Svako ko je bar nekada pomislio na to da ostavi duvan suočio se sa teskobom te odluke, informacijama o apstinencionoj krizi, povratkom zavisnosti i sličnom. Od kako je farmaceutska industrija unapredila proizvode za odvikavanje od nikotina zasnovane na toj supstanci, takve posledice su manje izražene, ali ipak postoje. Lečeni pušači kažu da je najteže bilo suzdržati se od pušenja zbog psihološke zavisnosti – osećaja držanja cigarete u ruci, pušenja u društvu i tome slično.
Posle nikotinskih flastera i žvaka na naše tržište došle su elektronske cigarete. One su kineski patent, pa se nemojte iznenaditi što su sve elektronske cigarete bez izuzetka napravljene u Kini. Elektronske cigarete su namenjene pušačima koji žele da smanje korišćenje duvanskih cigareta ili da ih potpuno izbace iz upotrebe. Pušenjem duvanskih cigareta čovek unosi stotine različitih toksina kojih u svakodnevnom životu nema, bar ne u tolikim količinama. Recimo, katran koji se topi u upaljenoj cigareti označen je kao primarni kancerogeni sastojak, a njega ne sadrže elektronske cigarete. Prvobitna namena za elektronske cigarete jeste zadovoljavanje potrebe za nikotinom koja nastaje pri kriziranju organizma. Sadržaj uljane tečnosti čini nikotin sa aromama i destilovanom vodom, a koncentracija nikotina zavisi od jačine koju korisnik izabere za punjenje.
Vrste zavisnosti koja se eliminiše kroz elektronske cigarete
Pušači su za druge proizvode za odvikavanje od pušenja često navodili kao manu da ne zadovoljava psihološku zavisnost jer flasteri i žvake ne zamenjuju osećaj držanja cigarete u ruci, druženje na puš-pauzi i slično. Elektronske cigarete su dizajnirane tako da liče na duvanske, te je lako zamisliti da držite cigaretu umesto zamene u obliku elektronske cigarete. Isparenje nikotinske pare zamenjuje osećaj vrućeg dima na jeziku i u plućima, a moguće je i nastaviti pušačka druženja dok jedni drže duvanske, a drugi elektronske cigarete u rukama (i ustima). Na taj način pušači zadovoljavaju psihološku zavisnost i to bi bilo dovoljno ako je zavisnost pušača dominantno psihološka, a ne fiziološka. Postoje elektronske cigarete bez nikotina kojima možete zadovoljiti psihološku zavisnost i potpuno ukloniti potrebu za nikotinom za kojim i nije postojala izražena potreba.
Fiziološka zavisnost izazvana je nikotinom, što znači da kontinuirana upotreba elektronske cigarete sa nikotinskim punjenjem može da ne pomogne u odvikavanju od duvana, tj. nikotina. Ako nastavite da pušite elektronske cigarete sa jakim nikotinskim punjenjem, jedino što možete da postignete jeste pušenje na javnom mestu gde je duvan zabranjen. Isparenje koje nastaje u elektronskoj cigareti nije dim i ne rasprostire se u okolinu kao duvanski dim, već se isparenje uvlači samo silom udisaja. To znači da nema pasivnih pušača, zbog čega elektronske cigarete i jesu pogodne za javni prostor. Ipak, postoje inicijative da se elektronske cigarete ipak zabrane na javnim mestima jer pušači svejedno izbacuju iz sebe nikotinsko isparenje koje ne miriše lepo i može sadržati čestice koje se odvajaju od pluća pušača. Imajući u vidu da su oni koji koriste elektronske cigarete uvek prvo bili pušači duvana, njihova pluća su zagađena i nepušačima elektronske cigarete deluju isto kao duvanske.
Zavisnosti nije lako eliminisati, ali u tom procesu treba se služiti raspoloživim sredstvima.