Uvek kada je tema priče montažna kuća i kada se odlučuje hoće li ona biti naše rešenje krova nad glavom, postavlja se pitanje njene dugotrajnosti. Kada ulazimo u neku veliku investiciju kakva je stambeno pitanje, cilj nam je da se upoznamo sa svim aspektima koje ona nosi sa sobom. Nedoumica koju treba definitivno razjasniti je vek trajanja montažne kuće kao i moguće ulaganje, odnosno investicije tokom godina.
Montažne kuće se izgrađuju od laganih materijala gde prednjače drvo i gips ploče. Kako našim ljudima ovakvi vidovi gradnje nisu baš bliski tako se i ispredaju netačne priče koje baš i ne ulivaju poverenje. Ukorenjena je priča da se tokom vremena montažne kuće raspadaju same od sebe kao i da su elementi od kojih su sklopljene sa ograničenim rokom trajanja. Ovo su velike zablude koje šire protivnici montažnih kuća koji nisu niti jedan dan proveli u objektima ovakvog tipa a kamo li živeli u njima.
Novi materijali produžavaju vek montažne kuće
Kako su sve prisutne nove tehnološke procedure izrade, materijali koji su u upotrebi testirani i sertifikovani a ljudstvo koje se bavi montažom i izgradnjom obučeno i profesonalno, sam proces nastajanja montažne kuće je doveden do zavidne tačke. Zato i ne čude garancije koje proizvođači daju na finalni proizvod. Sami izvođači radova su sigurni u svoje proizvodne kapacitete a materijali su testirani kroz višegodišnje iskustvo tako da konačan produkt definitivno zadovoljava određene standarde korišćenja a firmama koje se bave distribucijom montažnih kuća dozvoljava slobodu da kroz garanciju pokažu sigurnost u svoj rad. Grubo rečeno, sama konstrukcija je garantovano postojana čak i do 100 godina konstantne upotrebe a ostale garantne rokove najčešće uslovljavaju sami proizvođači pojedinih ugrađenih delova. U praksi to izgleda ovako, firma koju angažujete za izgradnju montažne kuće vam daje garanciju na stolariju tačno onoliko koliko je propiše sam proizvođač iste, za sanitarije, elektro onstalacije i sl. važi isto pravilo dok za stabilnost gradnje, postojanost zidova, fasade i krrovne konstrukcije vreme garantovanog trajanja se kreće od 10 pa do 20 godina. Sasvim zadovoljavajuće ako imamo u vidu da slične građevine klasično građene, nemaju ni upola takve rokove garantovanja funkcionalnosti. A ono što predstavlja stvarnu i opipljivu prednost je takozvana elastična gradnja. Obzirom da se panelne ploče izrađuju u postrojenjima a sklapanje je jedino što se vrši na licu mesta, sama konstrukcija je otpornija na podrhtavanja tla ili različite tipove zemljotresa. Sami spojevi su mobilniji i celokupna građevina, i ako je nedvosmisleno čvrsta i stabilna ipak dozvoljava milimetarska pomeranja dok kod klasične zidane koće odmah dolazi do naprsnuća i često do nepopravljivih deformitera projekcione forme.
Kada uzmemo sve prednosti u obzir, ne čudi činjenica da je ideja montažne kuće nešto što je svakako trend u svetu a da na zapadu, posebno u Americi, ovakav tip gradnje preuzeo primat u širokoj proizvodnji stambenih objekata. Ako vas interesuju detalji u vezi sa montažnim kućama, pogledajte na ovom linku.