Ako ste se ikada zapitali šta su burgeri, reč je o roštiljskom sendviču nastalom među američkim farmerima početkom dvadesetog veka. Američka poljoprivreda je bila u porastu, te je razvoj junogojstva izazvao pojeftinjenje govedine i junetine, a jeftino meso dovelo je do stvaranja novih recepata za pristupačnu cenu.
Burgeri sadrže samo mleveno meso sa junećeg buta i nije dozvoljeno praviti mešavinu sa drugim vrstama mesa, mada se desi da neki recepti podrazumevaju mlevenu junetinu i sa buta i sa vrata. Roštiljska šnicla za burgere pravi se da bude debljine dva prsta i okrugla, veličine kao širina čaše. Prosečni burgeri teški su oko 100 grama, dok je najmanja pljeskavica (takozvana ženska, studentska ili dečija) teška oko 150 grama.
Prilozi koje možete staviti u burger jesu sir različitih vrsta u listićima, salata – sezonska ili zelena, pohovani kolutići luka, senf i kečap. Sezonska salata nije bilo koja, već isključivo seckano povrće u komadu kao npr. paradajz ili kiseli krastavčići. Zelena salata je redovan prilog burgera, sezonska salata je prilog pride. Na roštiljsku šniclu dodaje se kečap i senf, a majonez se izričito ne koristi, kao ni pavlaka ili drugi namazi. Još jedan dodatak može biti pohovani crni luk u kolutićima. Pohovani luk se pravi tako što se velike glavice crnog luka iseku na deblje kolutove, izvadi se manji srednji deo da postane kolut umesto diska i umoče se u smesu za pohovanje napravljenu od mešavine kukuruznog i belog brašna zamućene sa vodom ili jajetom. Zatim se kolutovi spuštaju u duboko ulje, tj. u zagrejano ulje koje će ga pokriti u odnosu 1:2. Dakle, ulja treba da bude tri puta od ukupne mase luka. Dovoljno je da ulje stavite u lončić da ne biste uzalud trošili ulje u širim posudama poput tiganja, jer širina luka nije velika.
A na roštilju…
Burgeri se roštiljaju na isti način kao naše pljeskavice, s tim što treba imati u vidu da su deblji, pa ne treba da pregore. U američkoj kulturi prihvatljivije je da burger iznutra ostane sirov nego da bude reš. Roštiljajte u gril tiganju ili u prirodi na pravom roštilju. Zemičke koje biste koristili najbolje je da kupite gotove u marketima, jer burgeri jedino koriste mekane posebne zemičke za burgere. Dok domaća pljeskavica može da bude i u somunu i sličnim lepinjama, burgeri jedino postoje kao meki sendvič u zemički. Na donju polovinu zemičke stavite burger, na njega prelijte senf i kečap po ukusu, zatim sezonsku salatu i list zelene salate, a pre poklapanja gornjim delom zemičke dodajte list sira. Sir koji koriste burgeri može biti različitih vrsta, ali ipak mora biti tvrdi sir (ne beli, mrvljeni, feta, niti bilo šta slično) i treba da bude u obliku tost-sira.
Burgeri su specifično jelo američkih farmera koje je vremenom postalo globalni brend. Zbog toga ne iznenađuje da postoje različite verzije širom sveta, ali suštinski recept je isti. Verzije koje burgeri imaju razlikuju se na osnovu korišćenog sira, pa postoje i zanimljive kombinacije sa sirevima poput sira bri ili drugih francuskih sireva sa plavim plesnima ili npr. sa kavijarom u ruskom izdanju umesto sezonske salate… Popularnost burgera raste iz godine u godinu, o čemu svedoči i sve veći broj domaćih restorana koji ih imaju u svojoj ponudi.