u Njemačkoj je prošle godine zaklano 745 miliona životinja. Koliko snopova salate je platilo glavom, to još nisu izračunali, ali bez ikakve sumnje, više jedemo i više kupujemo. Hrana je postala apsolutni trend, i umjesto spotova Milića Vukašinovića na tv, sve je više programa o hrani.
Površnom i zlobnom analizom bh. programa stičem utisak da bh. gledateljstvo baca silni novac (koji nema), na loša i nemaštovita jela. Stol za četvero je čini mi se takmičenje u tome ko će više kalorija na jedan tanjir nabaciti, te više para potrošiti u Bingu. Pa tako neka Emina ugosti ljude sa Rudarskim odrezkom gdje kaže da se povrće (omanja vrećica patlidžana, šampinjona, paradajza, paprike i čega sve ne) zajedno proprži na ulju, začini i na kraju opet doda paradajz. Ćureće šnicle zatim Emina puni sirom, šunkom i suhim mesom. Roluje ih prži u tavi. Kad sve bude gotovo i čovjek taman pomisli da je kraj Eminine kalorijske bombe, ona sve stavi u vatrostalnu posudu, pospe izrendanim sirom (trapistom kaže, a ubacuje cheddar) i ubaci u rernu. Kako Emina nabaci to sve na tanjir, tako i meni suze krenuše za sve one zalud zaklane ćurke. A zbog onih uništenih patlidžana, još uvijek nemam riječi.
Dok zajedno čekamo da se u Stolu za četvero pojavi neko ko će napraviti ručak za 10 maraka, koji uz to nije štetan koliko i osiromašeni uranij, sjetimo se tikve i onoga šta bi sa njom mogli uraditi.
1 kg tikve
1 glavica luka
8 šoljica prokuhane vode od dvije pileće kocke
2 kašikice sitno sjeckanog svježeg đumbira
2 dl vrhnja
sol i biber
pržene sjemenke tikve
Ogulite i očistite tikvu, te je izrežite na komadiće. Luk i tikvu propžite u šerpi, a zatim dodajte vodu od pileće kocke. Pokrijte i kuhajte 15 minuta dok tikva ne omekša. Ohladite sve par minuta, i zatim izmiksajte u blenderu ili sa mikserom. Dodajte đumbir i miksajte dok ne dobijete gustu smjesu. Dodajte vrhnje i ponovno zagrijte u šerpi. Začinite i servirajte sa prženim sjemenkama tikve i malo svježeg peršuna.