Naočigled policijskih službenika, 18.3.2024., grupa od 30 do 40 maskiranih muškaraca je fizički i verbalno nasrnula na aktiviste i aktivistkinje ispred prostorija Transparency Internationala u Banjoj Luci.
Pravni tim Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa je povodom napada podnio šest žalbi Instituciji ombudsmena za ljudska prava u BiH, na koje je do danas dobio samo jednu preporuku i zid šutnje u odnosu na ostalih pet. Podnesene su tri žalbe protiv Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske zbog nezakonite zabrane javnog okupljanja i zbog ugrožavanja sigurnosti učesnika_ca javnog okupljanja tako što su povrijedili svoju obavezu poduzimanja mjera sigurnosti, te zbog povrede prava na pristup informacijama, uskraćujući oštećenima imena postupajućih policijskih službenika koji su bili na dužnosti kada se desio napad, a radi pokretanja odgovarajućih disciplinskih postupaka.
Organizacioni odbor je izjavio žalbe protiv govora mržnje koji su izrekli predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, kao i protiv 12 udruženja iz Republike Srpske koja su pozivala na zabranu okupljanja, što je dovelo do raspirivanja i opravdavanja nasilja nad pripadnicima LGBTIQ populacije.
skladu s jedinom preporukom Ombudsmana, koja se tiče pristupa informacijama i zaštite ličnih podataka, Okružni sud u Banjoj Luci prihvatio je našu tužbu i naložio Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske da nam dostavi tražene informacije.
“Nesporno je postojanje javnog interesa, gledajući konkretni slučaj, kada su se policijski službenici držali pasivno, posmatrajući nasilničko ponašanje, kako navode, za sada još uvijek nepoznatih lica”, naveo je Sud u obrazloženju. Sud je dodao da su policijski službenici trebali identificirati nasilnike, spriječiti njihovo nasilno ponašanje i svaki drugi incident.
Istaknuto je da ne postoje osnovi za primjenu izuzetaka koji bi omogućili Ministarstvu unutrašnjih poslova da uskrati tražene informacije, jer se ovdje ne radi o ličnim interesima policijskih službenika ili njihovoj privatnosti. Naprotiv, radi se o informacijama koje se tiču službenog kapaciteta policijskih službenika, koje nadležni organ mora dostaviti. Ove informacije se ne mogu smatrati dijelom ličnih interesa policijskih službenika, niti se na njih mogu primijeniti izuzeci predviđeni Zakonom o slobodi pristupa informacijama.